Strona główna/Aktualności/98. rocznica bitwy w Siedlcu - III Powstanie Śląskie

98. rocznica bitwy w Siedlcu - III Powstanie Śląskie

Aktualności 27 Maja 2019

W 2007 r. odbywało się w Kamieniu Śląskim (woj. opolskie, powiat krapkowicki, gmina Gogolin) sympozjum, na którym spotkali się Alojzy Lysko z Bojszów oraz lokalny historyk Krzysztof Ralla z Otmic (woj. opolskie, powiat strzelecki, gmina Izbicko). Alojzy Lysko w czasie rozmowy wspomniał o poległych w czasie powstań śląskich mieszkańcach Bierunia i Bojszów. Dodał, że często odwiedza grób powstańców w Kamieniu Śląskim uznając, że wśród wymienionych na tablicy „nieznanych powstańców” są również oni. Wówczas Krzysztof Ralla (od urodzenie mieszkający w Otmicach) pokazał Alojzemu Lysce ten właściwy grób bieruńskich i bojszowskich powstańców, opowiadając historię ich ostatnich chwil życia.

 

 

SIEDLECKA HISTORIA

23 maja 1921 pod Górą św. Anny, w Siedlcu (obecnie sołectwo w gminie Izbicko), stoczyła się ciężka bitwa, w której poległo m.in. 40 powstańców z Bierunia i z Bojszów. Powstańcy szli przez otwarte pole w kierunku majątku von Strachwitza, który miał być nieobsadzony przez niemieckie wojsko (Freikorps), a tymczasem okazało się, że Niemcy obsadzili całą miejscowość, a na najwyższych piętrach budynków mieli karabiny maszynowe. Rannych odwieziono na wozach do szpitali m.in. w Gogolinie, Krapkowicach, Opolu, Wrocławiu. Zabitych mieszkańcy wsi pochowali w zbiorowej mogile na polu - w miejscu, w którym zginęli. Mogiłą tą, aż do śmierci w 1945 r., opiekowała się samotna kobieta, mieszkanka Siedlca, Klara Morawiec, która w pierwszej wojnie straciła narzeczonego. Dbając o ich pamięć miała nadzieję, że ktoś tak samo dba o grób jej ukochanego we Francji.

 

W 1971 r. - w 50-tą rocznicę bitwy, szczątki powstańców zostały przeniesione do centrum wsi. Na miejscu pochówku postawiono obelisk , na którym umieszczono dane 20 znanych i 20 nieznanych z nazwiska poległych powstańców. W 2008 r. krewni, nie znając wcześniej miejsca ich pochówku, po raz pierwszy pochylili się nad ciałami swych bliskich. Po 85 latach od ich śmierci…

 

Warto dodać, że lista nazwisk poległych jest uzupełniona przez Alojzego Lyskę z Bojszów. Znajdują się na niej mieszkańcy m.in. Ścierni, Jajost, Czarnuchowic, Bierunia Nowego, Bojszów, Jedliny, Świerczyńca. Niestety, tożsamość 10-u osób do dzisiaj pozostaje nieustalona.

 

 

 

 

 

22 maja 2019 r. na dzień przed kolejną rocznicą delegacja z Bierunia i Bojszów w osobach: Alojzy Lysko z Bojszów, Krystian Grzesica (Burmistrz Miasta Bierunia), Marcin Nyga (Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieruniu), Maria Sitko (członkini Rady Miejskiej w Bieruniu), Agnieszka Szymula (dyrektor Muzeum Miejskiego w Bieruniu), Joanna Figura (Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Bieruniu), wraz z przedstawicielami gminy Izbicko: Grzegorzem Koprkiem (Zastępcą Wójta Gminy Izbicko), Marzeną Baksik (Sekretarzem Gminy Izbicko), Andrzejem Kapicą (Przewodniczącym Rady Gminy Izbicko) oraz Krzysztofem Rallem (badaczem miejscowych dziejów, który opisał przebieg zdarzeń) złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod obeliskiem poświęconym poległym powstańcom oraz w miejscu ich pierwotnego spoczynku, wśród pól.

 

 

 

Podobne wiadomości:

do góry