• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/ZANIECZYSZCZENIE MLECZNEJ - efekty działań

ZANIECZYSZCZENIE MLECZNEJ - efekty działań

Aktualności 20 Marca 2023

Ważna informacja! Zanieczyszczenie rzeki Mlecznej, które objawiało się pływającymi plamami substancji ropopochodnej i niemiłym zapachem, doprowadziło do lokalizacji sprawcy zanieczyszczenia. Trwają czynności kontrolne Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ) w tej sprawie.

 

rzeka

 

W ostatnich latach, niekiedy nawet kilkakrotnie w ciągu roku, docierały do Urzędu informacje o niemiłym zapachu dochodzącym z rzeki Mlecznej. Za każdym razem niezwłocznie podejmowane były czynności mające na celu wyjaśnienie powstałej sytuacji. Do działań tych angażowane były Policja, prokuratura, PGW Wody Polskie, różne podmioty i instytucje odpowiedzialne za czystość rzek. Każdorazowo powiadamiany był WIOŚ Katowice, który podejmował czynności kontrolne. Dotychczas nie udawało się ustalić przyczyny zanieczyszczeń i jego źródła.

 

Mleczna

 

Do kolejnego zanieczyszczenia doszło w dniu 23 stycznia br. Ponownie niezwłocznie powiadomiono WIOŚ w Katowicach, który przeprowadził kontrolę. Sprawne współdziałanie Urzędu Miejskiego, WIOŚ w Katowicach i straży pożarnej doprowadziło do zlokalizowania miejsca wycieku substancji ropopochodnej do rzeki i jej zanieczyszczenia. Ustalono podmiot z terenu którego substancja ta wydostała się do wody. Na podstawie art. 10b ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska, podjęto czynności kontrolne które nadal trwają, prowadzi je Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej WIOŚ w Katowicach.

 

rzeka

rzeka

Podobne wiadomości:

do góry