• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/W Bieruniu powstaną trzy łąki kwietne!

W Bieruniu powstaną trzy łąki kwietne!

Aktualności 30 Czerwca 2022

W ramach projektu Metropolitalne Łąki Kwietne, w Bieruniu w tym roku powstaną dwie łąki - przy ulicy Węglowej (na terenie zielonym przed Szkołą Podstawową nr 3) oraz na ulicy Marcina (na wysokości Żłobka "Mikołajkowo"). Patronem projektu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Trzecia łąka kwietna powstanie w najbliższych dniach na osiedlu Chemików (obok siłowni pod chmurką). To zadanie realizowane w ramach Zielonego Budżetu Miasta Bierunia 2022.

 

łąka

Zalety łąk kwietnych

Łąki kwietne zatrzymują wodę oraz mają istotny wpływ na obniżenie temperatury otoczenia w okresie letnim. Dzięki bogactwu i różnorodności gatunkowej roślin stają się siedliskiem dla wielu gatunków pożytecznych owadów oraz  małych zwierząt.  Przyczyniają się również do ograniczania  populacji kleszczy, bowiem występująca na nich różnorodność gatunków owadów wabi niczym bogata stołówka ptaki oraz drobne ssaki, które chętniej żerują w gąszczu roślin uzupełniając przy okazji swoją dietę o kleszcze. Przez to na łąkach kwietnych występuje ich zdecydowanie mniej niż na trawnikach.

W zależności od rodzaju łąki, nasiona można wysiewać wczesną wiosną albo na jesieni, jednak nie później niż do wystąpienia pierwszych przymrozków. W ramach organizowanych przez Metropolię warsztatów wysiewane będą mieszanki gatunków wieloletnich, dlatego odbywać się one będą jesienią.

 

Więcej na temat:

Metropolitalnych łąk kwietnych przeczytacie - TUTAJ

 

Więcej na temat:

Łąki kwietnej, która powstanie w ramach Zielonego Budżetu Miasta Bierunia przeczytacie - TUTAJ

 

łąka

 

Łąki kwietne mają też fantastyczną zdolność do retencjonowania wód opadowych, poprawiają mikroklimat oraz ograniczają skutki zanieczyszczenia powietrza, przez co przypisuje im się zdolność do neutralizowania negatywnych skutków zmian klimatycznych.

 

GZM

 

Podobne wiadomości:

do góry