Strona główna/Aktualności/V miejsce Bierunia w Ogólnopolskim Rankingu Zrównoważonego Rozwoju

V miejsce Bierunia w Ogólnopolskim Rankingu Zrównoważonego Rozwoju

Aktualności 17 Października 2018

Miasto Bieruń uplasowało się na piątym miejscu w rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego w kategorii: Gminy Miejskie. To awans o dwie pozycje w stosunku do zeszłorocznych wyników rankingu (Zobacz ranking).

15 października w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się konferencja „Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy jednostek samorządu terytorialnego”, podczas której ogłoszono wyniki dorocznego Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Współorganizatorem konferencji była Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego, która również wspiera promocję najlepszych polskich samorządów, wyłaniając laureatów Konkursu „Teraz Polska” dla gmin.

Nasze miasto w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego, w kategorii: GMINY MIEJSKIE zajmuje V miejsce w Polsce (na 236 gmin). To ogromny sukces Bierunia. Podkreślmy, że ranking tworzony jest na podstawie kilkunastu wskaźników, min.: wydatków na projekty inwestycyjne, liczny osób pracujących, liczny podmiotów gospodarczych, odsetka mieszkańców korzystających z wodociągu, z kanalizacji, z oczyszczalni ścieków. Jest to najbardziej obiektywny ranking ponieważ oparty jest tylko i wyłącznie na danych liczbowych. (Szczegółowe dane dostępne są w załącznikach).

Podstawą rankingu, opracowanego pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka, jest 15 wskaźników obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny i ochrony środowiska. Ranking uwzględnia wszystkie polskie miasta i gminy, a materiałem źródłowym są niezależne dane Głównego Urzędu Statystycznego. Wyniki rankingu odzwierciedlają, w sposób wiarygodny i przekrojowy, rozwój polskich jednostek samorządu lokalnego i wskazują liderów w podziale na gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie oraz miasta na prawach powiatu.

Miasto Bieruń reprezentowane było przez zastępcę burmistrza Sebastiana Macioła oraz wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej Krystynę Wróbel.

Kategoria: powiązane pliki [3]
Format Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
pdf Prezentacja dynamika pracujacych 2017 509.1KB Plik: Prezentacja dynamika pracujacych 2017
pdf Prezentacja punktacji 2017 797.4KB Plik: Prezentacja punktacji 2017
pdf Ranking - Gminy Miejskie 876.05KB Plik: Ranking - Gminy Miejskie

do góry