• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Ukazała się drukiem biografia Profesora Jana Czempasa

Ukazała się drukiem biografia Profesora Jana Czempasa

Aktualności 31 Stycznia 2023

Ukazała się drukiem książka autorstwa Grzegorza Sztolera pt.: "Z PASJĄ I Z SERCEM. PROFESOR JAN CZEMPAS (1948-2019). Jest to biografia niezwykłego bierunianina wydana wspólnie przez Miasto Bieruń i Powiat Bieruńsko-Lędziński. 9 lutego (w czwartek) w Domu Kultury GAMA o godzinie 17:00 odbędzie się oficjalna promocja książki. Podczas spotkania promocyjnego będzie można zakupić książkę.

książki

 

SŁOWO WSTĘPU DO KSIĄŻKI OD BURMISTRZA MIASTA BIERUNIA - KRYSTIANA GRZESICY:

Życie, aktywność zawodowa i działalność społeczna wybitnego bierunianina - Profesora Jana Czempasa to doskonały materiał na nie jedną książkę, nic więc dziwnego, że blisko 4 lata po śmierci Profesora powstała publikacja na jego temat.

Profesor Czempas był człowiekiem niezwykle charyzmatycznym i absolutnie wyjątkowym - pełnym energii, pasji, pomysłów na nowe przedsięwzięcia oraz wiary w swoje przekonania. Kochał Bieruń i bardzo troszczył się o rozwój całego naszego regionu. Chętnie dzielił się swoją wiedzą ekonomiczną i wynikami badań naukowych, wprowadzał nas, samorządowców w tajniki skomplikowanych procesów gospodarczych. Niejednokrotnie okazywał się wręcz niezbędny w pracach nad trudnymi zagadnieniami i ambitnymi projektami.

KG

Miałem to olbrzymie szczęście, że znałem Jana Czempasa osobiście - nie tylko na płaszczyźnie oficjalnej, ale również jako zwykłego/niezwykłego „Bierunioka”, pełnego ciepła, życzliwości i wrażliwości na drugiego człowieka.

Profesor był gorącym orędownikiem odzyskania przez Bieruń samodzielności administracyjnej. Dwukrotnie został członkiem Rady Miejskiej w Bieruniu. Był też radnym Sejmiku Województwa Śląskiego. Za swoje dokonania został odznaczony Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a także najwyższym tytułem, jakim można być odznaczonym w naszym mieście - tytułem Zasłużony dla Miasta Bierunia.

Z ogromną przyjemnością i wielkim wzruszeniem zdecydowałem, że Miasto Bieruń włączy się w wydanie książki pt.: „Człowiek  z sercem. Prof. Jan Czempas (1948 - 2019) - biografia nielinearna”, gdyż jestem przekonany, że postać Profesora powinna zostać solidnie upamiętniona. Po pierwsze historia życia tego nietuzinkowego człowieka jest na tyle bogata, barwna i ciekawa, że z całą pewnością zainteresuje wielu czytelników. Po drugie, spuścizna po Profesorze winna być nie tylko uchroniona przed zapomnieniem, ale wręcz okryta sławą i mocno popularyzowana.

Chciałbym, aby postać Profesora Jana Czempasa posłużyła nam wszystkim za przykład godny naśladowania - nie tylko w pracy zawodowej, czy karierze naukowej, ale przede wszystkim w służbie społecznej i aktywności pozarządowej.

Życzę udanej lektury, wielu przemyśleń i refleksji, a także otwartości na główne przesłanie książki, iż zawsze warto służyć społeczeństwu!

Krystian Grzesica

Burmistrz Miasta Bierunia

 

 

Książka o Profesorze Janie Czempasie ukazała się w czwartą rocznicę jego śmierci. Wkrótce po spotkaniu promocyjnym trafi do sprzedaży w Urzędzie Miejskim w Bieruniu. Będzie ją można kupić w punkcie sprzedażowym na parterze holu głównego naszego Urzędu.

 

książkaKsiążka sfinansowana została przez Powiat Bieruńsko-Lędziński, Miasto Bieruń, Miasto Imielin, Gminę Chełm Śląski, Gminę Bojszowy, NITROERG - Grupa KGHM oraz OSM Bieruń (Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska).

 

Profesor Jan Czempas był wybitnym ekonomistą, wielkim patriotą lokalnym, społecznikiem i samorządowcem (radny miejski i wojewódzki). W 2005 roku uhonorowany tytułem ZASŁUŻONEGO DLA MIASTA BIERUNIA.

 

  • Urodził się w 1948 roku w Bieruniu. Był absolwentem, a następnie wykładowcą Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, cenionym ekonomistą, znawcą samorządu. Wykładał w Katedrze Inwestycji i Nieruchomości UE w Katowicach i Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Chorzowie. Był autorem ponad 60 ekspertyz oraz publikacji naukowych na temat sytuacji finansowej miast i gmin, a także promotorem ponad 500 prac dyplomowych.
 
  • Był orędownikiem odzyskania samodzielności administracyjnej przez Bieruń. Dwukrotnie został członkiem Rady Miejskiej w Bieruniu. Był też radnym sejmiku województwa śląskiego. Za swoje dokonania został odznaczony Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a także tytułem Zasłużony dla Miasta Bierunia i Nagrodą Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego Clemens Pro Publico Bono.

 

SPOTKANIE PROMOCYJNE:

  • Termin: Czwartek, 9 lutego 2023
  • Godzina: 17:00
  • Miejsce: Dom Kultury GAMA (ulica Chemików 45)
  • Organizator: Stowarzyszenia Rozwoju Zawodowego Śląska i Małopolski

 

 

Grzegorz Sztoler jest doktorem nauk humanistycznych, historykiem i archiwistą. Zajmuje się historią Górnego Śląska. Na swoim koncie ma blisko dwadzieścia książek i opracowań o tematyce regionalnej, a także wielokrotnie nagradzane jednoaktówki, napisane po Śląsku. Regularnie publikuje w miesięczniku „Śląsk” oraz w „Dzienniku Zachodnim”. W 2003 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury RP za realizację autorskiego programu z zakresu upowszechniania dóbr kultury i publikację zbioru reportaży „Ścieżki Śląskie”. Mieszka w Międzyrzeczu (Gmina Bojszowy). Jest laureatem Nagrody Starosty Bieruńsko -Lędzińskiego Clemens Pro Arte '2016.

 

 

Podobne wiadomości:

do góry