Strona główna/Aktualności/Trwa instalacja oświetlenia ledowego na ulicy Remizowej

Trwa instalacja oświetlenia ledowego na ulicy Remizowej

Aktualności 2 Października 2018

Na ulicy Remizowej w Bieruniu Nowym trwają prace związane z instalacją nowoczesnego oświetlenia zewnętrznego typu LED. Ich koniec nastąpić ma w najbliższych dniach.

Warto przypomnieć, że w sierpniu tego roku zakończyła się gruntowna modernizacja ulicy Remizowej. Zadanie, którego inwestorem był powiat bieruńsko-lędziński obejmowało przebudowę: jezdni, chodnika po obu stronach, zatok postojowych, zjazdów do posesji oraz skrzyżowania. Gmina Bieruń partycypowała w kosztach, przeznaczając na ten cel 650 tysięcy złotych. (Koszt inwestycji to ponad półtora miliona złotych).

Kilka dni temu rozpoczął sie montaż oświetlenia typu LED na wyremontowanej ulicy Remizowej. Jest to zadanie realizowane przez gminę Bieruń. Warto podkreślić, że wymiana lamp zewnętrznych na ulicy Remizowej jest elementem kompleksowej modernizacji oświetlenia zewnętrznego w Bieruniu. W roku 2018 oświetlenie zewnętrzne wymienione zostało już na osiedlu Granitowa i na części osiedla Domy Polne. Aktualnie trwa montaż lamp ledowych również na osiedlu Chemików.

Oprawy sodowe oświetlenia zewnętrznego o mocy 150 i 250 wat zastąpione zostaną przez oprawy ledowe o mocy 20, 55 oraz 71 wat. Oznacza to ogromną oszczędność energii. Warto zaznaczyć, że każda oprawa w technologii LED wyposażona jest w sterownik lokalny, który łączy się z centralnym systemem sterowania i zarządzania oświetleniem. Dzięki temu, oświetleniem ulicznym można sterować w podziale 1/3, 2/3 lub 100% mocy. Jest to niezwykle funkcjonalne i ekonomicznie opłacalne rozwiązanie. Sterownik z wbudowanym przekaźnikiem umożliwia również fizyczne wyłączanie i włączanie opraw. Technologia ta docelowo doprowadzi do znacznego obniżenia kosztów utrzymania oświetlenia ulicznego, zwiększając jednocześnie jego niezawodność. Niewątpliwymi zaletami lamp ledowych są efektywność - zapewniają bowiem bardzo dobrą widoczność, a także trwałość - ich żywotność jest znacznie dłuższa niż w przypadku oświetlenia kablowego. Ponad to, oświetlenie uliczne typu LED jest bardzo ekologiczne - gwarantuje niską emisję spalin.

Montaż lamp ulicznych na ulicy Remizowej (docelowo także na ulicach Ofiar Oświęcimskich i Kosynierów) obniży koszty eksploatacji, a także doprowadzi do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, co przełoży się na znaczne ograniczenie emisji CO2.

do góry