Strona główna/Aktualności/Trwa instalacja oświetlenia ledowego na Osiedlu Chemików

Trwa instalacja oświetlenia ledowego na Osiedlu Chemików

Aktualności 22 Września 2018

Na osiedlu Chemików trwają prace związane z instalacją nowoczesnego oświetlenia zewnętrznego typu LED. Ich koniec nastąpić ma w październiku. W ramach realizacji tej inwestycji na osiedlu Chemików zamontowanych zostanie 130 nowych opraw oświetleniowych.

Po zakończeniu robót polegających na przygotowaniu fundamentu pod lampy i wymianie okablowania, rozpoczęły się prace związane z instalacją nowoczesnych słupów wraz z oprawami typu LED. Pierwsze lampy "stanęły" już na osiedlu Chemików. całość inwestycji zakończona zostanie w październiku.

Pierwsze lampy ledowe "stoją" juz na osiedlu Chemików

Pierwsze lampy ledowe  Pierwsze lampy ledowe

Warto podkreslić, że w ramach realizacji tej inwestycji na osiedlu Chemików zamontowanych zostanie 130 nowych opraw oświetleniowych.

Na czym polega ta długo wyczekiwana inwestycja?

Oprawy sodowe oświetlenia zewnętrznego o mocy 150 i 250 wat zastąpione zostają przez oprawy ledowe o mocy 20, 55 oraz 71 wat. Oznacza to ogromną oszczędność energii. Warto zaznaczyć, że każda oprawa w technologii LED wyposażona jest w sterownik lokalny, który łączy się z centralnym systemem sterowania i zarządzania oświetleniem. Dzięki temu, oświetleniem ulicznym można sterować w podziale 1/3, 2/3 lub 100% mocy. Jest to niezwykle funkcjonalne i ekonomicznie opłacalne rozwiązanie. Sterownik z wbudowanym przekaźnikiem umożliwia również fizyczne wyłączanie i włączanie opraw. Technologia ta docelowo doprowadzi do znacznego obniżenia kosztów utrzymania oświetlenia ulicznego, zwiększając jednocześnie jego niezawodność. Niewątpliwymi zaletami lamp ledowych są efektywność - zapewniają bowiem bardzo dobrą widoczność, a także trwałość - ich żywotność jest znacznie dłuższa niż w przypadku oświetlenia kablowego. Ponad to, oświetlenie uliczne typu LED jest bardzo ekologiczne - gwarantuje niską emisję spalin.

Koszt tej inwestycji to 691 330,37 zł. Nowe lampy zaświecą na osiedlu Chemikow na początku października tego roku. Zadanie realizuje firma Tomala Marek Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „TOM-ELECTRO I”.

Na realizację tej inwestycji miasto otrzymało zdobyło dofinansowanie z Unii Europejskiej  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Trwa instalacja kolejnych lamp ledowych na osiedlu Chemików. Całość inwestycji zakończona będzie w październiku.

instalacja lamp instalacja lamp

Przypomnijmy, że w tym roku oświetlenie typu LED zostało już zainstalowane na osiedlu GRANITOWA oraz na części osiedla DOMY POLNE. Na początku października natomiast ruszy instalacja oświetlenia ledowego na nowo wyremontowanej ulicy REMIZOWEJ, a następnie na ulicach OFIAR OŚWIĘCIMSKICH oraz KOSYNIERÓW.

 

do góry