• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Trwa Powszechny Spis Rolny - dowiedz się więcej!

Trwa Powszechny Spis Rolny - dowiedz się więcej!

Aktualności 28 Października 2020

Przypominamy, że rolnicy z Bierunia i z całej Polski mają do wypełnienia bardzo ważny obowiązek - udział w Powszechnym Spisie Rolnym. Najłatwiej - w dobie epidemii również najbezpieczniej - spisać się samemu przez internet. Kto jeszcze się "nie spisał" musi uczynić to do 30 listopada.

 

 

 

 

 

Co 10 lat odbywa się Powszechny Spis Rolny, który daje odpowiedzi na dziesiątki pytań dotyczących polskiego rolnictwa i tego, jak ono wypada na tle innych krajów. Tegoroczne badanie obejmie ok. 1,5 mln gospodarstw rolnych w Polsce.

 

Spis rolny 2020. Jak się spisać? 

Minęło właśnie 10 lat od poprzedniego Powszechnego Spisu Rolnego i 1 września rozpoczął się kolejny spis, który potrwa do końca listopada.

Udział w spisie jest dla rolników obowiązkowy, ale jednocześnie jest też coraz łatwiejszy. Rolnicy nie muszą czekać na rachmistrzów. Najłatwiejszy i najbezpieczniejszy jest samospis. Można to zrobić przez internet - formularz jest dostępny na stronie www.spisrolny.gov.pl. Ci, którzy w internecie czują się mniej pewnie, mogą dokonać samospisu przez telefon. W tym celu została uruchomiona infolinia spisowa - 22 279 99 99. Pod ten numer można też dzwonić w razie wszelkich wątpliwości i pytań dotyczących spisu rolnego. Rolnicy uzyskają tam pomoc w wypełnieniu formularza spisowego, będą mogli w razie potrzeby zweryfikować tożsamość rachmistrza.

 

 

 

Jeśli rolnik nie spisze się sam, skontaktuje się z nim rachmistrz. Rachmistrzowie rozpoczęli pracę 16 września. Spis realizują telefonicznie, a 1 października rozpoczeli realizować wywiady bezpośrednie, które zostały zawieszone w związku z narastającym zagrożeniem epidemicznym.

 

W Powszechnym Spisie Rolnym 2020 rachmistrzowie do odwołania nie będą realizować wywiadów bezpośrednich w terenie! Spisać się można poprzez aplikację internetową na stronie spisrolny.gov.pl lub dzwoniąc na infolinię pod numer 22 279 99 99

 

 

 

 

 

Na jakie pytania trzeba odpowiadać?

W spisie padną pytania o dane dotyczące: położenia i powierzchni gospodarstwa, produkcji ekologicznej, rodzaju użytkowanych gruntów, upraw, zużycia nawozów, pogłowia zwierząt gospodarskich, rodzaju budynków gospodarskich, a także wkładu pracy w gospodarstwo rolne użytkownika i członków jego gospodarstwa domowego oraz pracowników najemnych. Warto więc zawczasu przygotować niezbędne dokumenty i mieć je przy sobie podczas wypełniania formularza.

Liczba pytań będzie zależeć od działalności gospodarstwa. Jeśli dany rolnik ogranicza się do produkcji na własne potrzeby i ma niewiele upraw czy inwentarza żywego, to będzie musiał odpowiedzieć na mniej pytań niż użytkownik dużego gospodarstwa o zróżnicowanej strukturze produkcyjnej.

 

 

Wyniki spisu rolnego są jedynym źródłem pozwalającym dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo, a zebrane dane posłużą władzom lokalnym i centralnym do podejmowania trafnych decyzji strategicznych. Dlatego udział w spisie oraz udzielenie dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi jest w najlepszym interesie samych rolników.

 

 

Spis Rolny 2020. Dane są chronione

- Rolnicy absolutnie nie mają powodów do obaw - nie będziemy zbierać danych dotyczących ich majątku. Zapytamy wprawdzie o składowe elementy gospodarstwa rolnego, ale o ich procentowy udział, a nie o wartość. W spisie nie będzie też pytań o zarobki rolników czy wartość przychodów - zapewniają pracownicy GUS.

Na przykład jeśli rolnik ma też dochody z działalności pozarolniczej, będzie musiał podać tylko, jaki procent dochodów stanowi dla niego rolnictwo, bez podawania konkretnych kwot.

Rolnicy nie powinni mieć obaw przed ujawnieniem informacji. Zebrane podczas spisu dane są chronione tajemnicą statystyczną: pod żadnym pozorem, nawet na wniosek organów ścigania, nie można ujawniać jednostkowych danych podanych w trakcie badań realizowanych na rzecz statystyki publicznej.

Ważne jest, żeby zachować list od Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, który dostał każdy rolnik. Są tam m.in. dane niezbędne do logowania się w aplikacji spisowej.

 

 

Po co nam spis rolny?

- Z punktu widzenia każdego rolnika warto sobie uświadomić, że Powszechny Spis Rolny jako badanie obejmujące wszystkie gospodarstwa rolne w kraju jest jedynym źródłem informacji pozwalającym na ocenę stanu polskiego rolnictwa oraz zmian, jakie zaszły w ciągu ostatnich 10 lat w strukturze i działalności gospodarstw rolnych - wyjaśniają pracownicy GUS

Na podstawie danych spisowych podejmowane są najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata zarówno na poziomie krajowym, jak i na poziomie regionalnym. Tym samym poprzez udział w spisie rolnicy pośrednio zyskują realny wpływ na zmiany zachodzące w najbliższym otoczeniu.

Polskie rolnictwo skupia ok. 10,5 proc. pracujących. To jeden z najwyższych wskaźników w całej Unii Europejskiej, wyższe osiągają tylko takie kraje jak Rumunia, Bułgaria, Chorwacja i Grecja. W krajach najbogatszych, takich jak Luksemburg, Belgia czy Niemcy, udział pracujących w rolnictwie jest prawie 10-krotnie mniejszy. Przeprowadzenie spisu rolnego co 10 lat to obowiązek każdego państwa Unii Europejskiej. Wynika to z potrzeby zebrania danych porównywalnych dla całej Unii w podobnym okresie. Jest to ważne przy kształtowaniu wspólnej polityki rolnej, czyli np. ustalaniu dopłat dla rolników.

 

 

Wszelkie szczegółowe informacje dostępne są na stronie spisrolny.gov.pl.

W razie pytań warto skorzystać z infolinii - 22 279 99 99.

 

 

Kategoria: powiązane pliki [1]
Format Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
pdf List od Prezesa GUS 51.3KB Plik: List od Prezesa GUS

Podobne wiadomości:

do góry