• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Rewolucja oświetleniowa w Bieruniu doceniona na poziomie kraju

Rewolucja oświetleniowa w Bieruniu doceniona na poziomie kraju

Aktualności 8 Lutego 2022

Bieruń otrzymał główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie na Najlepiej Oświetloną Gminę i Miasto 2021 r. Nagrodę odebrał Sebastian Macioł - Zastępca Burmistrza Miasta Bierunia, podczas Międzynarodowych Targów ŚWIATŁO w Warszawie. 

Targi Światło - nagroda dla BieruniaUroczystość wręczenia nagród podczas Międzynarodowych Targów ŚWIATŁO w Warszawie


Bieruń konsekwentnie od kilku lat realizuje inwestycje związane z budową własnego, efektywnego energetycznie oświetlenia ulicznego LED, czy to jako oddzielne zadania, czy w ramach budowy/przebudowy dróg. Dopracował się własnych standardów projektowania i wykonawstwa oświetlenia ulicznego, a całość oparł na założeniu, iż sieć oświetlenia ulicznego będzie zarządzana i sterowana za pomocą inteligentnego systemu. Trudno nie zauważyć efektów tych działań: 80% opraw oświetlenia ulicznego w mieście, będących własnością Gminy Bieruń, stanowią oprawy LED, a ich ilość wzrosła od 2015 roku ze 186 do 2014 opraw (patrz: wykresy 1 oraz 2).Wykres 1Wykres nr 1

 

Wykres nr 2Wykres nr 2 

 

Ta dynamika została doceniona przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego, którego przedstawiciele w składzie: Krzysztof Nowakowski - przewodniczący Komisji Konkursowej, Marek Orłowski - sekretarz i Jerzy Szczyciński - członek Komisji, w dniu 26 stycznia podczas Targów ŚWIATŁO na terenie EXPO XXI w Warszawie nadali naszej gminie tytuł Najlepiej Oświetlonej Gminy i Miasta 2021 Roku.

Więcej o konkursie i uroczystości wręczenia nagród można przeczytać TUTAJ. 

Tragi Światło - nagroda dla Bierunia Uroczystość wręczenia nagród podczas Międzynarodowych Targów ŚWIATŁO w Warszawie


Gościem honorowym uroczystości był Pan Tomasz Fijołek, Dyrektor Biura Unii Metropolii Polskich oraz Pan Leszek Świętalski, Sekretarz Generalny Związku Gmin Wiejskich RP.

Nagroda przyznawana jest za realizacje oświetleniowe przeprowadzone w ostatnich dwóch latach, a gmina do konkursu zgłosiła trzy zadania: „Instalacja efektywnego energetycznie oświetlenia na terenie Gminy Bieruń - etap II  oraz etap III” oraz „Zaprojektowanie i budowa oświetlenia drogi rowerowej od ul. Baryki do ul. Kościelnej”.

Poniższe filmy prezentują efekty zrealizowanych inwestycji oświetleniowych:

                                               

                                               

 

Jak Jury Konkursowe uzasadniło swój wybór?

Na stronie Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego - organizatora konkursu na Najlepiej Oświetloną Gminę i Miasto - można przeczytać, co wybrzmiało również podczas samej uroczystości:


„Komisja wzięła pod uwagę dobre efekty oświetleniowe uzyskane w wykonanych inwestycjach, jak również zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych.
Całość została wykonana w oparciu o wcześniej ustalone standardy zapewniające jednolity system sterowania oprawami oraz wymaganą jakość i ujednolicenie stosowanych urządzeń.
Uzyskano bardzo dobre parametry oświetleniowe zarówno na ulicach, w których dokonano nowej inwestycji: latarnie + sieć, jak również tam, gdzie modernizacja odbywała się tylko przez wymianę opraw w oparciu o istniejące słupy i linie zasilające.
Zmniejszenie kosztów eksploatacji uzyskano nie tylko dzięki zastosowaniu opraw z ledowymi źródłami światła, wyposażonymi w automatykę pozwalającą na sterowanie pracą tych opraw oraz zastosowaniu aluminiowych anodowanych słupów, ale również dzięki przejęciu na majątek Urzędu większości sieci oświetleniowej.
Na wyróżnienie zasługuje zastosowanie w oświetleniu ścieżki rowerowej systemu nadążnego działającego przy małym natężeniu ruchu, pozwalającego na oświetlanie, w pełnych parametrach, jedynie używanego odcinka ścieżki.”

 

Warto zaznaczyć, że Jury przed podjęciem decyzji wizytuje zgłoszone do konkursu gminy, a w Bieruniu przedstawiciele Kapituły Konkursowej spędzili kilka godzin, oceniając w terenie efekty przeprowadzonych działań związanych z budową/modernizacją oświetlenia ulicznego.

oświetlenie Bieruń

Oświetlenie Bieruń

Nagrodę odebrał Sebastian Macioł - Zastępca Burmistrza Miasta Bierunia, dziękując publicznie wszystkim pracownikom Urzędu Miasta zaangażowanym w ten niewątpliwy sukces. Powiedział: - To duże wyróżnienie; wiemy, że zaangażowaniem wielu osób na nie zasłużyliśmy, ale zdajemy sobie sprawę, jak wiele w dziedzinie oświetlenia ulicznego jest jeszcze do zrobienia w naszej gminie. Ta nagroda dodatkowo nas mobilizuje do konsekwentnych działań w tym obszarze.

Targi Światło - nagroda dla BieruniaUroczystość wręczenia nagród podczas Międzynarodowych Targów ŚWIATŁO w Warszawie

Podobne wiadomości:

do góry