• język migowy
 • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Mamy ścieżkę dydaktyczną na Skwerze Miast Partnerskich

Mamy ścieżkę dydaktyczną na Skwerze Miast Partnerskich

Aktualności 17 Maja 2024

Widzieliście Skwer Miast Partnerskich w wiosennej odsłonie? Po zeszłorocznych nasadzeniach i robotach związanych z montażem małej architektury zmienił się nie do poznania. Zrealizowana została na nim inwestycja dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kwotą 165 tysięcy złotych. Pojawiły się tablice informacyjne, budki lęgowe, hotele dla owadów i wiele innych ciekawych elementów.

Oficjalne otwarcie ścieżki dydaktycznej na Skwerze Miast Partnerskich przy ulicy Remizowej odbędzie się 24 maja o godzinie 12:00. Przygotowaliśmy dla Was sporo atrakcji na tę okazję. O szczegółach piszemy niżej.

 

skwer                                                              Ścieżka dydaktyczna na Skwerze Miast Partnerskich

Przypomnijmy, że zakończyła się realizacja projektu pn. ZIELONA PRZESTRZEŃ, który dofinansowany został kwotą 165 tysięcy złotych ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na Skwerze pojawiły się ławki i kosze na śmieci. Zainstalowano również nowoczesne oświetlenie LED. Pojawiły się też nasadzenia i budki lęgowe.

 

Projekt w sumie zakładał pojawienie się na skwerze:

 • 12 latarni wykonanych w technologii LED
 • elementów małej architektury tj.  ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery
 • budek lęgowych dla ptaków
 • hoteli dla owadów
 • tablic edukacyjnych
 • nasadzenie roślin ozdobnych

 

Co nasadzono?

 • krzewy: hortensje bukietowe, kosodrzewiny, dereń rozłogowy, tawułka japońska, róża pomarszczona, kalina japońska,
 • 1000 bylin - takich gatunków jak m.in. szałwia omszona, liatra kłosowa, irys syberyjski, trytona groniasta, lawenda wąskolistna, lebiodka pospolita, liliowce czy rozchodniki,
 • 100 traw ozdobnych - takich jak: imperata cylindrycza, wydmuchrzyca piaskowa, proso rózgowate, ostnica włosowata.

 

skwerNasadzenia na Skwerze Miast Partnerskich

 

 

Powodem takiego doboru krzewów, bylin i traw jest przybliżenie świata roślin ozdobnych mieszkańcom, uwrażliwiając ich na piękno dobranych gatunków oraz wprowadzenie bioróżnorodności. W dzisiejszych czasach walka o bioróżnorodność stała się priorytetem. Środowisko miejskie jest ubogie w mogące w nim żyć owady, ptaki czy rośliny miododajne. Rośliny zostały tak dobrane, by swoim kolorem i zapachem przyciągały motyle. Na terenie parku pojawiły się krzewy wydające owoce, które są przysmakiem dla ptaków oraz traw o tych samych walorach przyrodniczych. Ponadto utworzone zostały budki dla ptaków, hotele dla owadów oraz tablice edukacyjne.

 

skwerStojaki na rowery, ławki, kosze na śmieci i oświetlenie LED - na Skwerze Miast Partnerskich

 

Przypomnijmy, że w sierpniu zeszłego roku na skwerze przy ulicy Remizowej zostały zamontowane inteligentne, fotowoltaiczne tężnie solankowe. Inwestycja ta zrealizowana została ze środków będących nagrodą dla najlepiej wyszczepionej gminy - pochodzących z funduszu przeciwdziałania Covid-19.

 

Inteligentne tężnie są zasilane panelami słonecznymi, nie wymajają podłączenia do sieci elektrycznej i kanalizacyjnej. Dzięki czujnikom ruchu uwalniają nasyconą mikroelementami mgiełkę solankową tylko wtedy, kiedy użytkownik usiądzie na ławeczce. Urządzenie nie zużywa energii ani solanki, gdy nikt z niego nie korzysta. Z jednej tężni może jednocześnie korzystać do 10 osób.

 

tężnieTężnie solankowe na Skwerze Miast Partnerskich

 

Przypomnijmy również: 8 września 2023 roku uroczyście otwarty został SKWER MIAST PARTNERSKICH. Taką nazwę terenowi położonemu przy ulicy Remizowej w Bieruniu nadała Rada Miejska poprzez uchwałę z dnia 31 sierpnia 2023 roku.

W uroczystościach związanych z oficjalnym odsłonięciem tablicy z nazwą Skweru udział wzięli przedstawiciele czterech miast partnerskich. Wydarzenie połączone było z jubileuszem 25-lecia współpracy z Moravskim Berounem - naszym miastem partnerskim w Czechach.

 

                                                                     

 

Z okazji jubileuszu 25-lecia partnerstwa Bierunia i Moravskiego Berouna oficjalnie zaprezentowany został mural namalowany na bocznej ścianie amfiteatru, przedstawiający bieruńskiego Utopca i niedźwiedzia z herbu Moravskiego Berouna - w przyjaznych relacjach.

 

 

Uroczyste otwarcie ścieżki dydaktycznej na Skwerze Miast Partnerskich przy ulicy Remizowej odbędzie się w piątek, 24 maja, o godzinie 12:00.

 

 

W programie:

 • Prelekcja o pszczelarstwie poprowadzona przez Tadeusza Mateję - prezesa Koła Pszczelarzy w Bieruniu.
 • Pogawędka o nasadzonych na Skwerze roślinach i budkach lęgowych poprowadzona przez Grzegorza Plewnioka - głównego specjalistę w Wydziale Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Bieruniu.
 • Spacer ścieżką dydaktyczną.
 • Nagrody i upominki ufundowane przez bieruńskiego Ekodoradcę.

 

plakat

 

 

Skwer Miast Partnerskich po rewitalizacji - Maj 2024

Podobne wiadomości:

do góry