Strona główna/Aktualności/Odsłoniliśmy pomnik ofiar wojen światowych i represji XX wieku

Odsłoniliśmy pomnik ofiar wojen światowych i represji XX wieku

Aktualności 15 Października 2018

287 nazwisk znalazło się na Pomniku Pamięci Ofiar konfliktów XX wieku, który odsłonięto w ubiegłą sobotę i poświęcono na cmentarzu parafialnym przy kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bieruniu Nowym.

Jest to symboliczna mogiła mieszkańców Bijasowic, Czarnuchowic, Kopani, Nowego Bierunia, Ścierni i Zabrzega, poległych na frontach I i II wojen światowych, w powstaniach śląskich, w obozach śmierci i miejscach represji politycznych.

Obecny na uroczystości burmistrz Bierunia Krystian Grzesica powiedział: "Dziękuję Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Bieruńskiej „Porąbek” za inicjatywę postawienia tego pomnika. To ważne, by pamięć o Tych ludziach nie zginęła".

  • "Pomnik został zrealizowany z budżetu obywatelskiego Gminy Bieruń" - dodał przewodniczący „Porąbka” Adam Pamuła, który przypomniał, że nazwiska umieszczone na monumencie, zaczerpnięto z książki Henryka Ganobisa i Alojzego Lyski „Ożywieni przez Miłość i Pamięć”. Zostały one uzupełnione w wyniku apelu, wielokrotnie ogłaszanego w kościele NSPJ.

Aktu poświęcenia Pomnika dokonał ks. Proboszcz Jan Dąbek, który wcześniej odprawił Mszę Świętą w intencji poległych. Obecny na uroczystości Alojzy Lysko powiedział: "Dziękuję wam bierunianie, za to, że pamiętacie o swoich bohaterach. Moje Bojszowy, Suszec i wiele okolicznych miejscowości, dopiero czeka na taki Pomnik".

do góry