• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Nowy numer magazynu "W METROPOLII"

Nowy numer magazynu "W METROPOLII"

Aktualności 22 Lipca 2022

Jest już nowy numer magazynu "W METROPOLII". Przeczytacie w nim m.in. o tym, jak miasta metropolii promują się, oferując producentom filmowym swoje najatrakcyjniejsze przestrzenie jako plan zdjęciowy. Dużo miejsca poświęcono węzłom przesiadkowym, a także przykładom architektury "kosmicznej" w naszym regionie. 

w metropolii

 

Lokowanie miast w produkcjach filmowych to sprawdzona forma promocji. Sprzyja rozwojowi turystyki filmowej na której mogą skorzystać lokalni przedsiębiorcy. Na popularności seriali oraz filmów fabularnych zyskują zarówno wielkie miasta jak i małe. Metropolia ze swoją różnorodnością- od zabytkowych obiektów po scenerię postindustrialną to wielki plan filmowy. Realizowano tu wiele filmów.

- Mamy wiele przestrzeni zabytkowych, od zamków i pałaców, jak popularny wśród filmowców pałac Dietla w Sosnowcu  czy Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, poprzez gmachy i osiedla o nietuzinkowej architekturze, jak katowicki Nikiszowiec czy budynek Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dysponujemy ciekawymi obiektami postindustrialnymi, które wśród odbiorców spoza regionu mogą budzić zdumienie, jak chociażby wielki piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej, który w ubiegłym roku wygrał głosowanie w naszym plebiscycie na Śląską Lokację Filmową. Mamy wreszcie Pustynię Błędowską, a wychodząc poza Metropolię - góry Beskidu Śląskiego- tłumaczy na łamach gazety Agnieszka Skrzelowska z Instytucji Filmowej „Silesia Film”.

W Polsce realizacji produkcji pomagają środki regionalne, wspierające rozwój produkcji audiowizualnej na ich terenie. W województwie śląskim taką rolę pełni „Silesia Film”- instytucja samorządu województwa.

„Obywatel Jones”, Agnieszki Holland, „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida czy dokument „Lombard” Łukasza Kowalskiego to przykłady obszernej listy produkcji realizowanych ze wsparciem „Silesii Film” w ostatnich latach w Metropolii.

Trwają prace nad interaktywnym serialem #MY. To produkcja finansowana przez Metropolię. Głównym bohaterem jest historia o ludziach ze Śląska i z Zagłębia w konwencji gęstego kryminału spod znaku „noir”. Specjalnie dla tego serialu została stworzona multimedialna platforma wprowadzając elementy interaktywności. Premiera serialu jest zaplanowana na jesień.

W magazynie przeczytacie o budowlach architektury kosmicznej. Jej wizytówką jest Planetarium Śląskie oraz katowicki Spodek. Nurt „space age” można dostrzec także w budynkach „Zenita” i „Skarbka”, „kukurydzach” na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach czy na osiedlu „Gwiazdy”. Kosmiczną architekturę dopełnia kino „Kosmos”.

Dużo miejsca poświęcono węzłom przesiadkowym oraz organizacji podróży przez pasażerów z wykorzystaniem różnych środków transportu na trasie z domu do pracy. Część z nich całkowicie rezygnuje z dojazdu samochodem do pracy  ze względu na koszty benzyny lub korki, część korzysta z niego, aby dojechać do węzła przesiadkowego i przesiąść się na pociąg. Okazuje się, że podróż można tak rozplanować, że może potrwać ona krócej niż jadąc samochodem, gdyż w ten sposób unika się częstego ryzyka korków. Dodatkową korzyścią jest czas w pociągu- można się zrelaksować.

 

 

CZYTAJCIE  - Pobierz

Magazyn informacyjny „W Metropolii” to bezpłatny dwumiesięcznik, wydawany od września 2020 roku. Na stałe wpisał się w cykl działań komunikacyjnych Metropolii, których głównym celem jest promocja i integracja obszaru metropolitalnego oraz budowanie świadomości marki terytorialnej. W wersji drukowanej magazyn ukazuje się jako insert w „Dzienniku Zachodnim” i „Gazecie Wyborczej” oraz kolportowany jest bezpośrednio przez gminy wchodzące w skład Metropolii. Przypomnijmy, że Miasto Bieruń jest jedną z 41 gmin Metropolii.

 

Gdzie w Bieruniu dostać można magazyn "W METROPOLII"?

  • w Urzędzie Miejskim w Bieruniu
  • w Starostwie Powiatowym
  • w kinoteatrze JUTRZENKA
  • w Domu Kultury REMIZA
  • w obu Bibliotekach Miejskich (na ul. Chemików i na ul. Jagiełły)
  • w Centrum Inicjatyw Gospodarczych
  • w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bieruniu
  • w siedzibie Straży Miejskiej w Bieruniu
  • w Centrum Przesiadkowym w Bieruniu Nowym

Podobne wiadomości:

do góry