• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Nowy numer magazynu "W METROPOLII"

Nowy numer magazynu "W METROPOLII"

Aktualności 22 Marca 2022

Energetyka będzie rozwijać się w kierunku wodoru. Pierwsze całkowicie wodorowe elektrownie będą uruchamiane od 2030 roku. Dobrze byłoby, żeby pierwsze z nich powstawały w Śląskiem - mówi prof. Janusz Kotowicz z Politechniki Śląskiej na łamach magazynu „W Metropolii” o tym, dlaczego wodór jest paliwem przyszłości i może stać się nową specjalizacją naszego regionu.  

w Metropolii

Zanim jednak z naszych gniazdek popłynie prąd z wodoru, wcześniej na ulice mogą wyjechać autobusy zasilane tym paliwem właśnie. Metropolia jest przed zakupem pierwszych 20 takich pojazdów. Skala tego zamówienia pokazuje, że do tematu GZM podchodzi testowo i ostrożnie. To innowacyjna technologia i chociaż jest wciąż droższa niż zasilanie konwencjonalne, to analizy światowe pokazują, że ceny pojazdów na wodór już teraz obniżają się w szybszym tempie niż bateryjnych.  

W najnowszym numerze również rozmowa o kryzysie, który trwa od wieków, ale nie jest nam tak dobrze znany. Chodzi o chaos przestrzenny, na którym rocznie tracimy ok. 84 mld zł. Prof. Przemysław Śleszyński z PAN i Paula Kukołowicz, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że każdy nadmiarowy metr infrastruktury z dala od zwartej zabudowy, to dodatkowy koszt ponad 1600 zł. W skali kraju koszty nadmiarowych dojazdów do pracy obliczono na kilkaset miliardów złotych w jednym pokoleniu i to tylko dla największych miast. Do tego dochodzą koszty zdrowotne z powodu smogu, gdyż wiele domów jest opalanych węglem. Więcej: w najnowszym wydaniu magazynu „W Metropolii”.  

W numerze przeczytacie też o drugim życiu industrialnych przestrzeni oraz potencjale rozwoju e-sportu w Metropolii. W Katowicach powstanie HUB Gamingowo- Technologiczny, GKS Tychy posiada drugi na świecie Gaming House na Stadionie, kluby sportowe tworzą sekcje biorące udział w wirtualnej rywalizacji, specjalistów w tej dziedzinie kształcą także szkoły, które tworzą e-klasy.  

Redakcja poświęciła także uwagę skali pomocy, jaką mieszkańcy oraz gminy Metropolii niosą obywatelom Ukrainy, uciekającym przed wojną. Kiedy doszło do eskalacji konfliktu za wschodnią granicą, miasta i gminy oraz mieszkańcy Metropolii natychmiast zaangażowali się w organizację zbiórek, akcji charytatywnych, pomocy medycznej oraz noclegów. Metropolia GZM wprowadziła bezpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy.  

 

Magazyn informacyjny „W Metropolii” to bezpłatny dwumiesięcznik, wydawany od września 2020 roku. Na stałe wpisał się w cykl działań komunikacyjnych Metropolii, których głównym celem jest promocja i integracja obszaru metropolitalnego oraz budowanie świadomości marki terytorialnej. Przypomnijmy, że Miasto Bieruń jest jedną z 41 gmin Metropolii.

 

Gdzie w Bieruniu dostać można magazyn "W METROPOLII"?

  • w Urzędzie Miejskim w Bieruniu
  • w Starostwie Powiatowym
  • w kinoteatrze JUTRZENKA
  • w Domu Kultury REMIZA
  • w obu Bibliotekach Miejskich (na ul. Chemików i na ul. Jagiełły)
  • w Centrum Inicjatyw Gospodarczych
  • w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bieruniu
  • w siedzibie Straży Miejskiej w Bieruniu
  • w Centrum Przesiadkowym w Bieruniu Nowym

CZYTAJ: W METROPOLII - NR 9 / MARZEC 2022

Podobne wiadomości:

do góry