• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Nie żyje Roman Nyga - jeden z najwybitniejszych bierunian w historii miasta

Nie żyje Roman Nyga - jeden z najwybitniejszych bierunian w historii miasta

Aktualności 7 Lutego 2021

Z nieopisanym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Romana Nygi - artysty, plastyka, malarza, jednego z najwybitniejszych bierunian w historii naszego miasta. - Brak słów by wyrazić smutek i żal jaki odczuwam oraz rozmiar straty jaką poniosło MiastoBieruń - napisał na swoim facebookowym FanPage'u Burmistrz Miasta Bierunia Krystian Grzesica.

Roman Nyga nie żyje. Rodzinie zmarłego artysty składamy najszczersze kondolencje, łącząc się w bólu i żałobie. Życzymy wielu sił potrzebnych do przeżycia tego trudnego czasu i prosimy o przyjęcie słów otuchy i wsparcia.

Pogrzeb Śp. Romana Nygi odbędzie się w środę, 10 lutego 2021 roku, o godzinie 10:00 w kościele pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu.

 

Cyceron powiedział kiedyś, że SZTUKA JEST FILOZOFIĄ ŻYCIA. Prawie 60 lat twórczości Romana Nygi było tego najlepszym dowodem. Roman Nyga był autorem dziesiątek wybitnych prac - człowiekiem, który poświęcił całe dorosłe życie intensywnej pracy artystycznej, rozwijając się twórczo, udoskonalając swój malarski styl, wprawiając w zachwyt, a często także w zdumienie tysiące wielbicieli sztuki oraz sławiąc ziemię śląską na całą Europę. Tak, trzeba to wyraźnie powiedzieć - Roman Nyga był malarskim piewcą ziemi śląskiej, był ambasadorem bieruńskiej sztuki, był również propagatorem marki Bieruń w świecie.

 

Roman Nyga był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członkiem prestiżowych grup artystycznych, autorem wielu znakomitych wystaw w Polsce i za granicą. Przypomnijmy, że Miasto Bieruń jest wydawcą i współwydawcą dwóch albumów malarstwa Romana Nygi.

 

Z przedmowy Burmistrza Krystiana Grzesicy do albumu: Oscar Wilde powiedział kiedyś, że sztuka jest najbardziej intensywną formą indywidualizmu, jaką kiedykolwiek znał świat. Twórczość Romana Nygi jest tego najlepszym przykładem - jest to bowiem artysta nietuzinkowy, absolutnie unikatowy i po prostu nadzwyczajny. Jego prace podziwiane są nie tylko w całej Polsce, ale również w wielu krajach Europy, gdzie stał się symbolem bieruńskiej kultury, sztuki i artyzmu.

 

Foto: Jolanta Pierończyk - Dziennik Zachdni

 

Warto podkreślić, że z twórczością tego artysty spotykamy się w Bieruniu na każdym kroku. Brama Opawska, Brama Krakowska, figurki utopców na rynku, fresk w kościele p.w. św. Bartłomieja, pomnik Świętego Walentego, malowidła w Sanktuarium Świętego Walentego, herby miast partnerskich przed Urzędem Miejskim - to tylko niektóre z jego dzieł wpisanych w topografię Bierunia. Najnowszym dziełem Romana Nygi jest projekt Pomnika Powstańców Śląskich (wykonany na podstawie przedwojennych zdjęć). Odtworzony monument umiejscowiony został na Skwerze Powstańców Śląskich, który uroczyście otwarty został w Święto Niepodległości 2019 roku.

 

Z przedmowy Burmistrza Krystiana Grzesicy do albumu: Nie sposób nie dostrzec, jak pięknie droga artystyczna tego wybitnego malarza wpisuje się w historię Bierunia, jak wspaniale ją wzbogaca, jakiej treści jej nadaje. Za wkład w rozwój kultury oraz za promowanie naszego miasta w 2007 roku Roman Nyga uhonorowany został tytułem Zasłużony dla Miasta Bierunia.

 

Przypomnijmy, że Roman Nyga był laureatem Nagrody Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego w dziedzinie kultury CLEMENS w 2001 roku oraz ZASŁUŻONYM DLA MIASTA BIERUNIA (Uchwała Rady Miejskiej nr IV/8/2007 z 26.04.2007 r.). Podkreślmy również, że artysta przyczynił się do nawiązania kontaktów Bierunia z niemieckim miastem Gundelfingen, obecnie miastem partnerskim.

Prywatnie był ojcem trzech synów Marcina - obecnie Przewodniczącego Rady Miejskiej w Bieruniu, Szymona i Wiktora.

 

Foto: Jolanta Pierończyk - Dziennik Zachdni

Pan Roman Nyga pozostanie w sercach i wspomnieniach mieszkańców Bierunia na zawsze. Warto pamiętać, że uwieczniony został na filmach zrealizowanych przez Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji) oraz na setkach zdjęć wykonanych podczas imprez honorujących dorobek artystyczny naszego bieruńskiego mistrza pędzla.

 

                                            

                                            

                                            

                                            

 

Benefis działalności artystycznej i społecznej Romana Nygi

 

Podobne wiadomości:

do góry