• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Komunikat w sprawie pomoru kaczek na terenie Bierunia

Komunikat w sprawie pomoru kaczek na terenie Bierunia

Aktualności 4 Września 2023

W połowie lipca 2023 r. ujawniono padanie kaczek w rejonie ul. Chemików w Bieruniu. Powiadomiono Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny w Tychach. W pierwszej fazie zabezpieczono kaczki i przekazano do badań do PIW w Tychach, który przekazał je do Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. W toku pierwszych badań wykluczono zakażenie ptasią grypa. Kolejne badania histopatologiczne i toksykologiczne przeprowadzone w Instytucie wykluczyły zatrucie kaczek związkami chemicznymi w tym np. wynikającymi z zanieczyszczenia rzeki Mleczna.

 

mleczna

 

Podkreślmy:

W związku z pomorem kaczek na terenie Bierunia (okolice ujścia Potoku Stawowego do rzeki Mlecznej):

1. Powiatowy lekarz Weterynarii w Tychach wykluczył, po przeprowadzeniu stosownych badań, ptasia grypę jako przyczynę pomoru kaczek.

2. Tutejszy urząd zlecił wykonanie specjalistycznych badań - diagnostyki toksykologicznej, których wyniki wykluczyły zatrucie kaczek substancjami toksycznymi.

3. Jednocześnie, na zlecenie WIOŚ w Katowicach przeprowadzone zostały badania próbek wody pobranych z potoku i rzeki. Oczekujemy na interpretację wyników tych badań.

 

Kolejne informacje w tej sprawie będziemy przekazywać na bieżąco.

Podobne wiadomości:

do góry