Strona główna/Aktualności/Jak bezpiecznie przetrwać upały?

Jak bezpiecznie przetrwać upały?

Aktualności 25 Czerwca 2019

Uwaga! Będzie upalnie. Aura może być nie tylko uciążliwa, lecz także niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega. W najbliższych dniach termometry mogą pokazać nawet 35 stopni Celsjusza.

 

Jak bezpiecznie przetrwać upały?

 

  1. Pić więcej wody

Podczas upałów, gdy mocniej się pocimy, tracimy też więcej wody. By zapobiec odwodnieniu pamiętajmy by dostarczyć organizmowi więcej płynów niż zwykle. Nie czekajmy do momentu, aż poczujemy pragnienie - co 2-3 godziny należy wypić szklankę wody. Unikajmy za to alkoholu i słodkich napojów - zamiast nawadniać organizm, przynoszą odwrotny efekt!

 

  1. Pamiętajmy o kremie z filtrem

Jeśli zamierzamy spędzić czas na zewnątrz, pamiętajmy o odpowiedniej ochronie. Krem z filtrem i nakrycie głowy to niezbędne minimum! I nie chodzi tu tylko o ochronę przed poparzeniami słonecznymi (choć na te też oczywiście trzeba uważać, ale o ochronę przed czerniakiem, groźnym nowotworem skóry czy udarem słonecznym.

 

  1. Ubierajmy się „z głową”

Gdy w upalne dni nasz organizm walczy o utrzymanie stałej temperatury ciała, najgorsze, co możemy zrobić, to utrudnić mu to nieodpowiednim strojem. Dlatego w upalne dni nosimy lekkie, przewiewne ubrania. Wbrew pozorom wcale nie musi to być skąpy strój: w luźnej sukience maxi lub przewiewnej koszuli nie tylko będzie nam chłodniej, ale też ochronią one skórę przed nadmierną dawką promieniowania słonecznego.

 

  1. Szukajmy chłodu...

Pamiętajmy, że udaru można dostać również w miejscu, gdzie nie ma ani grama słońca! Promienie słoneczne to tylko jeden z czynników, które mogą wywołać udar. Przyczyną udaru nie jest sama ekspozycja na promienie słoneczne, a przegrzanie organizmu, do którego może wystarczyć np. przebywanie w dusznym, gorącym pomieszczeniu lub nadmierny wysiłek w gorące dni.

 

      .... i sami się schładzajmy!

 Jeśli jesteśmy w domu - weźmy letni prysznic, w pracy - pamiętajmy o schładzaniu rąk, karku i twarzy letnią wodą. Możemy też zaopatrzyć się w wodę termalną w sprayu. Dzięki temu nie tylko pomożemy organizmowi w walce z temperaturą, ale sami poczujemy się bardziej świeżo i rześko.

 

  1. Zadbajmy o innych

 W upalne dni najmocniej narażone są osoby starsze, chorzy oraz dzieci. Jeśli w naszym otoczeniu są takie osoby, podczas upałów otoczmy je szczególną opieką i uwagą. Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy nikogo w zamkniętym samochodzie, choćby na chwilę! Ta uwaga dotyczy również zwierząt!

 

 

Podobne wiadomości:

do góry