• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Inteligentna tężnia solankowa na osiedlu Granitowa już działa

Inteligentna tężnia solankowa na osiedlu Granitowa już działa

Aktualności 14 Maja 2024

Zakończył się montaż inteligentnej tężni solankowej na osiedlu Granitowa przy bulodromie. Mieszkańcy i Goście Bierunia mogą już z niej korzystać. To kolejny element wypoczynkowy, który wzbogaca i uzupełnia cały kompleks rekreacyjny. Przypomnijmy, że inwestycja ta zrealizowana została w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024. Projekt pn.: ODETCHNIJ PEŁNĄ PIERSIĄ - budowa tężni solankowej na bulodromie przy os. Granitowa poparty został w głosowaniu przez 224 Mieszkańców. Jego wartość to 80 000 złotych.

 

tężnia

Tężnia solankowa stanęła na terenie rekreacyjno-wypoczynkowym za "Orlikiem" (w pobliżu Powiatowego Zespołu Szkół). Przypomnijmy, że cały ten kompleks powstał i co roku jest rozbudowywany dzięki Budżetowi Obywatelskiemu.

To z inicjatywy Mieszkańców w roku 2019 wybudowane zostały boiska do Pétanque (bulodromy), a w kolejnych latach powstawały kolejne elementy - tablice wyników, wiata wypoczynkowa, altana, pomieszczenie gospodarcze, ławostoły, grill publiczny, stojak na rowery, toj toj, a w zeszłym roku - tory do minigolfa, które cieszą się ogromnym powodzeniem.

Dodajmy, ze teren ten jest oświetlony (nowoczesne oświetlenie LED) i monitorowany (włączony do systemu monitoringu miejskiego). Otaczające go tuje, to natomiast element zadania zrealizowanego w ramach Zielonego Budżetu Miasta Bierunia.

 

bulodrom

 

Na czym polega projekt pn. "ODETCHNIJ PEŁNĄ PIERSIĄ - budowa tężni solankowej na bulodromie przy os. Granitowa"? Projekt zakłada budowę inteligentnej tężni solankowej - innowacyjnej fotowoltaicznej konstrukcji, która w sposób inteligentny wykorzystuje zasoby solanki oraz energii elektrycznej. Tężnia jest samowystarczalna i nie wymaga podłączenia do żadnych sieci, w szczególności energetycznej oraz wodno-kanalizacyjnej. Aby skorzystać z inhalacji solankowej należy po prostu usiąść na ławeczce, która jest częścią tężni. Urządzenie samo rozpozna obecność człowieka i rozpoczyna generowanie solankowego aerozolu. Wytwarzanie aerozolu solankowego następuje w całym zasięgu oddziaływania tężni. Tężnia jest wyposażona w system telemetryczny, który informuje operatora o wszystkich parametrach pracy tężni, w tym na przykład o potrzebie uzupełnienia solanki. Więcej pod linkiem - KLIKNIJ TUTAJ.

 

mini golf

 

Dodajmy, że obecnie w Bieruniu mamy 4 tężnie solankowe - dwie na Skwerze Miast Partnerskich (przy ulicy Remizowej), jedna na ulicy Marcina (przy placu zabaw) i jedna na osiedlu Granitowa (przy bulodromie).

Więcej na temat projektu pn.: ODETCHNIJ PEŁNĄ PIERSIĄ - budowa tężni solankowej na bulodromie przy os. Granitowa przeczytacie KLIKAJĄC TUTAJ.

 

Tężnia solankowa na kompleksie bulodromów przy ul. Granitowej

Podobne wiadomości:

do góry