Strona główna/Aktualności/Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Aktualności 17 Października 2018

Mieszkańcy Bierunia zdecydowanie nie lubią nudy. Tyczy się to osób w każdym wieku. Przykładem może tu być inauguracja kolejnego roku akademickiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, w którym mogliśmy uczestniczyć w poniedziałek, 15 października. Obok oficjalnych obchodów, było to również święto bieruńskich seniorów, dla których zajęcia stały się nie tylko sposobem spędzania wolnego czasu, ale także integralną częścią życia.

  • Jestem studentką Uniwersytetu Trzeciego Wieku już trzeci rok. Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie życia bez tych zajęć. Moja rodzina zauważyła, że dzięki niemu jestem weselsza i pełna energii. Ja traktuję to jako zrobienie czegoś dla siebie. Jestem otoczona przez niesamowicie pogodnych i ciekawych świata ludzi, moich przyjaciół. Wspólnie możemy się czegoś dowiedzieć i spędzić czas - mówiła przed rozpoczęciem spotkania inaugurującego nowy rok akademicki jedna ze studentek. - W ubiegłym roku namówiłam do zapisania się także moją koleżankę i wspólnie bierzemy udział w wykładach - dodała z uśmiechem.

To właśnie ten uśmiech sprawia, że właściwie nie czuje się różnicy pomiędzy młodymi ludźmi, którzy zaczynają swoją przygodę z nauką akademicką, a seniorami, którzy zgromadzili się w poniedziałkowy wieczór w Domu Kultury “Remiza” w Bieruniu Nowym. Obie te grupy są bardzo ciekawe świata i wręcz rządne nauki.

  • Tym, co nas odróżnia to fakt, że młodzi ludzie wybierają studia, aby potem znaleźć po danym kierunku pracę. Oni muszą to robić, a my możemy, dzięki czemu spotkania są jeszcze przyjemniejsze. W Uniwersytecie Trzeciego Wieku nie ma stresujących kolokwiów, zaliczeń i egzaminów jak na tradycyjnych uczelniach - odpowiedział jeden z mieszkańców Bierunia.

Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w Bieruniu z myślą o aktywizacji intelektualnej osób, które zakończyły swoją działalność zawodową. Aktywność życiowa człowieka nie kończy się przecież wraz z odejściem na emeryturę. Teraz, gdy nie ciążą już obowiązki rodzinne i zawodowe można oddać się robieniu tego, co daje przyjemność i satysfakcję.

Uczestnictwo w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku pozwala słuchaczom na poszerzenie wiedzy, zaspokojenie zainteresowań, poznanie nowych osób i nawiązanie przyjaźni. Udział w zajęciach dla niektórych nadaje pewien życiowy rytm, dzięki któremu potrafią na nowo się zdyscyplinować i pobudzić do działania. Jest to szczególnie istotne, gdy mamy dużo wolnego czasu. Nic więc dziwnego, że ta forma spędzania wolnego czasu cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony bieruńskich seniorów. Szczególnie widoczne było to na obchodach tegorocznego rozpoczęcia roku akademickiego, gdzie do szerokiego już grona słuchaczy, dołączyło ośmiu kolejnych.

Aby tradycji stało się zadość, ten wyjątkowy dzień rozpoczęliśmy, jak w latach ubiegłych, od występu Chóry Harmonia, który zaprezentował pieśń “Gaudeamus Igitur”, a następnie Hymn Polski. Uroczystego powitania studentów obok wykładowców, dokonał również Burmistrz Bierunia - Krystian Grzesica, który stwierdził wprost, że jest dumny z działań bieruńskich seniorów.

  • Studenci bieruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku to ludzie żądni wiedzy, ludzie, którzy nie boją się pytać i ciągle chcą poszerzać swoją wiedzę. Ich niesamowite podejście aktywizuje wszystkich. Podczas zajęć nie wystarczy powiedzieć cokolwiek, a potrzebna jest dogłębna i szczegółowa wiedza. Wykładowcy konfrontują się bowiem z ludźmi, którzy pomimo tego, że posiadają rozległą wiedzę, chcą ją stale wzbogacać. Cieszę się, że jako miasto możemy pomóc studentom - wyjaśnił.

Po przemówieniach przyszedł czas na moment, na który wszyscy czekali - pasowanie nowych studentów. Zostali nimi: Wanda Mendrela, Maria Dec, Mirosława Kubicka, Małgorzata Mokry, Zenona Siwek, Marek Ledwoń, Henryk Klima i Janusz Wadas, którzy jeszcze długo po odśpiewaniu przez Chór Harmonia “Gaude Mater Polonia” z dumą ściskali otrzymane w tym dniu indeksy.

Częścią, która także towarzyszy nam co roku jest wykład inaugurujący. Wygłosił go dr Grzegorz Odoj ciekawie opowiadając o tym “Co to znaczy być ślązakiem”.

do góry