• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Dzień Ziemi w Bieruniu: sprzątanie lasów, ekologiczny korowód

Dzień Ziemi w Bieruniu: sprzątanie lasów, ekologiczny korowód

Aktualności 25 Kwietnia 2023

Dzień Ziemi świętowaliśmy w Bieruniu przez cały weekend. W piątek 21 kwietnia ulicami miasta przeszedł ekologiczny korowód przedszkolaków z Przedszkola nr 1 w Bieruniu, który zatrzymał się na Rynku. w Tym samym czasie uczniowie obydwu bieruńskich szkół podstawowych sprzątali tereny zielone. Do akcji sprzątania włączyły się też stowarzyszenia i indywidualne osoby. 

sprzątanie świataSprzątanie terenów zielonych przy Grobli. Uczniowie SP nr 1. Fot. E. Musialik

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi uczniowie z dwóch bieruńskich szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 3 wzięli udział w akcji sprzątania lasów.

Grupa uczniów starszych klas z SP nr 3, zaopatrzona w worki na śmieci oraz rękawiczki jednorazowe, oraz poinstruowana przez leśników z Nadleśnictwa Kobiór, ruszyła w teren leśny w okolicach stawu Derówka oraz Góry Chełmeczki. W tej okolicy sprzątanie lasów odbywało się już drugi rok z rzędu i dało się zauważyć znacznie mniejszą niż rok wcześniej ilość odpadów wielkogabarytowych, jak stare meble, dywany czy sprzęt AGD. Niestety wciąż sporo było tzw. drobiazgu oraz... starych opon.

Uczniów przy sprzątaniu lasu wspierali funkcjonariusze Straży Miejskiej w Bieruniu. 

sprzątanie lasu Sprzątanie lasu w okolicach Derówki i Góry Chełmeczki. Uczniowie SP nr 3. 

 

Natomiast uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 sprzątali bieruńską Groblę i tereny do niej przyległe. Tu niestety nie brakowało także "gabarytów". Wśród znalezisk były kawałki mebli, a nawet plastikowego basenu ogrodowego.

Na terenach przy Grobli do akcji sprzątania dołączyli także członkowie bieruńskiego Towarzystwa Turystyki Aktywnej. 

Uczestnicy akcji otrzymali w nagrodę sadzonki roślin: bratki oraz młode sosny i lipy z zasobów szkółkarskich Nadleśnictwa Kobiór. Leśnicy przekazali młodzieży także materiały edukacyjne.
Akcję wsparła także kopalnia KWK Piast-Ziemowit, zapewniając uczestnikom napoje - wodę wydobywaną z głębokości 400 metrów w ekologicznych, szklanych opakowaniach. 

 
Dzięki pracy społeczników z lasu zniknęły takie śmieci jak: butelki, puszki czy papierki, ale były też nietypowe znaleziska: metalowa beczka, bęben od pralki, plastikowe kontenery. Najbardziej szokującym i przejmującym znaleziskiem było wiadro z martwymi rybami.


Ekologiczny korowód przedszkolaków

Kolejnym wydarzeniem z okazji Dnia Ziemi był ekologiczny korowód przedszkolaków z Przedszkola nr 1, który przeszedł ulicami miasta i zatrzymał się na Rynku. W tym roku akcja przebiegała pod hasłem: WODA TO ŻYCIE. Było wspólne śpiewanie, tańce, dużo uśmiechu i dużo zabawy. Akcja ma głównie edukacyjny charakter, by już od najmłodszych lat uczyć dzieci, jak ważne jest to, by dbać o nasze środowisko naturalne.

ekologiczny korowód przedszkolaków Ekologiczny korowód przedszkolaków na Rynku. 


Przypomnijmy, że Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie, które jest ważnym sposobem na zjednoczenie społeczności i pokazanie swojego zaangażowania w ochronę środowiska. Jest to również świetna okazja dla młodych ludzi, aby pogłębić swoją wiedzę o naszym środowisku naturalnym i o tym jak je chronić. 

 

 

 

Podobne wiadomości:

do góry