Strona główna/Aktualności/Dbamy o zabytki - konserwacja krzyża przy ulicy Łysinowej

Dbamy o zabytki - konserwacja krzyża przy ulicy Łysinowej

Aktualności 30 Lipca 2019

Rozpoczęły się prace konserwatorskie krzyża przydrożnego Męki Pańskiej znajdującego się przy ulicy Łysinowej. Odrestaurowany krzyż wróci na swoje miejsce pod koniec października 2019 roku.

Wykonywane prace konserwatorskie obejmują pełną konserwację techniczną i estetyczną krzyża, a także wykonanie fundamentu pod krzyż. Ich koszt to ponad 50 tys. zł.

 

 

 

 

Gmina Bieruń pozyskała ze środków powiatu bieruńsko-lędzińskiego dotację wysokości 45 tys. zł na prace konserwatorskie i restauratorskie związane z krzyżem przydrożnym Męki Pańskiej. Dotacja ta pozwala na kompleksową renowację zabytku. Wykonawcą robót jest Pracownia Konserwacji Zabytków z Tychów.

 

 

Warto podkreślić, że gmina Bieruń bardzo dba o zabytki swojego miasta i systematycznie aplikuje o dotacje ze środków powiatu bieruńsko-lędzińskiego na konserwację i restaurację najcenniejszych obiektów. Co roku, w ramach pozyskanych dotacji odrestaurowuje i poddaje generalnej renowacji  jakiś zabytek.

Przypomnijmy, że w 2015 roku pracom konserwatorskim poddany został krzyż Męki Pańskiej mieszczący się na ulicy Marcina, w roku 2016 dotację przeznaczono na konserwację krzyża Męki Pańskiej zlokalizowanego na ulicy Lędzińskiej, w 2017 roku nowe życie dzięki konserwacji zyskał krzyż Męki Pańskiej umiejscowiony przy ulicy Chemików, natomiast w zeszłym roku konserwację przeszedł krzyż Męki Pańskiej z ulicy Warszawskiej (Zabrzeg).

 

 

Kilka informacji na temat Krzyża Męki Pańskiej znajdującego się przy ulicy Łysinowej:

  • Rok powstania: 1861.
  • Postument składa się z małej podstawy, masywnego cokołu oraz ogromnego, przytłaczającego cokół gzymsu. Na podstawie tablica fundacyjna z odnowionym napisem: Fundat. BYOK Franciszek i Marianna 1861. Na ścianach cokołu trzy figury - płaskorzeźby na zaokrąglonych stopniach zakończonych gałką. Z przodu Matka Boża z rękami złożonymi do modlitwy. Na prawym boku postać z Dzieciątkiem i lilią, co wskazywałoby na świętego Antoniego. Postać nie ma jednak szat kapłańskich, więc może jest to święty Józef, do którego jednak nie pasuje lilia. Na lewym boku kapłan z krzyżem - prawdopodobnie św. Jan Nepomucen. Pod krzyżem mała figurka anioła.
  • Krzyż ma sześciennej stopce, z ramionami zakończonymi w strzałkę. Postać Chrystusa z otwartymi dłońmi. Na szczycie krzyża kartusz INRI, z falistymi brzegami, w układzie pionowym.
  • Krzyż jest częściowo wkopany w ziemię, częściowo zasłonięty murowaną ławeczką na znicze i kwiaty, malowany ostrymi kolorami. Obok dwie lipy i gęste krzewy. Przed krzyżem wybrukowany placyk.
  • Krzyż ustawiono poza miastem (przy pojedynczych gospodarstwach), na rozwidleniu dróg do Paprocan i Łysiny.

(Żródło: http://www.przydrozne.eu)

 

 

(Zdjęcia: http://www.przydrozne.eu)

Podobne wiadomości:

do góry