• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/DZIEŃ ZIEMI 2023 - przyłącz się!

DZIEŃ ZIEMI 2023 - przyłącz się!

Aktualności 14 Kwietnia 2023

22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji w dniach 21-23 kwietnia (piątek - niedziela) Miasto Bieruń wspólnie z Nadleśnictwem Kobiór organizują akcję sprzątania lasu. Do akcji przyłączają się również obie bieruńskie podstawówki, a także Towarzystwo Turystyki Aktywnej w Bieruniu. Zapraszamy do współpracy wszystkich Mieszkańców i Przyjaciół Bierunia.

Inauguracja akcji sprzatania lasu odbywa się w piątek, 21 kwietnia (około godziny 10:00) z udziałem dzieci i młodzieży z bieruńskich szkół. Tego dnia wszyscy chętni otrzymają bezpłatnie sadzonki drzew od Nadleśnictwa Kobiór, a także sadzonki kwiatów od Miasta Bierunia! Każdy Mieszkaniec może otrzymać również worki na śmieci oraz rękawiczki. Do piątku, 21 kwietnia pobierać można je w Urzędzie Miejskim w Bieruniu, natomiast w piątek, około godziny 10:00 dostępne będą również w miejscach zbiórki (przy podstawionych kontenerach).

 

plakat

W tym roku sprządamy tereny zielone w Bieruniu w dwóch lokalizacjach:

  • Las w okolicy Derówki
  • Grobla i jej okolice

 

Co otrzymać bezpłatnie otrzymają uczestnicy akcji?

  • Sadzonki bratków ufundowane przez Miasto Bieruń
  • Sadzonki drzewek ofiarowane przez Nadleśnictwo Kobiór
  • Materiały informacyjne opracowane przez Lasy Państwowe
  • Wodę do picia ufundowaną przez PPG

 

W piątek 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, największe międzynarodowe święto ekologiczne. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę”.

Święto to zostało ustanowione w 1970 roku, obecnie jest obchodzone w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku.

Przypomnijmy, że początkowo Dzień Ziemi był oddolną inicjatywą. 22 kwietnia 1970 r. 20 mln Amerykanów - wówczas 10 proc. populacji Stanów Zjednoczonych - wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko ignorancji środowiskowej i domagać się nowej drogi dla planety. Ten dzień uznawany jest za jedno z największych wydarzeń obywatelskich na świecie. Rozpoczął falę działań, w tym przyjęcie przełomowych na tamten moment przepisów dotyczących ochrony środowiska w USA (w odpowiedzi na to wydarzenie powstały Ustawy o czystym powietrzu, czystej wodzie i zagrożonych gatunkach). Powołano także Agencję Ochrony Środowiska (EPA). Później wiele krajów przyjęło podobne przepisy.

Nieco wcześniej, na konferencji UNESCO w 1969 r. wystąpił John McConnel z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi. Ideę poparł sekretarz generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi - 20 albo 21 marca. W 2009 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło nową datę - 22 kwietnia.

Idea troski o naszą planetę łączy ludzi na całym świecie. Każdy z nas ma wpływ na dobrostan Ziemi. Głównym celem święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz podjęcie dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem ludzi.

 

Źródło: www.lasy.gov.pl

 

Miasto Bieruń co roku włącza się w obchody DNIA ZIEMI, poprzez rozmaite akcje, jak na przykład:

 

Zobaczcie galerie zdjęć z poprzednich edycji Święta Ziemi w Bieruniu:

 

 

Podobne wiadomości:

do góry