• język migowy
 • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Bezpieczeństwo i ekologia. Kontynuujemy rewolucję oświetleniową!

Bezpieczeństwo i ekologia. Kontynuujemy rewolucję oświetleniową!

Aktualności 7 Czerwca 2021

Już na dziesięciu z trzynastu zaplanowanych na ten rok ulicach zamontowane zostało oświetlenie LED. Kontynuujemy rewolucję oświetleniową. Po grubo ponad czterystu lampach zamontowanych w Bieruniu w roku 2020, w roku 2021 zainstalujemy kolejnych ponad sto sześćdziesiąt. Mowa tu o dwóch sporych zadaniach oświetleniowych, na które Gmina pozyskała dofinansowania ze środków zewnętrznych. Na tym jednak nie koniec. Oświetlenie budowane będzie również na remontowanych drogach i na drogach, gdzie remont planowany jest w niedalekiej przyszłości - m.in.: ul. Mieszka I, ul. Kolejowa, ul. Ogrodowa.

led1

 

Światło sukcesu
Technologia zwana Light emitting diod, w skrótcie LED, w wolnym tłumaczeniu oznacza diody emitujące światło. Technologie elektroluminescencyjne zyskują na popularności.  W wielu krajach Unii Europejskiej to najpopularniejsza forma oświetlenia stosowanego w przestrzeni miejskiej. Za ich sukces odpowiada wiele cech.  Są przede wszystkim energooszczędne i bardzo wydajne.


Koniec tradycyjnych źródeł światła?
Znane wszystkim lampy sodowe wysokiego ciśnienia, zwane HPS, niestety nie są w stanie „dogonić” LEDów. Już sama zmiana, zgodnie z opiniami ekspertów, może przynieść oszczędności energetyczne rzędu 50%. Skorelowana temperatura lamp LED stosowana do oświetlania ulic, placów i innych otwartych przestrzeni miejskich daje wydajne, wyraziste, jasne światło wpadające w biel. W porównaniu do tradycyjnego, żółtawego oświetlenia HPSów, białe promienie są w stanie oświetlić konkretny teren lepiej aż o 20%.  Oznacza to mniejszą liczbę takich lamp potrzebną do oświetlenia danego odcinka np. ulicy.

 

led 2                                                                   Oświetlenie LED znajduje się m.in. na ulicy Marcina

 


Środki na światło
W ramach dofinansowania z Unii Europejskiej pozyskanego przez Bieruń, wymienianych jest obecnie łącznie 130 lamp na 11 ulicach. Dzięki zastrzykowi gotówki z Górnośląsko--Zagłębiowskiej Metropolii, kolejne 33 lampy na następnych dwóch ulicach zaświecą białym światłem.

Pierwsze zadanie polegające na wymianie starego nieekologicznego oświetlenia na nowoczesne oświetlenie LED-owe (na 11 ulicach), to koszt 657 tys. zł. Miasto pozyskało dofinansowanie o wartości 85% na montaż 130 lamp ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Wykonawcą jest firma ELMAX Żywicki Spółka z o.o. z siedziba w Tychach.

Dzięki środkom finansowym z GZM, w ramach Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji w roku 2021, Bieruń zdobył także 372 tysiące złotych na zabudowanie 18 opraw LED-owych na ul. Wawelskiej i 15 opraw na osiedle Domy Polne.W tych miejscach dotychczas oświetlenia nie było.

 

led 3

 

WYMIANA OŚWIETLENIA NA ENERGOOSZCZĘDNE W TECHNOLOGII LED - 2021

 • 1. dwie ulice boczne ul. Skowronków  - 7 nowych opraw LED
 • 2. ul. Świerczyniecka (od przejazdu kolejowego do ul. Oświęcimskiej) - 21 nowych opraw LED
 • 3. ul. Prywatna - 8 nowych opraw LED
 • 4. pętla autobusowa na Zabrzegu - 4 nowe oprawy LED
 • 5. ul. Kamienna (teren przedszkola) - 6 nowych opraw LED
 • 6. ul. Warszawska (Ściernie, na wysokości automyjni) - 8 nowych opraw LED
 • 7. plac przy OSP Czarnuchowice - 8 nowych opraw LED
 • 8. ul. Tatarakowa - 10 nowych opraw LED
 • 9. ul. Wawelska (teren obok Poczty Polskiej) - 5 nowych opraw LED
 • 10. ul. Warszawska (od zjazdu do Powiatowego Zarządu Dróg do ronda im. Strajku Górników) - 32 nowe oprawy LED
 • 11. ul. Chemików (od skrzyżowania z ul. Kopcową do wysokości skrzyżowania z ul. Solidarności) - 22 nowe oprawy LED

 

BUDOWA NOWEGO OŚWIETLENIA - WYKONANEGO W TECHNOLOGII LED - 2021

 • 1. ul. Wawelska - 18 opraw LED
 • 2. osiedle Domy Polne - 15 opraw LED

led 4

 

Czytaj również:

 

Najważniejsze korzyści płynące z instalacji opraw oświetleniowych oświetlenia ulicznego w technologii LED:

 •  Energooszczędność (Niższe rachunki za prąd)
 •  Ekologiczność (Niska emisja spalin)
 •  Efektywność (Znacznie lepsza widoczność)
 •  Funkcjonalność (Możliwość sterowania oświetleniem)
 • Trwałość (Długa żywotność)

 

led 6W latach 2018 - 2021 zamontowano w Bieruniu łącznie ponad 1000 opraw LED

 

Zobaczcie film: REWOLUCJA OŚWIETLENIOWA w Bieruniu w roku 2020

                                                              

 

Często pytacie nas: "Kiedy zabudowane zostanie oświetlenie na mojej drodze"? Pod poniższym linkiem znajduje się wykaz lokalizacji, co do których Gmina Bieruń posiada już gotową dokumentację projektową na realizację budowy i przebudowy oświetlenia zewnętrznego. Są to ulice bądź odcinki ulic:

 

W najbliższych latach inwestycje związane z modernizacją oświetlenia w powyższych lokalizacjach będą sukcesywnie realizowane. Gmina Bieruń regularnie sięga po środki zewnętrzne z wszelkich dostępnych źródeł, by co roku wykonać kilka zadań oświetleniowych. Co roku opracowywana jest dokumentacja projektowa dla kolejnych lokalizacji. #RewolucjaOświetleniowa trwa!

Podobne wiadomości:

do góry