• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Arboretum ma już sześć lat!

Arboretum ma już sześć lat!

Aktualności 18 Czerwca 2021

Dokładnie sześć lat temu, latem 2015 roku, w Bjasowicach powstało Mini Arboretum - park sensoryczny charakteryzujący się niecodziennym układem i imponującą różnorodnością roślin. Pierwotnie teren ten miał pełnić funkcje przyrodnicze, relaksacyjne i edukacyjne - jako ogród botaniczny ze ścieżkami spacerowymi. W kolejnych latach wzbogacony został m.in. o plac zabaw, siłownię napowietrzną, oraz wiato-scenę, dzieki czemu zyskał również fukcje rekreacyjno - rozrywkowe.

 

 

Obszar parku to 5 hektarów zagospodarowanej zieleni otoczonej ścieżkami spacerowymi i rowerowymi. Wyposażony został w lampy solarne, które nie wymagają zasilania zewnętrznego, a także w ławeczki i tablice edukacyjne.

 

Arboretum to miejsce, gdzie przede wszystkim kolekcjonuje się określone gatunki roślin. Jest to specyficzny rodzaj ogrodu botanicznego, posiadającego właściwości sensoryczne. Stanowi żywe muzeum przyrody, charakteryzujące się uporządkowanym układem i mnogą różnorodnością, z wieloma unikatowymi okazami. Wszystkie elementy małej architektury i rodzaje nawierzchni w parku zostały dopasowane do specyfiki tego miejsca.

 

 

 

Projekt Mini Arboretum obejmuje przede wszystkim stworzenie z gatunków nasadzeń roślinnych siedmiu ogrodów tematycznych. Pierwszą propozycją dla odwiedzających jest kolekcja drzew rodzimych, w której znajdziemy m.in. odmiany drzew liściastych i iglastych takich jak: buk, klon czy świerk. W sąsiednim alpinarium zbudowanym ze skał (serpentynit) i ziemi, główny szkielet nasadzeń tworzy kosodrzewina. Występują tam rzadko spotykane odmiany sosny górskiej czy drobinkowatej. W kolejnym ogrodzie posadzono rośliny wrzosowate do których należą zarówno drobne krzewinki, jak i kilkumetrowych rozmiarów krzewy różaneczników. Stanowią malowniczy i ożywiający akcent przestrzeni parkowej. Bogactwo barw kwiatów oraz dekoracyjność zimozielonych liści sprawiają, że to cenne gatunki zdobiące przestrzenie zieleni cały rok. W sąsiedztwie zlokalizowano kolekcję roślin runa, w skład których wchodzą rośliny zielne, krzewinki oraz paprocie. W bieruńskim parku wszyscy odwiedzający zobaczą także ogród różany, ogród traw oraz ogród barw i zapachu, który zaprojektowano w centralnej części mini-arboretum. Dobrane gatunki tworzą ciekawy układ na kolistej rabacie w środku głównej alei. Trawy z kolei znajdują coraz szersze zastosowanie w kompozycjach roślinnych, a szum traw działa na człowieka łagodząco i kojąco, dlatego nie mogło ich tam zabraknąć.

 

 

 

Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.  Całkowita wartość inwestycji opiewała na kwotę 1 913 578,53 zł, z czego dofinansowanie wyniosło 1 626 541,75 zł. 

Podobne wiadomości:

do góry