Strona główna/Aktualności/AKTUALIZACJA! Rusza odkomarzanie i odkleszczanie

AKTUALIZACJA! Rusza odkomarzanie i odkleszczanie

Aktualności 6 Lipca 2020

Ze względu na złe warunki pogodowe, podany poniżej harmonogram oprysków przeciw komarom i kleszczom zostaje zmieniony. Prawdopodobnie zakładane terminy zostaną przesunięte o jeden dzień. Jutro (9 lipca) opryski realizowane będą w Czarnuchowicach. 

 AKTUALIZACJA!

UWAGA! OD 8 LIPCA (ŚRODA) RUSZAMY Z OPRYSKIEM PRZECIWKO KOMAROM, INNYM MUCHÓWKOM KRWIOPIJNYM ORAZ KLESZCZOM!

Gmina Bieruń prowadzi stały monitoring występowania komarów. Z danych pozyskanych z monitoringu wynika, iż ilość larw komarów i osobników dorosłych zwiększa się (obecnie  jest na poziomie średnim), ale w związku z uciążliwością jaką powodują postanowiono podjąć decyzję o oprysku. Zabiegi wykonywane będą w godzinach między 2000 a 500 przy założeniu, że temperatura powietrza będzie wówczas niższa niż 250 C i będzie bezdeszczowo.

 

Przewidywane terminy oprysków:

  • 08.07.2020 r. (środa)  - Czarnuchowice
  • 09.07.2020 r. (czwartek) - Jajosty i Ściernie
  • 13.07.2020 r. (poniedziałek) - Bijasowice i Bieruń Nowy
  • 14.07.2020 r. (wtorek) - Bieruń Stary (obszary nie wymienione niżej)
  • 15.07.2020 r. (środa) - Bieruń Stary (w trójkącie pomiędzy ul. Krakowską, Gołysową  a torem kolejowym do byłej kopalni „Czeczott”)

 

Możliwość wykonania oprysku uzależniona jest od warunków pogodowych (oprysk jest mało skuteczny w przypadku wysokich temperatur i opadów atmosferycznych), dlatego podany wyżej harmonogram może ulec zmianie.

 

 

 

UWAGA!!!

W trakcie oprysku należy:

  • zamknąć okna budynków mieszkalnych i innych obiektów,
  • oddalić się z zakresu pracy maszyny dokonującej oprysku (maszyna umieszczona jest na samochodzie),
  • usunąć  otwartą żywność, suszące się pranie lub inne przedmioty,
  • zastosowane środki działają na organizmy zmiennocieplne (skutecznie działają również na meszki i kleszcze) i rozkładają się w temperaturze powyżej 250 C, w związku z czym nie są szkodliwe dla człowieka. Jeżeli jednak podczas oprysku produkty spożywcze nie zostały odpowiednio zabezpieczone przed działaniem środka (schowane), należy przed spożyciem starannie je umyć, najbezpieczniej zaś potraktować jako nie nadające się do spożycia.

Podobne wiadomości:

do góry