• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Miasto/Miasta partnerskie/Gundelfingen (Niemcy)/Gundelfingen - miasto partnerskie z Niemiec

Miasto z lotu ptaka

Gundelfingen - miasto partnerskie z Niemiec

HerbWspółpraca z niemieckim miastem Gundelfingen została nawiązana w 1995 r. m.in. dzięki Niemiecko-Polskiemu Stowarzyszeniu Partnerskiemu Gundelfingen. Szczególny wkład do jej nawiązania wniósł prof. Werner Rynski, nieżyjący już propagator wielokierunkowej wymiany młodzieży, rodzin i wzajemnego poznania mieszkańców obu miast.

Zaproszenie do złożenia wizyty w Bieruniu wysłane zostało przez burmistrza poprzez bieruńskiego artystę malarza Romana Nygę, którego wystawa prac była w tym czasie prezentowana w Gundelfingen. Zaproszenie przyjął Burmistrz Gundelfingen dr Reinhard Bentler i wspólnie z delegacją władz tego miasta jako pierwszy złożył wizytę w Bieruniu. Był to początek wielokierunkowej współpracy.

Z inicjatywy strony niemieckiej, w dniu 14 czerwca 1997 roku podpisany został Akt Partnerstwa, pomiędzy Bieruniem i Gundelfingen.

Podpisywanie aktuPodpisy pod Aktem sporządzonym w języku polskim i niemieckim złożyli Burmistrz Bierunia Alojzy Palowski i Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Wieczorek, a ze strony niemieckiej Reinhard Bentler. Wydarzenie to miało miejsce w Bieruniu w Hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym i miało wyjątkowo uroczystą oprawę, gdyż w tym czasie trwały obchody 610-lecia nadania praw miejskich Bieruniowi. W uroczystości uczestniczyli wiceburmistrz zaprzyjaźnionego Moravskiego Berouna Jan Brenkus i sekretarz tego miasta Dušan Novak, a także delegacja radnych z Gundelfingen i wielu gości.

Zdjęcie AktuW ramach oficjalnych wizyt władz dokonywana jest wymiana doświadczeń w wielu dziedzinach. Nawiązane zostały również kontakty szkół ponadpodstawowych oraz pomiędzy rodzinami.

Niektórzy mieszkańcy Bierunia wstąpili do Koła Niemiecko-Polskiego Stowarzyszenia Partnerskiego Gundelfingen realizując jego cele, w tym integrowanie obu społeczności lokalnych.

 

Treść Aktu Partnerstwa

My, Radni i Burmistrzowie Gmin Bierunia i Gundelfingen jako przedstawiciele naszych mieszkańców, pragniemy umacniać współpracę i partnerstwo pomiędzy obu naszymi Gminami.Zdajemy sobie sprawę, że w przeszłości stosunki pomiędzy naszymi Krajami nie zawsze układały się po myśli naszych narodów. W tych jednak trudnych historycznie czasach wiele rodzin w Polsce i Niemczech udzielało schronienia tym, którzy znaleźli się w potrzebie.
Tak w Gminach rodziły się zalążki przyjaźni, przebaczenia, wzajemnego szacunku dla wolności i ludzkiej godności.
Zobowiązujemy się uroczyście przyczyniać się poprzez nasze partnerstwo do wzajemnego lepszego zrozumienia w duchu wolności i przyjaźni.
Będziemy wspierać rozwój osobistych kontaktów pomiędzy mieszkańcami naszych Gmin, Szczególnie poprzez umożliwienie wzajemnej wymiany naszej młodzieży.
W ten sposób pragniemy wnieść nasz wkład do kształtowania szczęśliwej przyszłości Zjednoczonej Europy.To dzieło będziemy wspierać ze wszystkich naszych sił.

Informacje o mieście

Gundelfingen położone jest na południowym zachodzie Niemiec niedaleko granicy z Francją i Szwajcarią, u podnóży gór Schwarzwaldu. Powierzchnia miasta wynosi 14,28 km2, którą zamieszkuje ok. 11,5 tys. mieszkańców. Do ważniejszych okolicznych miejscowości zaliczyć można:

  • Freiburg - odległy o ok. 7 km,
  • Bazylea (Szwajcaria) - odległa o ok. 70 km,
  • Strasburg (Francja) - odległy o ok. 70 km.
  • Pierwsza wzmianka o Gundelfingen datowana jest na 1008 r.

Oficjalna strona miasta Gundelfingen: http://www.gundelfingen.de/

Galeria fotograficzna Gundelfingen

do góry