• język migowy
 • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Kalendarium

Kalendarium

Wydarzenia w dniu 12 Lipca 2024

Pozostałe Ostatnie dni na złożenie wniosku do Budżetu Obywatelskiego

Data:
12 lipca 2024

Do 14 lipca (do niedzieli, godzina 23:59) czekamy na Wasze propozycje projektów do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. To już finisz tego etapu. Nie zwlekajcie, działajcie!

Głosowanie rozpocznie się 1 października. W międzyczasie zorganizujemy spotkania konsultacyjne podczas których przedyskutujemy z Wami Wasze pomysły. Szczegółowy harmonogram znajduje się poniżej. Zachęcamy do działania!

 

 

harmonogram

 

Jak złożyć wniosek?

Można to zrobić na dwa sposoby:

 • elektronicznie - za pośrednictwem platformy internetowej bierun.budzet-obywatelski.org
 • tradycyjnie - za pośrednictwem formularza papierowego, który złożyć należy w kancelarii Urzędu Miejskiego lub wysłać pocztą na adres: Urząd Miejski w Bieruniu, ul. Rynek 14, 43-150 Bieruń.
 • poprzez wysłanie skanu podpisanego wniosku na adres e-mailowy: lub Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej ePUAP.

Pod linkiem znajdziecie treść Uchwały Rady Miejskiej i Zarządzenia Burmistrza Miasta Bierunia dotyczące regulaminu i zasad Budżetu Obywatelskiego (wraz z załącznikami):

 

 

bo                                                                      Złóż wniosek online - KLIKNIJ TUTAJ

 

 

Na tegoroczną edycję Budżetu Obywatelskiego Miasta Bierunia przeznaczona jest kwota 800 000 zł.

Tak jak i w zeszłym roku zastosowany został podział na dwie kategorie projektów:

 • projekty ogólnomiejskie (duże) - na które przeznaczona jest kwota 250 000 zł
 • projekty małe (okręgowe) - na które przeznaczona jest kwota 550 000 zł

 

Propozycje projektów zgłaszać można w obu kategoriach.

 • Wartość projektu ogólnomiejskiego mieścić się musi w kwotach 80 000 zł - 250 000 zł.
 • Wartość projektu małego (okręgowego) musi być niższa niż 80 000 zł.

 

 

grafika

 

Tegoroczny harmonogram Budżetu Obywatelskiego Miasta Bierunia jest bardzo podobny do poprzednich. Na propozycje projektów czekamy do 14 lipca 2024 roku. Po etapie składania projektów - w drugiej połowie lipca i w sierpniu nastąpi weryfikacja merytoryczno-formalna złożonych wniosków. Propozycje projektów zakwalifikowane do dalszych etapów BO będą prezentowane na spotkaniach mieszkańców.

Spotkania te odbędą się w pierwszej połowie września i będą miały charakter otwarty. Ich celem będzie nie tylko możliwość przedstawienia założeń swojego projektu szerszej publiczności, ale również możliwość skonsultowania swojego projektu z innymi projektodawcami, a także z ekspertem oceniającym projekty. Po spotkaniu zaistnieje możliwość zmodyfikowania projektu - według wskazówek eksperta, sugestii mieszkańców lub innych projektodawców.

Po końca września zaprezentowana zostanie lista projektów w ich ostatecznym kształcie, która poddana zostanie pod głosowanie mieszkańców. Głosowanie na projekty odbędzie się w dniach 1 października - 13 października. Do końca października znane będą wyniki głosowania. Ich publikacja może nastąpić po 1 listopada.

 

 

plakat

 

 

Budżet Obywatelski - czym jest i co się wydarzyło do tej pory?

Budżet Obywatelski to demokratyczny proces, w ramach którego mieszkańcy mogą współdecydować o wydatkach publicznych w mieście w perspektywie kolejnego roku budżetowego.

 W telegraficznym skrócie oznacza to, że:

 • mieszkańcy zgłaszają propozycje zadań do Budżetu Obywatelskiego, które następnie są analizowane przez urzędników pod kątem możliwości realizacji;
 • propozycje zadań, które pomyślnie przeszły weryfikację poddaje się pod powszechne  i bezpośrednie głosowanie;
 • w efekcie końcowym projekty, które osiągnęły najlepszy wynik w głosowaniu, aż do wyczerpania puli środków, przeznacza się do realizacji, wpisując je do uchwały budżetowej.

Idea Budżetu Obywatelskiego doskonale wpisuje się w koncepcję społeczeństwa obywatelskiego i tzw. public governance, czyli współzarządzania miastem przez świadomych i aktywnych mieszkańców.

 

Do tej pory w ramach Budzetu Obywatelskiego Miasta Bierunia do realizacji wybranych zostało 106 projektów. Miasto Bieruń na ich realizację wydało znacznie ponad 5 milionów złotych.

 

Budżet Obywatelski Miasta Bierunia 2016-2020

Budżet Obywatelski w Bieruniu, znany wcześniej pod nazwą „partycypacyjny”, po raz pierwszy pojawił się w 2015 roku. W ramach pierwszych pięciu edycji tej inicjatywy wybrano do realizacji 87 projektów (21 w 2016 roku, 19 w 2017 roku, 24 w 2018 roku, 11 w 2019 roku i 12 w 2020 roku). Najliczniejszą grupę stanowiły projekty o charakterze sportowo-rekreacyjnym, doposażenie w sprzęt bieruńskich OSP oraz remonty chodników.

W pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego (BO 2016) Mieszkańcy zdecydować mogli o podziale kwoty 500 000 zł. W ostatniej edycji (BO 2020) do dyspozycji mieli aż 900 000 zł.

W roku 2020, decyzją Rady Miejskiej w Bieruniu, nie przeprowadzono kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Bierunia (B0 2021), z uwagi na trudną sytuację budżetową spowodowaną następstwami pandemii COVID-19 - UCHWAŁA NR V/12/2020 RADY MIEJSKIEJ W BIERUNIU z dnia 30 kwietnia 2020 r. w sprawie uchylenia uchwały Nr IV/2/2019 Rady Miejskiej w Bieruniu z dnia 28 marca 2019 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia Budżetu Obywatelskiego miasta Bierunia.

Budżet Obywatelski Miasta Bierunia 2022-2024

W roku 2021 Budżet Obywatelski został przywrócony i po raz szósty z powodzeniem przeprowadzony. Do realizacji na rok 2022 wybranych zostało 6 projektów - 1 ogólnomiejski i 5 małych. W roku 2022 odbyła się siódma edycja Budżetu Obywatelskiego. Również wówczas do realizacji wybranych zostało 6 projektów - 1 ogólnomiejski i 5 małych. W zeszłym roku (w roku 2023) pomyślnie zrealizowaliśmy ósmą edycję Budżetu Obywatelskiego. Do realizacji na rok 2024 wybranych zostało 7 projektów - 1 ogólnomiejski i 6 małych.

Zobacz jakie projekty zwyciężyły w zeszłym roku - KLIKNIJ TUTAJ.

 

 

plakat

 


do góry