• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

trawa

Strona główna/Kalendarium

Kalendarium

Wydarzenia w dniu 14 Lutego 2023

Pozostałe Odbierz płytę z PIEŚNIAMI DO ŚWIĘTEGO WALENTEGO

Miejsce:
Kancelaria Urzędu Miejskiego
Data:
13 lutego 2023
Jeszcze jedna niespodzianka od Miasto Bieruń dla Mieszkańców i Gości świętujących Odpust ku czci Św. Walentego - Patrona naszego Miasta! Pamiętacie płyty z "Pieśniami do Świętego Walentego" współwydane przez nasze miasto, które równo rok temu miały swoją premierę.
 
  • Mowa tu o muzyce organowej mistrzowsko zagranej przez Profesora Wacława Golonkę i o zbiorze pieśni ludowych do patrona naszego Miasta zaśpiewanych pięknym basem przez Profesora Marcina Wolaka.

 

  • W tym roku znów będzie możliwość zdobycia płyty! Przez cały walentynkowy tydzień - od 13-17 lutego w Kancelarii Urzędu Miejskiego, a także w dniu odpustu na straganie miejskim #BieruńCiPrzaje, dostępne będą płyty.  Wystarczy wypowiedzieć sławetne hasło - ŚWIĘTY WALENTY JEST PATRONEM MIASTA BIERUNIA i płyta trafi w Wasze ręce.

płyty


Pozostałe Odpust ku czci Św. Walentego

Miejsce:
Rynek i ulica Krakowska
Data:
14 lutego 2023

Zapraszamy na Walentynki po bieruńsku, a więc odpust ku czci św. Walentego połączony z miejskimi obchodami święta patrona miasta. Będzie to czas pełen niezwykłych wrażeń - zarówno tych estetycznych, jak i duchowych. Jak wygląda program imprezy i kościelnych uroczystości? Jakie walentynkowe nowości przygotowało na tę okazję miasto? I czy można zakochać się w Bieruniu?

 

odpust                                                                 Odpust ku czci Św.Walentego to wielkie święto Miasta Bierunia

 

ŚWIĘTY WALENTY, PRZYJACIEL BIERUNIAN

Już niebawem ulica Krakowska w Bieruniu zmieni się nie do poznania. Po obu jej stronach staną rzędy kolorowych straganów, na których będzie można zakupić przeróżne słodkości w kształcie serca. Wszystko to za sprawą odpustu ku czci św. Walentego - patrona Bierunia.

 

- Odpust ku czci św. Walentego to wydarzenie, które zdecydowanie wykracza poza granice Bierunia. Co roku, 14 lutego do Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu pielgrzymują tysiące wiernych z całej Polski, a także z zagranicy. Ta tradycja kultywowana jest od kilku wieków. Śmiało mogę powiedzieć, że nasze walentynki po bieruńsku przechodzą do kanonu metropolitalnych wydarzeń - zapewnia burmistrz Bierunia, Krystian Grzesica.

 

Jak wyjaśnia ks. Michał Anderko, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja i jednocześnie kustosz zabytkowego Sanktuarium pw. św. Walentego w Bieruniu, kult św. Walentego jest w Bieruniu bardzo silny i rozwijał się co najmniej od XVII wieku.

 

- W Bieruniu ta wielowiekowa tradycja jest wciąż żywa. Na przestrzeni lat zmienił się jednak jej charakter. Kiedyś do Bierunia przybywali pielgrzymi prosząc o dar uzdrowienia, lub Ci, którzy za uzdrowienie chcieli podziękować;  współcześnie św. Walenty znany jest zwłaszcza jako patron zakochanych.  - wyjaśnia proboszcz Anderko - W Bieruniu łączymy te dwie tradycje, czego najlepszym wyrazem jest  odpust ku czci św. Walentego.

 

 

plakat

 

 

CO W PROGRAMIE? GŁOWNE PUNKTY

 

fotoW wigilię Odpustu i podczas uroczystej sumy odpustowej Eucharystii przewodniczy Biskup

 

We wtorek - 14 lutego - w ciągu dnia odprawiane będą msze w intencjach miejscowej parafii i parafii okolicznych. Suma odpustowa o godzinie 11:30 odbędzie się pod przewodnictwem bpa Adama Baba, który również odprawi mszę o 16:30 za młodzież oraz za przygotowujących się do małżeństwa. Po tej mszy planowana jest także potańcówka dla młodzieży i dla zakochanych, który odbędzie się w restauracji Stylowa. 

 

bal                                              Bal Walentynkowy dla młodzieży to tegoroczna nowość zainicjowana przez KSM

 

Pełny program odpustowych uroczystości dostępny jest zarówno w mediach społecznościowych parafii, jak i na stronie Urzędu Miejskiego w Bieruniu. Miasto bowiem bardzo aktywnie włącza się w odpustowe przygotowania. O co konkretnie chodzi? 

 

 

CAŁUSKI i  ŻYCZENIA PO ŚLĄSKU

Wśród odpustowych kramów stanie też stoisko miejskie, gdzie będzie można zdobyć m.in. słynne bieruńskie całuski. Są to ciastka biszkoptowe w kształcie ust z adwokatowym nadzieniem, polane czerwoną pomadą. To regionalny, bieruński rarytas, który wypiekany jest specjalnie na tę okazję przez jednego cukiernika - spółdzielnię Jedność.

 

całuskiNiespodzianka! W tym roku CAŁUSKI wygrać będzie można w loterii prowadzonej na stoisku miejskim!

 

Miasto  przygotowało też nowości - gadżety z walentynkowej, czerwonej kolekcji. Wszystkie opatrzone  logo „Bieruń Ci przaje”. To hasło promocyjne miasta, które oznacza tyle, co Bieruń Cię kocha, Bieruń Ci sprzyja, Bieruń Ci dobrze życzy.

 

fotoNowe gadżety miejskie - edycja walentynkowa

 

A skoro o życzeniach mowa...

 

  • Każdy, kto odwiedzi stoisko Bierunia podczas odpustu w dniu 14 lutego będzie mógł otrzymać wydaną specjalnie na tę okazję walentynkową kartkę z życzeniami po śląsku - mówi Agnieszka Kijas, rzecznik prasowa bieruńskiego magistratu. - Taka walentynka to idealny upominek, który można wręczyć ukochanej osobie. Co więcej, o ułożenie życzeń, jakie zostały opublikowane na kartce, poprosiliśmy mieszkańców całego Śląska. Konkurs spotkał się z dużym odzewem, dlatego powstały aż cztery wersje walentynkowych życzeń. Pierwsze miejsce zajęła Regina Sobik, która nadesłała kilka prac i dwie z nich zostały wydrukowane. Nagrodę publiczności zdobyła Ewelina Pastuszka, a  wyróżnienie: Barbara Pawełek. Wierszowane życzenia autorstwa tych Pań także znalazły się w naszych walentynkach.

 

Miasto będzie zapraszać laureatów na wręczenie nagród podczas walentynkowego odpustu.

 

foto

 

 

Zobaczcie jak to wyglądało w zeszłym roku!

Fotorelacja z obchodów odpustu ku czci Św. Walentego - 14 lutego 2022

Fotorelacja z obchodów odpustu ku czci Św. Walentego - 14 lutego 2022


Pozostałe Walentynkowy zlot FOODTRUCKÓW

Miejsce:
Rynek
Data:
14 lutego 2023

W tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym w dniu Odpusku ku czci Świętego Walentego na bieruńskim rynku staną tzw. ŻARCIOWOZY, czyli foodtrucki. Mieszkańcy i Goście będą mogli skorzystac z bardzo bogatej oferty gastronomicznej!

 

Food trucki


Kultura Randka z książką w Bibliotece

Miejsce:
MBP nr 1 i MBP nr 2
Data:
14 lutego 2023
Godzina:
11:00 - 18:00

W obu bieruńskich Bibliotekach - MBP nr 1 i MBP nr 2 (ul. Chemików i ul. Jagiełły) odbędą się Randki z Książką.


do góry