• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

trawa

Strona główna/Kalendarium

Kalendarium

Wydarzenia w dniu 13 Lutego 2023

Pozostałe Odbierz płytę z PIEŚNIAMI DO ŚWIĘTEGO WALENTEGO

Miejsce:
Kancelaria Urzędu Miejskiego
Data:
13 lutego 2023
Jeszcze jedna niespodzianka od Miasto Bieruń dla Mieszkańców i Gości świętujących Odpust ku czci Św. Walentego - Patrona naszego Miasta! Pamiętacie płyty z "Pieśniami do Świętego Walentego" współwydane przez nasze miasto, które równo rok temu miały swoją premierę.
 
  • Mowa tu o muzyce organowej mistrzowsko zagranej przez Profesora Wacława Golonkę i o zbiorze pieśni ludowych do patrona naszego Miasta zaśpiewanych pięknym basem przez Profesora Marcina Wolaka.

 

  • W tym roku znów będzie możliwość zdobycia płyty! Przez cały walentynkowy tydzień - od 13-17 lutego w Kancelarii Urzędu Miejskiego, a także w dniu odpustu na straganie miejskim #BieruńCiPrzaje, dostępne będą płyty.  Wystarczy wypowiedzieć sławetne hasło - ŚWIĘTY WALENTY JEST PATRONEM MIASTA BIERUNIA i płyta trafi w Wasze ręce.

płyty


Samorząd Komiska Bezpieczeństwa

Miejsce:
Miejsce: Urząd Miejski, ul. Rynek 14 (Sala Sesyjna, I piętro)
Data:
13 lutego 2023
Godzina:
15:00

Tematy główne:

  • Zieleń w Mieście i działalność Ekodoradcy .
  • Realizacja wniosków Komisji za IV kwartał 2022

Pozostałe Wigilia Odpustu ku czci Św. Walentego

Miejsce:
Kościół Św. Bartłomieja Apostoła i Sanktuarium Św. Walentego
Data:
13 lutego 2023
Godzina:
17:00

Zbliżają się Walentynki po bieruńsku, a więc odpust ku czci św. Walentego połączony z miejskimi obchodami święta patrona miasta. Będzie to czas pełen niezwykłych wrażeń - zarówno tych estetycznych, jak i duchowych. Jak wygląda program imprezy i kościelnych uroczystości? Jakie walentynkowe nowości przygotowało na tę okazję miasto? I czy można zakochać się w Bieruniu?

Jak tradycja nakazuje - 13 lutego odbywają się uroczystości związane z Wigilią Odpustu ku czci Św. Walentego.

- Tego dnia odprawiona zostanie msza w Sanktuarium w intencji osób chorych i cierpiących z całego powiatu, a także udzielimy błogosławieństwa matkom oczekującym potomstwa oraz dzieciom - mówi proboszcz, ks. Michał Anderko.  - Głównym punktem wigilii odpustu św. Walentego jest tradycyjna msza w intencji mieszkańców Bierunia, której w tym roku przewodniczyć będzie abp Adrian Galbas. Rozpoczyna się ona o godzinie 17:00 w kościele pw. św. Bartłomieja.

 

Od razu po mszy mieszkańcy Bierunia i goście, przejdą ul. Krakowską w uroczystym pochodzie pod pomnik św. Walentego, a potem pod Sanktuarium pod wezwaniem tego męczennika. Przypomnijmy, że chodzi o zabytkowy drewniany kościółek, który tak bardzo ukochali sobie bierunianie, że przylgnęło do niego pieszczotliwe określenie: Walencinek. Tradycyjnie wszyscy uczestnicy procesji będą nieść zapalone znicze, co sprawia, że nastrój tego dnia w Bieruniu jest wyjątkowy. Podobnie jak w czasie strażackiej pasterki, która odbywa się o północy z 13 na 14 lutego.

 odpust

Tak to wyglądało w ubiegłym roku!

Fotorelacja z wigilii odpustu ku czci Św. Walentego - 2022


Pozostałe Pasterka Strażacka z okazji Odpustu ku czci Św. Walentego

Miejsce:
Sanktuarium Św. Walentego
Data:
13 lutego 2023
Godzina:
23:59

- Pasterka strażacka to podziękowanie dla strażaków i mieszkańców, którzy dwukrotnie ratowali Walencinka w czasie pożarów - mówi burmistrz Krystian Grzesica - Początkowo były to bardzo skromne msze, na które przychodziło niewiele osób, natomiast obecnie z Walencinka są wynoszone ławy, by do środka mogło wejść jak najwięcej osób.

 

pasterkaPasterka strażacka to coroczna tradycja odpustowa

 

Tak to wyglądało w minionych latach!


do góry