• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Kalendarium

Kalendarium

Wydarzenia w dniu 22 Maja 2021

Kultura Rocznica bitwy o Górę Świętej Anny

Miejsce:
Góra Świętej Anny
Data:
22 maja 2021

Burmistrz Miasta Bierunia wraz z przedstawicielami Rady Miejskiej złoży kwiaty w gminie Izbicko, gdzie w zbiorowej mogile pochowani są Powstańcy Śląscy pochodzący z ziem dzisiejszego Bierunia.

100. rocznica bitwy w Siedlcu - III Powstanie Śląskie

W 2007 r. odbywało się w Kamieniu Śląskim (woj. opolskie, powiat krapkowicki, gmina Gogolin) sympozjum, na którym spotkali się Alojzy Lysko z Bojszów oraz lokalny historyk Krzysztof Ralla z Otmic (woj. opolskie, powiat strzelecki, gmina Izbicko). Alojzy Lysko w czasie rozmowy wspomniał o poległych w czasie powstań śląskich mieszkańcach Bierunia i Bojszów. Dodał, że często odwiedza grób powstańców w Kamieniu Śląskim uznając, że wśród wymienionych na tablicy „nieznanych powstańców” są również oni. Wówczas Krzysztof Ralla (od urodzenie mieszkający w Otmicach) pokazał Alojzemu Lysce ten właściwy grób bieruńskich i bojszowskich powstańców, opowiadając historię ich ostatnich chwil życia.

Zdjęcie z roku 2019 - 98. rocznica bitwy w Siedlcu

 

 

SIEDLECKA HISTORIA

23 maja 1921 pod Górą św. Anny, w Siedlcu (obecnie sołectwo w gminie Izbicko), stoczyła się ciężka bitwa, w której poległo m.in. 40 powstańców z Bierunia i z Bojszów. Powstańcy szli przez otwarte pole w kierunku majątku von Strachwitza, który miał być nieobsadzony przez niemieckie wojsko (Freikorps), a tymczasem okazało się, że Niemcy obsadzili całą miejscowość, a na najwyższych piętrach budynków mieli karabiny maszynowe. Rannych odwieziono na wozach do szpitali m.in. w Gogolinie, Krapkowicach, Opolu, Wrocławiu. Zabitych mieszkańcy wsi pochowali w zbiorowej mogile na polu - w miejscu, w którym zginęli. Mogiłą tą, aż do śmierci w 1945 r., opiekowała się samotna kobieta, mieszkanka Siedlca, Klara Morawiec, która w pierwszej wojnie straciła narzeczonego. Dbając o ich pamięć miała nadzieję, że ktoś tak samo dba o grób jej ukochanego we Francji.

 

W 1971 r. - w 50-tą rocznicę bitwy, szczątki powstańców zostały przeniesione do centrum wsi. Na miejscu pochówku postawiono obelisk, na którym umieszczono dane 20 znanych i 20 nieznanych z nazwiska poległych powstańców. W 2008 r. krewni, nie znając wcześniej miejsca ich pochówku, po raz pierwszy pochylili się nad ciałami swych bliskich. Po 85 latach od ich śmierci…

 

Warto dodać, że lista nazwisk poległych jest uzupełniona przez Alojzego Lyskę z Bojszów. Znajdują się na niej mieszkańcy m.in. Ścierni, Jajost, Czarnuchowic, Bierunia Nowego, Bojszów, Jedliny, Świerczyńca. Niestety, tożsamość 10-u osób do dzisiaj pozostaje nieustalona.

 

 

 

22 maja 2021 roku w 100. rocznicę bitwy o Górę Świętej Anny władze Miasta Bierunia uczczą pamięć poległych w bitwie bierunian.

 MAPPING NA BUDYNKU BIERUŃSKIEGO MAGISTRATU:

(Premiera nastąpiła 2 maja 2021 roku w 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego)

             

 


Sport, rekreacja i turystyka ZDROWY BIERUŃ - Nordic Walking

Miejsce:
Łysina przy Rybaczówce
Data:
22 maja 2021
Godzina:
8:00

Idziemy z kijami!

  • BIERUŃ STARY

kije


Sport, rekreacja i turystyka ZDROWY BIERUŃ - Nordic Walking

Miejsce:
Pływalnia przy ulicy Węglowej
Data:
22 maja 2021
Godzina:
9:30

Idziemy z kijami!

  • BIERUŃ NOWY

do góry