• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Nowa droga rowerowa po starym śladzie Wylotowej wraz z nasadzeniami

Nowa droga rowerowa po starym śladzie Wylotowej wraz z nasadzeniami

Aktualności 24 Października 2019

Zakończyła się budowa ciągu pieszo-rowerowego po starym Śladzie Wylotowej, który skomunikował rowerowo Bieruń z Lędzinami, a także oba miasta ze Specjalną Strefą Ekonomiczną. 23 października nastąpił oficjalny odbiór inwestycji.

 

 

W ramach zadania utworzona została ścieżka rowerowa wraz z chodnikiem w północno-zachodniej części Bierunia Starego, dzięki czemu zabytkowe centrum miasta, poprzez wybudowaną w 2017 roku drogę rowerową wzdłuż ulicy Wylotowej, połączone zostało rowerowo ze ścieżką zlokalizowaną w pasie drogi powiatowej - ulicy Lędzińskiej.

 

Wybudowano łącznie 275 metrów infrastruktury rowerowej, w tym:

  • droga wewnętrzna o długości 170 m (o szerokości 3,5 m), z lewostronnym chodnikiem o szerokości 1,5 m - wzdłuż nasypu drogi krajowej DK 44

oraz

  • ciąg pieszo-rowerowy o długości 105 m, (o szerokości 3,5 m) łączący się z ulicą Lędzińską (na odcinku przechodzącym pod mostem).

 

Zadanie pn.: „Budowa ciągu pieszo-rowerowego po starym śladzie ul. Wylotowej w Bieruniu przeznaczonego do aktywnego wypoczynku, rekreacji oraz turystyki” obejęło również budowę sieci oświetlenia ulicznego i kanalizacji telekomunikacyjnej o długości 275,0 m.

 

Wykonawcą robót była firma Marciniak Roman „MAT-BUD” Zakład Robót Drogowych i Budowlanych z Pszczyny. Wartość zadania to 518 374,15 zł. Miasto Bieruń na jego realizację  pozyskało dofinansowania z dwóch źródeł:

  • 350 000 zł pochodzi z Funduszu Solidarności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Więcej na temat tego dofinansowania przeczytać można TUTAJ.
  • 83 374 zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

I jeszcze jedna bardzo dobra wiadomość! Wzdłuż ulicy Wylotowej - od wiaduktu do ronda oraz wokół ronda pojawiły się liczne nasadzenia. Efekty, tak naprawdę widoczne będa dopiero w przyszłym roku, ale już dziś nacieszyć można oko widokiem dębu błotnego oraz wiśni piłkowanej "Ukon". Łącznie nasadzono w tym obszarze 70 drzew, za kwotę prawie 53 tysiące złotych.

 

 

 

Dąb błotny ma ciekawy kształt liścia oraz pięknie przebarwia się jesienią w palecie barw -  poprzez żółć, pomarańcz do szkarłatu. Natomiast wiśnia "Ukon" zachwyca pięknymi, pełnymi, bardzo dużymi (przekraczającymi często 5 cm średnicy) kwiatami. Kwiaty mają kolor cytrynowy lub zielonkawobiały, z zauważalnym różowym nalotem. Kwitnie w maju, w momencie gdy listki dopiero zaczynają się rozwijać, przez co kwiaty są doskonale widoczne.

 

 

 

Podobne wiadomości:

do góry