Strona główna/Aktualności/TRWA BUDOWA HOMERA CENTRUM

TRWA BUDOWA HOMERA CENTRUM

Aktualności 6 Października 2018

Ruszyły prace związane z budową nowoczesnej hali sportowej na osiedlu Homera. Kompleksowa realizacja tej inwestycji ma szansę rozwiązać wiele problemów osiedla i stać się niepowtarzalną wizytówką miasta w skali całego województwa. Jest to ambitny projekt, stanowiący odpowiedź na potrzeby mieszkańców miasta.
Przypomnijmy, że inwestycja zakłada powstanie nowoczesnego Centrum Wspinaczkowego oraz Centrum Sztuk Walk. Ponadto modernizacji poddane będą pomieszczenia remontowanego budynku, w których funkcjonuje świetlica środowiskowa.

Do niedawna w samym środku osiedla Homera znajdowała się stara sala gimnastyczna, która przez lata zniszczała, a obecnie pozostała już jedynie niewykorzystaną ruiną. Jedynie niewielki fragment budynku pełnił rolę świetlicy środowiskowej. Dzięki zaangażowaniu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, korzystało z niej około dwadzieścia dzieci, dla których organizowane były tam zajęcia. Miasto Bieruń, chcąc spełnić oczekiwania lokalnej społeczności podjęło się trudnego wyzwania „odnowienia” hali sportowej i zaadaptowania jej do uprawiania modnych dyscyplin sportu. Zgodnie z przyjętą koncepcją hala sportowa na osiedlu Homera służyć będzie przede wszystkim do uprawiania wspinaczki oraz sztuk walki.

Świetlica Wsparcia Dziennego o Charakterze Opiekuńczym „Nadzieja” pozostanie na swoim miejscu i poddana zostanie gruntownemu remontowi oraz modernizacji. Powstanie przy niej też klub, w którym utworzona zostanie nowoczesna sala komputerowa (wyposażona w sprzęt), natomiast na jednej z jego połaci dachowych powstanie „zielony dach”, stanowiący namiastkę terenu zielonego na zindustrializowanym osiedlu.

Obiekt dzięki zaprojektowanej „wieży wspinaczkowej” będzie widoczny z większej odległości, także od ulicy Oświęcimskiej, w związku z tym, stanowić będzie punkt orientacyjny na terenie miasta, a dzięki swojej oryginalnej formie stanie się ozdobą osiedla. Koncepcja przewiduje także oczyszczenie przestrzeni dookoła obiektu z aranżacją nieużytkowanych dzisiaj terenów.

Rozpoczęły się już prace budowlane zmierzające do "wskrzeszenia" hali sportowej. Inwestycja realizowana jest przez PPHU "CARBUD" S.A. Jej koszt to około 5 milionów złotych.

Gruntowny remont budynku starej sali gimnastycznej obejmuje:

  • Roboty rozbiórkowe
  • Roboty budowlano - montażowe
  • Roboty dachowe
  • Roboty murowe
  • Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej
  • Roboty wykończeniowe
  • Roboty uzupełniające
  • Roboty elewacyjne
  • Instalacje wewnętrzne: woda, kanalizacja, instalacje grzewcze, wentylacja, instalacje niskoprądowe, instalacje elektryczne.

Realizowana inwestycja zakłada przystosowanie starej sali do pełnienia funkcji centrum wspinaczkowego: budowę profesjonalnych ścianek wspinaczkowych na kilku ścianach hali - na jednej ze ścian zostanie zabudowana ścianka wspinaczkowa dla osób początkujących oraz ścianka do wspinana bez asekuracji. Jedno z pomieszczeń nadbudowanych nad świetlicą środowiskową zostanie zaadoptowane na bulderownię, czyli miejsce treningów wspinaczy, służące do wspinania bez asekuracji.

Obiekt będzie pełnił też drugą funkcję - ma być również miejscem dedykowanym sportom walki. Zostanie wyposażony w specjalne maty do przykrycia posadzki oraz sprzęt sportowy do rozgrzewki i ćwiczeń ogólnorozwojowych. Tego typu aktywność jest coraz bardziej popularna w Bieruniu.

Obecnie w naszej gminie działają już trzy stowarzyszenia proponujące sztuki walk. Wkrótce korzystać będą one mogły z nowoczesnej sali na osiedlu Homera.

Wizualizacja Hali Sportowej na osiedlu Homera

wizualizacja wizualizacja

Hala na Homera to obiekt pozostały po funkcjonującej tu lata temu jednostce wojskowej. Przez długi czas był nieużytkowany. Wkrótce jednak zyska nowe oblicze… i nowe życie

Budynek dostosowany będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będzie posiadal specjalny podjazd, WC dla osób niepełnosprawnych, a także odpowiednio przystosowane szatnie i prysznice.

Cały obiekt po zmroku będzie oświetlony efektywnymi energetycznie wewnętrznymi oprawami LED, w pełni sterowalnymi i zarządzanymi, co pozwoli oszczędzać energię elektryczną, zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych oraz obniżyć koszty utrzymania oświetlenia.

Za dnia obiekt  wykorzystywać będzie światło słoneczne w maksymalnym stopniu, poprzez odpowiednie usytuowanie świetlików okiennych.

Obiekt ma być dostępny także z zewnątrz. Ściany będą pełniły funkcje zewnętrznej ścianki wspinaczkowej dostępnej w okresie letnim. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w województwie śląskim.

schemat

do góry