Strona główna/Aktualności/Świętowaliśmy Dni Bierunia i Dożynki

Świętowaliśmy Dni Bierunia i Dożynki

Aktualności 10 Września 2018

Miniony weekend - 8 i 9 września - należał do niezwykle udanych. Aura była bardzo sprzyjająca, pogoda wspaniała, a atmosfera radosna i bardzo serdeczna. Zdecydowana większość mieszkańców Bierunia postanowiła spędzić ten weekend na bieruńskim rynku, gdzie zorganizowano przeróżne atrakcje z okazji obchodów Dni Bierunia oraz Dożynek.

To były dwa bardzo intensywne dni dla mieszkańców. W trakcie obchodów Święta Miasta każdy mógł znaleźć coś dla siebie - koncerty, występy kabaretowe, gry, zabawy, a także wiele innych atrakcji. Wszystko to w iście międzynarodowej atmosferze. Gościli bowiem u nas przedstawiciele miast partnerskich - Gundelfingen, Moravsky'ego Berouna oraz Ostroga.

W sobotę rano na bieruńskim rynku odbyła sie ostatnia w tym roku edycja Pchliego Targu. Od godziny 10.00 aż do 15.00 trwał "Dziecięcy Rynek", a więc blok poświęcony rozmaitym zajęciom dla najmłodszych mieszkańców. Od 11.00 odbyło sie gotowanie z Rączką, do którego przyłączył się sam Burmistrz Miasta Bierunia. Przez cały dzień częstować można się było czeskim jedzeniem przygotowanym i podawanym mieszkańcom przez naszych przyjaciół z Moravsky'ego Berouna. Warto podkreślić, że w tym roku obchodzimy XX-lecie współpracy Bierunia z Moravskym Berounem i na tą okazję przedstawiciele naszego partnerskiego miasta wystawili na rynku tzw. Strefę Czeską, w ramach której prezentowali również swoją kuchnię.

Popołudniu przed bieruńską publicznością wystąpiła orkiestra dęta KWK "Piast" oraz Kabaret K2. Gwiazdą wieczoru była Kasia Kowalska, która zagrała wraz ze swoim zespołem znakomity koncert gromadząc przed sceną główną prawdziwe tłumy.

Po niezwykle aktywnej sobocie nie było jednak czasu na odpoczynek. Drugi dzień święta miasta to jednocześnie dożynki gminne, a więc Święto Plonów. Uroczystości dożynkowe jak zwykle przyciągnęły tłumy. Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy o godz. 11.30 Mszą Świętą Dożynkową, która odbyła się w kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu Starym. Najważniejszym, ale również najbardziej podniosłym i radosnym momentem dożynek był wymarsz biało-czerwonego korowodu, na czele którego stanęła orkiestra dęta Kopalni "Piast". Gdy tylko mieszkańcy oraz przedstawiciele władz naszego miasta i miast partnerskich dotarli na rynek, można było rozpocząć świętowanie. Czym byłoby jednak to doroczne Święto Plonów bez starostów? W tym roku tę ważną funkcje objęli Piotr Krawczyk i Angelika Szmidt. Uwieńczeniem dożynkowego świętowania była zabawa taneczna.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z pierwszego dnia święta naszego miasta.

do góry