Strona główna/Aktualności/Rusza modernizacja oświetlenia w Bieruniu

Rusza modernizacja oświetlenia w Bieruniu

Aktualności 27 Sierpnia 2019

Instalacja prawie stu sztuk opraw oświetlenia ledowego na terenie naszego miasta to jeden z projektów, jakie zrealizowane zostaną w tym roku przy udziale środków z Funduszu Solidarności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Własnie rusza realizacja tej inwestycji.

 

27 sierpnia Burmistrz Miasta Bierunia podpisał umowę z wykonawcą - firmą "TOM-ELEKTRO" Zakład Usług Elektrycznych Antoni Tomala, na mocy której,do końca listopada tego roku zrealizowane zostanie zadanie pod nazwą: "Modernizacja i rozbudowa sieci oświetlenia ulicznego w Bieruniu - osiedla domów jednorodzinnych, etap I". 

 

Koszt inwestycji to ponad 737 532 zł. Wartość pozyskanego dofinansowania to 590 000 zł. Więcej na temat dofinansowania pochodzącego z Funduszu Solidarności GZM przeczytać można TUTAJ. 

 

 

 

Planowana liczba nowych opraw oświetlenia ulicznego w technologii LED to 99 sztuk, w tym:

  • Ulica Korfantego - 38 sztuk
  • Ulica Budzyńskiej - 18 sztuk
  • Ulica Zuchowa - 11 sztuk
  • Ulica Sucharskiego - 4 sztuki
  • Ulica Starowiślana - 11 sztuk
  • Ulica Sportowa - 6 sztuk
  • Ulica Bratków - 7 sztuk
  • Ulica Narcyzów - 2 sztuki
  • Ulica Borowinowa (fragment)  - 2 sztuki

 

 

 

Oprawy sodowe oświetlenia zewnętrznego o mocy 150 i 250 wat zastąpione zostaną przez oprawy ledowe o mocy 20, 55 oraz 71 wat. Oznacza to ogromną oszczędność energii. Warto zaznaczyć, że każda oprawa w technologii LED wyposażona jest w sterownik lokalny, który łączy się z centralnym systemem sterowania i zarządzania oświetleniem. Dzięki temu, oświetleniem ulicznym można sterować w podziale 1/3, 2/3 lub 100% mocy. Jest to niezwykle funkcjonalne i ekonomicznie opłacalne rozwiązanie. Sterownik z wbudowanym przekaźnikiem umożliwia również fizyczne wyłączanie i włączanie opraw. Technologia ta docelowo doprowadzi do znacznego obniżenia kosztów utrzymania oświetlenia ulicznego, zwiększając jednocześnie jego niezawodność. Niewątpliwymi zaletami lamp ledowych są efektywność - zapewniają bowiem bardzo dobrą widoczność, a także trwałość - ich żywotność jest znacznie dłuższa niż w przypadku oświetlenia kablowego. Ponad to, oświetlenie uliczne typu LED jest bardzo ekologiczne - gwarantuje niską emisję  spalin. Montaż stu nowych opraw ledowych w mieście obniży koszty eksploatacji, a także doprowadzi do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, co przełoży się na znaczne ograniczenie emisji CO2.

 

 

 

Dodajmy, że poza wymienionymi powyżej lokalizacjami, oświetlenia ledowego doczeka się wkrótce wiele innych ulic. Oprócz dofinansowania z GZM, o którym mowa powyżej, Miasto Bieruń pozyskało również olbrzymią dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, dzięki której w kolejnych miesiącach zmodernizowane zostanie oświetlenie na kolejnych dwudziestu trzech ulicach naszego miasta. Dowiedz się więcej KLIKAJĄC TUTAJ.

Podobne wiadomości:

do góry