• język migowy
 • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Przed nami siódma edycja Budżetu Obywatelskiego Miasta Bierunia!

Przed nami siódma edycja Budżetu Obywatelskiego Miasta Bierunia!

Aktualności 12 Lipca 2022

Wielkimi krokami zbliża się Budżet Obywatelski Miasta Bierunia 2023. Oznacza to, że mieszkańcy naszego miasta już po raz siódmy będą mogli proponować zadania do wykonania, a następnie wybierać najciekawsze propozycje i mieć tym sposobem spory wpływ na realizowane w mieście inwestycje oraz inne przedsięwzięcia. Startujemy już w przyszłym tygodniu! Jak co roku, na składanie propozycji projektów mieszkańcy będą mieli 4 tygodnie. Szczegóły już wkrótce.

 

BO

W tym roku do rozdysponowania Mieszkańcy Bierunia będą mieli 520 000 zł.

 • Kwota 200 000 zł przeznaczona zostanie na projekty ogólnomiejskie (duże)
 • Kwota 320 000 zł przeznaczona zostanie na projekty małe (pozostałe), a więc te realizowane w ramach okręgów

 

Wartość projektu ogólnomiejskiego (dużego) mieścić się będzie musiała między 80 000 zł a 200 000 zł.

Wartość projektu małego (okręgowego) będzie musiała być niższa niż 80 000 zł.

 

 

Budżet Obywatelski - czym jest i co się wydarzyło do tej pory?

Budżet Obywatelski to demokratyczny proces, w ramach którego mieszkańcy mogą współdecydować o wydatkach publicznych w mieście w perspektywie kolejnego roku budżetowego.

 W telegraficznym skrócie oznacza to, że:

 • mieszkańcy zgłaszają propozycje zadań do Budżetu Obywatelskiego, które następnie są analizowane przez urzędników pod kątem możliwości realizacji;
 • propozycje zadań, które pomyślnie przeszły weryfikację poddaje się pod powszechne  i bezpośrednie głosowanie;
 • w efekcie końcowym projekty, które osiągnęły najlepszy wynik w głosowaniu, aż do wyczerpania puli środków, przeznacza się do realizacji, wpisując je do uchwały budżetowej.

Idea Budżetu Obywatelskiego doskonale wpisuje się w koncepcję społeczeństwa obywatelskiego i tzw. public governance, czyli współzarządzania miastem przez świadomych i aktywnych mieszkańców.

 

Budżet Obywatelski Miasta Bierunia 2016-2020

Budżet Obywatelski w Bieruniu, znany wcześniej pod nazwą „partycypacyjny”, po raz pierwszy pojawił się w 2015 roku. W ramach pierwszych pięciu edycji tej inicjatywy wybrano do realizacji 87 projektów (21 w 2016 roku, 19 w 2017 roku, 24 w 2018 roku, 11 w 2019 roku i 12 w 2020 roku). Najliczniejszą grupę stanowiły projekty o charakterze sportowo-rekreacyjnym, doposażenie w sprzęt bieruńskich OSP oraz remonty chodników.

W pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego (BO 2016) Mieszkańcy zdecydować mogli o podziale kwoty 500 000 zł. W ostatniej edycji (BO 2020) do dyspozycji mieli aż 900 000 zł.

W roku 2020, decyzją Rady Miejskiej w Bieruniu, nie przeprowadzono kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Bierunia (B0 2021), z uwagi na trudną sytuację budżetową spowodowaną następstwami pandemii COVID-19 - UCHWAŁA NR V/12/2020 RADY MIEJSKIEJ W BIERUNIU z dnia 30 kwietnia 2020 r. w sprawie uchylenia uchwały Nr IV/2/2019 Rady Miejskiej w Bieruniu z dnia 28 marca 2019 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia Budżetu Obywatelskiego miasta Bierunia.

 

Budżet Obywatelski Miasta Bierunia 2022-2023

W roku 2021 Budżet Obywatelski został przywrócony i po raz szósty z powodzeniem przeprowadzony. Do realizacji na rok 2022 wybranych zostało 6 projektów - 1 ogólnomiejski i 5 małych - POZNAJ SZCZEGÓŁY KLIKAJĄC TUTAJ.

W tym roku Budżet Obywatelski zostanie przeprowadzony po raz siódmy. 27 lutego 2022 roku Rada Miejska w Bieruniu podjęła Uchwałę Nr II/7/2022 w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia Budżetu Obywatelskiego Miasta Bierunia na rok 2023.

 

BO

Wejdź na stronę WWW Budżetu Obywatelskiego Miasta Bierunia i bądź na bieżąco!

 

Dlaczego warto realizować Budżet Obywatelski?

Budżet Obywatelski jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się na przestrzeni 30 lat instytucji demokracji uczestniczącej. BO pozwala odgrywać mieszkańcom bezpośrednią rolę w decydowaniu na co i gdzie publiczne środki finansowe powinny być wydawane.

Warto podkreślić, że realizacja Budżetu Obywatelskiego w mieście niesie za sobą szereg korzyści dla całej wspólnoty lokalnej:

 • Lepsze gospodarowanie gminnym budżetem - inwestycje są ukierunkowane na realizację potrzeb zgłoszonych przez społeczności lokalne. Władze samorządowe, dzięki lepszemu ich rozpoznaniu, mogą podejmować bardziej adekwatne decyzje.
 • Silniejsza identyfikacja mieszkańców z miejscem zamieszkania - dzięki możliwości wywierania wpływu na zmiany w swoim otoczeniu, mieszkańcy czują się z nim bardziej związani. Wzrasta również poczucie odpowiedzialności za wspólną przestrzeń.
 • Edukacja mieszkańców - udział w tworzeniu budżetu daje mieszkańcom wgląd w proces zarządzania gminą. Wzrasta świadomość obywatelska i wiedza na temat możliwości i ograniczeń władz samorządowych.
 • Nowi liderzy społeczni - w tracie procesów partycypacyjnych wyłaniają się również nowi lokalni liderzy i aktywni mieszkańcy; osoby, które organizują działania wokół przedsięwzięć oraz zachęcają innych do zaangażowania.
 • Integracja społeczności lokalnej - współdecydowanie o przeznaczeniu publicznych pieniędzy zbliża do siebie ludzi, pozwala im poznać potrzeby i motywuje do wspólnego działania. Budżet obywatelski pobudza rozwój kapitału społecznego i świadomości obywatelskiej lokalnej społeczności.

 

O starcie nowej edycji Budżetu Obywatelskiego i jego kolejnych etapach realizacji będziemy Państwa na bieżąco informować na naszej stronie internetowej. Zachęcamy do korzystania z platformy internetowej: www.bierun.budzet-obywatelski.org na której znajdziecie odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące Budżetu Obywatelskiego oraz bieżące informacje dotyczące realizacji tegorocznej edycji. Platforma ta daje oczywiście - jak co roku - możliwość składania wniosków online, a także w ostatnim etapie - głosowania online.

Kategoria: powiązane pliki [1]
Format Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
pdf Uchwała w sprawie zasad i trybu przeprowadzania Budżetu Obywatelskiego miasta Bierunia na rok 2023 324.77KB Plik: Uchwała w sprawie zasad i trybu przeprowadzania Budżetu Obywatelskiego miasta Bierunia na rok 2023

Podobne wiadomości:

do góry