Strona główna/Aktualności/Prestiżowa nagroda "PRIMUS" dla Bierunia

Prestiżowa nagroda "PRIMUS" dla Bierunia

Aktualności 16 Października 2018

Miasto Bieruń uhonorowane zostało wyróżnieniem nadzwyczajnym „PRIMUS” w VIII edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin, Powiatów i Samorządów Województw „Samorządowy Lider Edukacji”! Ponadto Bieruń po raz siódmy z rzędu otrzymał certyfikat SAMORZĄDOWY LIDER EDUKACJI.

13 października 2018 roku w Auli Nowodworskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyła się uroczystość nadania Certyfikatów „Samorządowy Lider Edukacji”. W Gali Finałowej Konkursu, współorganizowanego przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, wzięło udział ponad 150 liderów samorządowych z całej Polski - prezydentów miast, burmistrzów, wójtów i starostów.

Certyfikaty i statuetki przyznane za osiągnięcia w dziedzinie polityki oświatowej i zarządzania szkolnictwem wręczyli prof. dr hab. Krzysztof Czekaj z Komisji Certyfikacyjnej oraz Grażyna Kaczmarczyk - Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

Program „Samorządowy Lider Edukacji” to jeden z najbardziej prestiżowych projektów certyfikacyjnych w Polsce.

Certyfikat Certyfikat Certyfikat

Miasto Bieruń otrzymało dwa wyróżnienia:

 • Certyfikat SAMORZADOWY LIDER EDUKACJI nadawany jest w oparciu o ocenę dokonaną przez Komisję Ekspertów, reprezentujących środowiska naukowe. Potwierdza, że nasze miasto prowadzi lokalną politykę oświatową w sposób efektywny, nowoczesny, skuteczny, w oparciu o najwyższe standardy jakościowe. Przypomnijmy, że certyfikat ten otrzymaliśmy już po raz siódmy z rzędu!
 • Wyróżnienie nadzwyczajne „PRIMUS” natomiast umiejscawia jednostki samorządu terytorialnego, którym je nadano w elitarnym gronie najbardziej innowacyjnych i skutecznych polskich samorządów w dziedzinie polityki edukacyjnej i zarządzania oświatą. Warto podkreślić, że Miasto Bieruń uhonorowane tym wyróżnieniem było już raz - w 2015 roku. W tym roku statuetkę PRIMUS otrzymało nam po raz drugi w historii!

Statuetkę i certyfikat odebrały Beata Berger-Styga - Dyrektor Bieruńskiego Centrum Usług oraz Barbara Nieckarz - Dyrektor Przedszkola nr 1 w Bieruniu.

Odebranie nagrody Odebranie nagrody Odebranie nagrody Odebranie nagrody

Realizacja zadań oświatowych stanowi obecnie jedno z najważniejszych wyzwań dla samorządów. Polityka oświatowa samorządów lokalnych polega na określaniu priorytetów edukacyjnych i opracowaniu zgodnego z nimi wieloletniego planu działań i decyzji - nie tylko finansowych, ale także organizacyjnych programowych czy marketingowych. Ocena każdej gminy czy powiatu trwa około trzech miesięcy. W tym czasie eksperci zapoznali się m.in. z dokumentacją dotyczącą polityki oświatowej, wynikami nauczania w szkołach prowadzonych przez samorząd, opiniami środowisk lokalnych, stanem bazy materialnej placówek oświatowych i zakresem oferty edukacyjnej samorządu.

W Programie, poza przyznaniem certyfikatu „Samorządowy Lider Edukacji”, 9 samorządów otrzymało dodatkowo certyfikat nadzwyczajny „Primus”.

„Primus” nadawany jest tym samorządom, które w danej edycji Programu uzyskały najwyższą liczbę punktów rankingowych. W tym roku były to:

 • Gmina Dębno
 • Gmina Drezdenko
 • Gmina Kleszczewo
 • Gmina Lesznowola
 • Gmina Miejska Legionowo
 • Miasto Bieruń
 • Miasto Orzesze
 • Powiat Nowotarski
 • Powiat Słupecki
do góry