Strona główna/Aktualności/Pożegnanie Jana Wieczorka

Pożegnanie Jana Wieczorka

Aktualności 15 Lutego 2019

Dzisiaj o godz. 10.00 w bieruńskim kościele św. Bartłomieja Apostoła pożegnamy śp. Jana Wieczorka - Wielkiego Człowieka, któremu Bieruń był zawsze bardzo bliski. Jest to dzień żałoby w mieście.

Pozostanie po Nim ogromna pustka...

Przypominamy, że w Urzędzie Miejskim, w sali ślubów wystawiona jest księga kondolencyjna pamięci Jana Wieczorka. Wpisów dokonywać można w godzinach pacy UM.

 

 

Jan Wieczorek urodził się 5 października 1933 r. w Bieruniu Starym. Był absolwentem LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach i Wydziału Metalurgicznego AGH w Krakowie (studia skończył w 1956 r.) Pracę zawodową rozpoczął w Zakładach Chemicznych nr 1 w Bieruniu Starym.

W swym życiu pełnił wiele ważnych samorządowych funkcji. Był prezesem bieruńskiego Klubu Sportowego Unia (1966-1991), bezpartyjnym radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach (1980-1989), radnym miejskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Tychy (1990-1991), przewodniczącym Rady Miejskiej Bierunia (1991-1998, 2002-2006 r.). To m.in. dzięki Jego osobistemu zaangażowaniu Bieruń w 1991 r. odzyskał samodzielność administracyjną.

Ponadto, jako społecznik, był bardzo zaangażowany w wiele bieruńskich spraw. Miłośnik historii Bierunia i skarbnica wiedzy dotyczącej zarówno przeszłości, jak i teraźniejszości miasta. Był przewodniczącym Społecznego Komitetu Obchodów 600-lecia Nadania Praw Miejskich Bieruniowi, a w 1987 r. założył Stowarzyszenie Miłośników 600-letniego Bierunia pełniąc przez wiele lat funkcję przewodniczącego organizacji. Aktywnie wspierał inicjatywy i inspirował do działania wielu bierunian. Był osobą pełną pomysłów i energii, potrafił przekonać i pozyskać innych do realizacji swych wizji, często wykraczających poza horyzont zwykłego widzenia. To m.in. dzięki jego staraniom uznano św. Walentego patronem Bierunia, a kościół pod wezwaniem Świętego podniesiono do rangi sanktuarium. Swoimi działaniami dawał przykład niezwykłej troski o dobro społeczne. 


Jan Wieczorek był osobą aktywną twórczo w wielu jeszcze dziedzinach, m.in. prozie, poezji, grafice, malarstwie, rzeźbie, medalierstwie. Swoje umiejętności wykorzystywał m.in. przy współtworzeniu ruchomej szopki w kościele św. Bartłomieja w Bieruniu Starym.

 

Za swą działalność wielokrotnie był nagradzany. Uhonorowany został m.in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także tytułem Zasłużonego dla Miasta Bierunia (2001 roku). Dwukrotnie był Laureatem Nagrody Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego - CLEMENS PRO CULTURA za upowszechnianie kultury (wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników 600-letniego Bierunia) w 2005 r. oraz CLEMENS PRO PUBLICO BONO za wspieranie inicjatyw na rzecz kultury i ochrony jej dóbr w 2012 r.

 

 

Księga kondolencyjna pamięci Jana Wieczorka

Podobne wiadomości:

do góry