Strona główna/Aktualności/Pogrzeb Klemensa Ścierskiego

Pogrzeb Klemensa Ścierskiego

Aktualności 7 Listopada 2018

Ze smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Klemensa Ścierskiego - urodzonego w Lędzinach, posła, senatora, ministra przemysłu i handlu - wielkiej postaci związanej z naszym regionem.

Pogrzeb odbędzie się 8 listopada 2018 r. o godzinie 11.00 w Kościele pw. Św. Anny w Lędzinach.

Bliskim Zmarłego składamy wyrazy współczucia i żalu.

Pan Klemens Ścierski urodził się w 1939 r. w Lędzinach. W 1963 ukończył studia o specjalności energetyka jądrowa na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej. Kształcił się następnie na kursach menedżerskich i z zakresu zarządzania. Odbył również amerykańsko-polskie studia podyplomowe z zakresu przyjaznej dla środowiska restrukturyzacji przemysłu ciężkiego.

Przez rok pracował na Politechnice Śląskiej jako asystent. W 1964 przeszedł do pracy w Elektrowni Halemba, gdzie był kierownikiem bloku i dyżurnym ruchu. W latach 1971-1978 był kierownikiem pionu remontów w Elektrowni Siersza. W latach 1978-1995 był związany z Elektrownią Łaziska, do 1983 jako dyrektor techniczny, następnie dyrektor naczelny.

Od marca 1995 do grudnia 1996 pełnił funkcję ministra przemysłu i handlu w rządach Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza. W 1997 powrócił do pracy w Elektrowni Łaziska (już jako Elektrownia Łaziska S.A.), gdzie był wiceprezesem zarządu i dyrektorem; od 2001 pracował jako dyrektor Południowego Koncernu Energetycznego S.A. Elektrownia Łaziska.

Był wynalazcą, autorem około 50 patentów technologicznych. Działał w Stowarzyszeniu Wynalazców i Racjonalizatorów Polskich (w tym jako wieloletni wiceprezes tej organizacji).

W latach 1993-1997 pełnił mandat poselski z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, w Sejmie należał do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Komisji Systemu Gospodarczego i Przemysłu oraz Komisji Integracji Europejskiej. W 1997 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję. Ponownie znalazł się w parlamencie w grudniu 2004; objął mandat senatorski po wyborach uzupełniających w okręgu rybnickim, rozpisanych po śmierci Adama Graczyńskiego. Mandat zdobył z ramienia Unii Wolności, pod koniec kadencji należał do Koła Senackiego demokraci.pl. W 2005 nie ubiegał się o reelekcję. Został później doradcą wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. (źródło: Wikipedia)

do góry