• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Oprysk przeciw komarom

Oprysk przeciw komarom

Aktualności 21 Lipca 2020

22 lipca 2020 r. opryskiem objęte zostaną Jajosty i pozostała część Bierunia Nowego dotychczas nie objęta opryskiem (tj.: obszar od ul. Wawelskiej do ul. Bogusławskiego wraz z osiedlami przy ul. Granitowej i Węglowej).

21 lipca w godzinach 20:00 do 02:00 przeprowadzono oprysk przeciw komarom w Bieruniu Starym (w trójkącie pomiędzy ul. Krakowską, Gołysową a torem kolejowym do byłej kopalni "Czeczot"), oraz na ulicach nie objętych opryskiem w dniu 14.07.2020 r. z powodu awarii pojazdu (część ul. Szynowej, Domy Polne, Osiedle Chemików, Osiedle Homera, okolice "Danone", ulice boczne do ul. Marcina i Łysinowej).

 

Zabiegi wykonywane będą w godzinach między 2000 a 500 przy założeniu, że temperatura powietrza będzie wówczas niższa niż 250 C i będzie bezdeszczowo.


W przypadku, gdyby jednak nastąpiła zmiana pogody i wystąpiły niesprzyjające warunki atmosferyczne (deszcz, zbyt wysoka temperatura, silny wiatr bądź opad deszczu bezpośrednio przed zabiegiem) harmonogram może ulec zmianie o czym będziemy informować na bieżąco.

 

 

UWAGA!!!

W trakcie oprysku należy:

  • zamknąć okna budynków mieszkalnych i innych obiektów,
  • oddalić się z zakresu pracy maszyny dokonującej oprysku (maszyna umieszczona jest na samochodzie),
  • usunąć  otwartą żywność, suszące się pranie lub inne przedmioty,
  • zastosowane środki działają na organizmy zmiennocieplne (skutecznie działają również na meszki i kleszcze) i rozkładają się w temperaturze powyżej 250 C, w związku z czym nie są szkodliwe dla człowieka. Jeżeli jednak podczas oprysku produkty spożywcze nie zostały odpowiednio zabezpieczone przed działaniem środka (schowane), należy przed ich spożyciem starannie je umyć, najbezpieczniej zaś potraktować jako nie nadające się do spożycia.

 

 

Ponadto przypominamy, że zabieg prowadzony jest sprzętem umieszczonym na specjalistycznym samochodzie. Samochód poruszając się ulicami opryskuje jedną stronę drogi, po kolei wjeżdżając w ulice boczne, zaś wracając (co może nastąpić nawet po kilku godzinach - w zależności od długości ulicy i ilości ulic bocznych) opryskiwana jest druga strona drogi. Kiedy prowadzony jest oprysk samochód porusza się wolno (ok. 20-30 km/godz.), kiedy natomiast przejeżdża przez obszary w przestrzeni niezabudowanej (np. uprawy rolne), które nie są opryskiwane, samochód porusza się z prędkością dozwoloną przepisami w danym terenie. 

 

Bezpieczeństwo spożywania owoców i warzyw z pryskanych ogrodów:

W związku z zapytaniami dotyczącymi możliwości spożywania warzyw i owoców z ogrodów, które zostały objęte opryskiem przeciw komarom informujemy, że warzywa takie można spożywać po ich wymyciu, najlepiej w ciepłej wodzie, ponieważ zastosowany środek nie tylko zostanie zmyty, ale również ulegnie rozkładowi, (środek rozkłada się w temperaturze powyżej 250 C).

 

Podobne wiadomości:

do góry