Strona główna/Aktualności/Metropolia przejęła prawa i obowiązki MZK TYCHY, KZK GOP i MZKP TARNOWSKIE GÓRY

Metropolia przejęła prawa i obowiązki MZK TYCHY, KZK GOP i MZKP TARNOWSKIE GÓRY

Aktualności 22 Października 2018

Pełna integracja transportu publicznego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii już wkrótce stanie się faktem. Bardzo ważny krok ku temu poczyniono 15 października, kiedy to Zgromadzenie Metropolii wyraziło zgodę na przejęcie wszelkich praw i obowiązków KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry. W imieniu miasta Bierunia zgodę na to podpisał Burmistrz Krystian Grzesica.

Odtąd zamiast trzech organizatorów transportu publicznego, mamy jeden - Zarząd Transportu Metropolitalnego, od którego zależeć będzie m.in. tworzenie i modyfikowanie rozkładów jazdy oraz ustalanie przebiegu linii.

Zgromadzenie GZM wyraziło zgodę na przejęcie wszystkich praw i obowiązków KZK GOP, MZK Tychy, MZKP Tarnowskie Góry.

  • Jesteśmy już niemal na końcu sfinalizowania tego wielkiego procesu, jakim jest pełna integracja dotychczas funkcjonujących związków komunikacyjnych, w jeden, metropolitalny - mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o uchwale Zgromadzenia, które w poniedziałek (15 października) wyraziło zgodę na przejęcie wszystkich praw i obowiązków KZK GOP, MZK Tychy, MZKP Tarnowskie Góry.

15 października sfinalizowane zostało również podpisanie porozumień ze wspominanymi związkami komunikacyjnymi ws. przekazania Metropolii zadań organizatora transportu publicznego.

  • Przed nami jeszcze ostatnie formalności, podpisanie stosowanych umów, ale bez poniedziałkowej uchwały Zgromadzenia nie byłoby to możliwe. Stworzenie spójnego systemu transportu publicznego od początku było naszym priorytetem, ponieważ od prawie 20 lat stanowiło to jedną z barier, utrudniających mieszkańcom podróżowanie po konurbacji śląskiej. Funkcjonowanie różnych systemów taryfowych i transportowych w jednym, dużym organizmie miejskim, w którym chcemy znosić sztuczne administracyjne podziały - byłoby kuriozalne - dodaje przewodniczący Karolczak.

Cały proces związany z integracją transportu publicznego w Metropolii, rozpoczął się już 1 stycznia 2018 roku, czyli w dniu, gdy GZM rozpoczęła realizację swoich ustawowych zadań. Tego dnia weszły w życie wspólne taryfy dla biletów jednorazowych oraz zaczęły obowiązywać bezpłatne przejazdy dla dzieci i młodzieży do 16 lat, natomiast od 1 kwietnia - ujednolicona została taryfa dla biletów okresowych.

W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii funkcjonuje prawie 440 linii autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych, obsługujących łącznie prawie 7 tys. przystanków. Każdego dnia w trasie jest ok. 1,1 tys. autobusów oraz 170 tramwajów. Nasze sąsiednie miasto Tychy jest jednym z trzech polskich miast, gdzie wciąż funkcjonują trolejbusy - codziennie jeździ tam 17 tego typu pojazdów.

Przypomnijmy, że poza zintegrowanym systemem transportu publicznego, mieszkańców Górnosląsko - Zgłębiowskiej Metropolii czeka jeszcze jedna rewolucja w dziedzinie komunikacji. Jak wspominaliśmy pod koniec sierpnia, w ciągu kilkunastu miesięcy w Metropolii wdrożony zostanie System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Na przystankach autobusowych miast i gmin GZM staną 462 elektroniczne tablice informacyjne. W Bieruniu na początek takich tablic będzie 6.

do góry