• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Krzyż przy ulicy Łysinowej przeszedł renowację

Krzyż przy ulicy Łysinowej przeszedł renowację

Aktualności 10 Października 2019

Zakończyły się prace konserwatorskie krzyża przydrożnego Męki Pańskiej znajdującego się przy ulicy Łysinowej. Odrestaurowany krzyż wrócił już na swoje miejsce.

Wykonane prace objęły pełną konserwację techniczną i estetyczną krzyża, a także wykonanie fundamentu pod krzyż. Ich koszt to ponad 50 tysięcy złotych. Gmina Bieruń pozyskała na ten cel dotację wysokości 45 tysięcy złotych ze środków powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Wykonawcą robót była Pracownia Konserwacji Zabytków z Tychów. Dowiedz się więcej  - KLIKNIJ.

 

 

Warto podkreślić, że gmina Bieruń bardzo dba o zabytki swojego miasta i systematycznie aplikuje o dotacje ze środków powiatu bieruńsko-lędzińskiego na konserwację i restaurację najcenniejszych obiektów. Co roku, w ramach pozyskanych dotacji odrestaurowuje i poddaje generalnej renowacji  jakiś zabytek. Dowiedz sie więcej - KLIKNIJ.

 

W 2015 roku pracom konserwatorskim poddany został krzyż Męki Pańskiej mieszczący się na ulicy Marcina, w roku 2016 dotację przeznaczono na konserwację krzyża Męki Pańskiej zlokalizowanego na ulicy Lędzińskiej, w 2017 roku nowe życie dzięki konserwacji zyskał krzyż Męki Pańskiej umiejscowiony przy ulicy Chemików, natomiast w zeszłym roku konserwację przeszedł krzyż Męki Pańskiej z ulicy Warszawskiej (Zabrzeg). Krzyż Męki Pańskiej przy ulicy Łysinowej jest więc piątym odrestaurowanym przy pomocy środków powiatowych obiektem.

 

 

Warto wiedzieć...

Krzyż kamienny Męki Pańskiej z 1861r.- ul. Łysinowa, skrzyżowanie z ul. Żwirki i Wigury.

W jednoczęściowej podstawie zabudowana jest tablica fundatorów: Fundat. BYOK FRANCISZEK I MARIANNA 1861. Przed podstawą jest ołtarzyk, na którym stoją kwiaty i znicze. Cokół z trzema płaskorzeźbami: z przodu - Matka Boża, z prawej święty z Dzieciątkiem, a z lewej św. Jan Nepomucen. Na zdobionym, stożkowatym gzymsie, na stopce stoi krzyż z postacią Chrystusa i tabliczką INRI. U stóp krzyża jest płaskorzeźba klęczącego aniołka.

Więcej informacji na temat Krzyża przeczytać można w poniższym tekście - KLIKNIJ I PRZECZYTAJ.

 

 

 

Podobne wiadomości:

do góry