• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Konferencja prasowa w Bieruniu w sprawie startu wojewódzkiej inwestycji drogowej

Konferencja prasowa w Bieruniu w sprawie startu wojewódzkiej inwestycji drogowej

Aktualności 27 Marca 2024

W Bieruniu odbyła się konferencja prasowa, podczas której Marszałek Województwa Śląskiego oficjalnie ogłosił start ogromnej inwestycji wojewódzkiej. Mowa o realizacji zadania pn.: "Przebudowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 934 z DK-44 wraz z przebudową skrzyżowania DW-934 z linią kolejową w miejscowości Bieruń". Trwa postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy zadania. Planowo w kwietniu podpisana ma być umowa na realizację. Prace budowlane potrwają 28 miesięcy.

 

marszałek                                              Dyrektor ZDW, Marszałek Województwa Śląskiego i Burmistrz Miasta Bierunia

 

INFORMACJE:

  • Wartość zadania: 70 milionów złotych
  • Termin realizacji: 28 miesięcy od podpisania umowy
  • Inwestor: Województwo Śląskie

 

                                                                            

 

Marszałek Województwo Śląskie - Jakub Chełstowski i Dyrektor Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach - Zbigniew Tabor opowiedzieli podczas konferencji prasowej o tym, jak wyglądać i przebiegać będzie ta skomplikowana inwestycja.

To ogromne zadanie za około 70 milionów złotych, realizowane przez samorząd Województwa Śląskiego wymagało wielu uzgodnień i było ogromnym wyzwaniem projektowym. (Prace projektowe i uzyskiwanie pozwoleń oraz uzgodnień trwało 3 lata). Ale, jak powiedział podczas konferencji Marszałek Chełstowski, dzięki profesjonalizmowi ZDW wypracowane rozwiązania to absolutnie światowa czołówka jeśli chodzi o inżynierię drogową.

 

taborDyrektor ZDW Zbigniew Tabor wyjaśnił jak przebiegać będzie inwestycja

 

- Dzisiaj znowu się tam spotkaliśmy, ale w jakże innych okolicznościach! Wtedy zmagaliśmy się z problemem - jak się wydawało - niemożliwym do rozwiązania. Dzisiaj toczy się procedura przetargowa na budowę tunelu pod torami kolejowymi i przebudowę skrzyżowania Warszawska-Wawelska na rondo. Po wyłonieniu wykonawcy i podpisaniu umowy rozpoczną się pracę. - powiedział po piątkowej konferencji prasowej Krystian Grzesica - Burmistrz Miasta Bierunia.
 
 
droga
 
- Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Bieruniu wraz z marszałkiem Jakubem Chełstowskim, radnym Piotr Czarnynoga, a także dyrektorem Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach Zbigniewem Taborem i projektantem Marcinem Olszowskim odpowiadaliśmy na pytania dziennikarzy dotyczące tej inwestycji - napisał na swoim FaceBookowym profilu Burmistrz Krystian Grzesica.
 
Oczywiście czeka nas wiele miesięcy utrudnień, ale chyba nikt nie ma wątpliwości jak bardzo potrzebna jest ta przebudowa. Mam nadzieję, że za trzy lata korki w tym miejscu będą już tylko wspomnieniem. Bez żadnej przesady mogę powiedzieć, że doprowadzenie do realizacji tego zadania uważam za jedno z najważniejszych osiągnięć całej mijającej kadencji - dodał Burmistrz Miasta Bierunia.
 
 
 
marszałek

 

Przypomnijmy, że w ramach tej długo wyczekiwanej inwestycji skrzyżowanie ulic Warszawskiej i Wawelskiej (przy Skwerze Powstańców Śląskich) zostanie przebudowane na rondo, natomiast pod torami kolejowymi na ulicy Wawelskiej powstanie tunel. Wyburzony zostanie przy tej okazji "Okrąglak", który od lat szpeci nowobieruńską część Miasta.

 

 

skrzyżowanieW miejscu skrzyżowania powstanie rondo, a "Okrąglak" z napisem "Solarium" zostanie wyburzony

 

 
 
 

LINK DO PRZETARGU - KLIKNIJ TUTAJ

 

skrzyżowaniePrzetarg potrwa do 19 kwietnia tego roku.

 

Postępowanie przetargowe zakończyć się powinno 19 kwietnia. Po wyłonieniu wykonawcy i podpisaniu z nim umowy rozpoczną się prace budowlane, które potrwają do 28 miesięcy. Będą utrudnienia w ruchu drogowym, ale niewątpliwie inwestycja ta docelowo rozwiąże wszystkie problemy komunikacyjne tej części Miasta.

 

WawelskaPod torami kolejowymi na ul. Wawelskiej powstanie tunel

 

 

Czytaj również:

 

Przypomnijmy, że jednocześnie ku końcowi zmierza inna inwestycja wojewódzka, która połączy się z tą rozpoczynająca się właśnie. Mowa o zadaniu pn. Przebudowa drogi wojewódzkiej numer 934, przebiegającej przez Imielin, Chełm Śląski i Bieruń. Koniec prac przewidziany jest na wrzesień bieżącego roku.

Przebudowywany jest odcinek drogi wojewódzkiej DW934 od skrzyżowania z ulicą Miarki i Dobrą w Imielinie do przejazdu kolejowego w Bieruniu. Inwestycja zakładała także przebudowę skrzyżowań i budowę ciągu pieszo-rowerowego. Długość przebudowywanego odcinka to łącznie prawie 10 km.

Inwestycja obejmowała przebudowę konstrukcji nawierzchni, ujednolicenie szerokości jezdni, przebudowę skrzyżowań, budowę zatok autobusowych, budowę i przebudowę chodników i ciągów pieszo-rowerowych, przebudowę zjazdów. Konstrukcja drogi jest wykonywana z wykorzystaniem najnowszych dostępnych na świecie technologii. Wszystkie warstwy bitumiczne zostały wykonane z asfaltów wysokomodyfikowanych.

 

ul. Wawelska - przebudowaUlica Wawelska w przebudowie

 

 

Zobaczcie zdjęcia z konferencji prasowej i wizyty Marszałka Województwa Śląskiego w Bieruniu.

 

 

Chcecie poznać szczegółowy projekt? Zamieszczamy go poniżej.

Kategoria: powiązane pliki [1]
Format Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
pdf D-2 Plan sytuacyjny-2 3.56MB Plik: D-2 Plan sytuacyjny-2

Podobne wiadomości:

do góry