• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Jak odzyskaliśmy Bieruń? 30. rocznica odrodzonej samorządności naszego miasta

Jak odzyskaliśmy Bieruń? 30. rocznica odrodzonej samorządności naszego miasta

Aktualności 2 Kwietnia 2021

2 kwietnia 1991 roku Bieruń, a wraz z nim Lędziny, Bojszowy, Kobiór i Wyry odłączyły się od wielkich Tychów i stały się samodzielnymi gminami. Dziś, 2 kwietnia 2021 roku obchodzimy 30. rocznicę odrodzonej samorządności Bierunia. To wielkie święto całej współnoty lokalnej!

Jak odzyskaliśmy Bieruń? O tym mówi film o takim właśnie tytule, który zrealizowany został 5 lat temu, z okazji 25. rocznicy odzyskania przez Bieruń samorządności, na zlecenie Urzędu Miejskiego w Bieruniu. Zachęcamy do obejrzenia!

 

                                                      

 

Film zrealizowano w związku z obchodami 25-lecia odrodzenia samorządności Bierunia. Przedstawia wypowiedzi osób, które brały czynny udział w wydarzeniach sprzed 25 lat.
W filmie udział wzięli: Piotr Czarnynoga, Henryk Frankowski, Jan Knopek, Henryk Skupień, Ryta Stożyńska, Bolesław Twaróg, Jan Wieczorek.
Realizacja: Zbigniew Zając, Piotr Gorczyca.

 

 

Fragment przemówienia śp. Jana Wieczorka, jednego z ojców założycieli samorządnego Bierunia wygłoszonego z okazji 25. rocznicy odzyskania przez Bieruń samorządności:

Mówiąc o dwudziestopięcioleciu odzyskanej samodzielności należy sięgnąć do wydarzeń z 1975 roku. Wtedy to wprowadzona reforma administracji spowodowała, że na prawie 16 lat Bieruń - miasto o 600-letniej historii, zniknęło z administracyjnej mapy Polski. To, co stało się w wyniku politycznej megalomanii rządzących, bolało mieszkańców Bierunia. Było tak dlatego, że szczególnie w małych miejscowościach przywiązanie do własnych korzeni jest wyjątkowo silne. Wielu jednak mieszkańców od pierwszych dni nie uznawało tyskiej hegemonii. Różnorodnymi działaniami próbowali zmienić bieg wydarzeń. Z wielką determinacją pragnęli odzyskać utraconą samodzielność. Dopiero rewolucja ustrojowa z roku 1989 roku umożliwiła mieszkańcom przywrócenie stanu prawnego obowiązującego do 1975 roku. Zamknięciem tego etapu było rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów Tadeusza Mazowieckiego z grudnia 1990 r. Dokument ten przywrócił Bieruń do grona samodzielnych jednostek administracych Od 1991 roku, a dokładnie od 2 kwietnia, jak przed laty, na mapie Polski można było dostrzec nazwę Bieruń.

 

Jubileusz

 

Przypomnijmy, że w 1991 roku, w mieszkańcy samorządnego Miasta Bierunia wybrali Radę Miejską pierwszej kadencji, której przewodniczącym został Jan Wieczorek. Rada Miejska - zgodnie z ówczesnymi przepisami - powołała Zarząd Miasta, na czele którego stanął pierwszy w odrodzonej Polsce Burmistrz Miasta Bierunia - Alojzy Palowski. 

 

Zachęcamy do przeczytania fragmentów kroniki Miasta Bierunia autorstwa Ryszarda Piskorka (skan rękopisu):

Zeszyt 1

 

Zeszyt 2

 

Zeszyt 3

 

Zeszyt 4

 

Logo

Podobne wiadomości:

do góry