• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Festiwal Filmów Amatorskich im. Leona Wojtali w Bieruniu 2022 - zobacz fotorelację

Festiwal Filmów Amatorskich im. Leona Wojtali w Bieruniu 2022 - zobacz fotorelację

Aktualności 28 Września 2022

W miniony weekend w Domu Kultury "GAMA" w Bieruniu odbył się 14. Ogólnopolski i 4. Międzynarodowy Festiwal Filmów Amatorskich im. Leona Wojtali. Festiwal był dla twórców okazją do zaprezentowania swojej twórczości przed znakomitym jury, współuczestnikami, a także bieruńską publicznością.

 
Otwarcie Festiwalu
 Burmistrz Miasta Bieruń - Krystian Grzesica podczas Gali
 
 
 
W sobotę, 24 września, w Domu Kultury "GAMA" miała miejsce Uroczysta Gala, podczas której odbyło się wręczenie nagród oraz prezentacja filmów nagrodzonych w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Filmów Amatorskich im. Leona Wojtali. Dzień wcześniej - w piątek, 23 września, odbyła się projekcja wszystkich 20 filmów wybranych przez komisję kwalifikującą do festiwalu. Wstęp na pokazy był wolny, aby mieszkańcy Bierunia (i nie tylko) mieli okazję zapoznać się z twórczością nadsyłaną na Festiwal z całej Polski i zza granicy.

Filmy oceniało jury, z gwiazdą polskiej sceny filmowej, Krzysztofem Majchrzakiem na czele. W skład jury wchodzili również inni znawcy branży filmowej: Jerzy Łuczak, Laszlo Polgar oraz Bogdan Wasztyl.

Przyznane zostały 3 wyróżnienia, ufundowane przez Burmistrza Miasta Bierunia, Starostę Bieruńsko-Lędzińskiego oraz Stowarzyszenia Solidarność Pamięci Strajkujących Górników Kopalni Węgla Kamiennego Piast 14-28 grudnia 1981. Twórcy najlepszych filmów otrzymali piękne symboliczne trofea, ale również nagrody pieniężne. W oczekiwaniu na przyznanie nagrody głównej - Grand Prix (Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego), goście mogli wysłuchać występu znakomitej skrzypaczki pochodzącej z Bierunia, Rozalii Bryły.
 
 
Rozalia Bryła
 Występ Rozalii Bryły
 
Po obejrzeniu dwudziestu filmów konkursowych, jury postanowiło przyznać następujące nagrody:
1. Grand Prix - Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego dla filmu “Papierosy” otrzymała Maja Markowska.
2. Nagrodę Burmistrza Miasta Bierunia “Bieruń 2022” dla filmu “3 minuty” otrzymał Stanisław Buczkowski
3. Nagrodę Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego “Bieruń 2022” dla filmu “Ten obrazek jest bardzo ładny” otrzymał Jakub Ciosiński
4. Nagrodę Stowarzyszenia Solidarność Pamięci Strajkujących Górników Kopalni Węgla Kamiennego Piast 14-28 grudnia 1981 “Bieruń 2022” dla filmu “Pomiędzy Brzegami” otrzymali Jarosław Piskozub oraz Mikołaj Bielawski.
 
 
"Przyjechałem na ten festiwal z filmem "Ten obrazek jest bardzo ładny". Jestem tu od początku, obejrzałem wszystkie filmy, żeby zorientować się nieco w konkurencji." - mówił jeden z uczestników, Jakub Ciosiński podczas festiwalu. Nie ukrywał, że marzy o jednej z nagród -  nagrodzie Stowarzyszenia Solidarność Pamięci Strajkujących Górników Kopalni Węgla Kamiennego Piast 14-28 grudnia 1981 - "Jeszcze nigdy nie widziałem nagrody o tak pięknym tytule" . Choć życzenie Jakuba nie do końca się spełniło, z pewnością wyjechał z Bierunia zadowolony - otrzymał nagrodę Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego. "Bieruń to bardzo urokliwe miasto, zostaliśmy powitani przez piękną orkiestrę, jest też czerwony dywan." - wspomniał tu uroczyste otwarcie festiwalu, podczas którego zagrała Orkiestra Dęta "Piast" - "Czuję się tutaj fantastycznie, jako spełniony filmowiec".
 

Gościem uroczystej wieczornej gali był także Sebastian Riedel, który swoim recitalem uświetnił Festiwal. W jego repertuarze znalazły się autorskie kompozycje, a także dobrze znane utwory zespołu Dżem. Był to ostatni punkt programu.

 

Sebastian RiedelRecital Sebastiana Riedla

Fotorelacja z Festiwalu:

Festiwal Filmów Amatorskich im. Leona Wojtali w Bieruniu 2022

Festiwal Filmów Amatorskich im. Leona Wojtali w Bieruniu 2022

Podobne wiadomości:

do góry