Strona główna/Aktualności/Bieruńscy modelarze w krajowym TOP-ie!

Bieruńscy modelarze w krajowym TOP-ie!

Aktualności 19 Czerwca 2020

W Bieruniu mamy niezwykle utalentowanych modelarzy. Jeden z nich został niedawno nieoficjalnym mistrzem świata!

Modelarstwo lotnicze, uważane często za pożyteczne hobby, jest także jednym ze sportów lotniczych, tzw. technicznych, przy uprawianiu których wykorzystuje się przyrządy. W modelarstwie lotniczym tym „przyrządem” jest model latający lub redukcyjny (zmniejszona kopia prawdziwego statku powietrznego). Jak w każdej dyscyplinie sportu, również w modelarstwie lotniczym i kosmicznym, (to z kolei modele różnego rodzaju rakiet), rozgrywane są zawody - od lokalnych czyli powiatowych, organizowanych przez Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju, po ogólnopolskie i międzynarodowe, których organizacja leży w gestii związku sportowego Aeroklub Polski oraz Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI).

 

 

Od około 2 lat w bieruńskiej modelarni LOK utworzyła się grupa młodych modelarzy, którzy pod okiem instruktora Marka Kalinowskiego oraz przy pomocy swoich starszych kolegów rozpoczęli budowę modeli halowych. Po pierwszych sukcesach podczas tradycyjnych już Powiatowych Zawodów Mikołajkowych uznali, że czas sprawdzić się we współzawodnictwie ogólnopolskim. Tak zaczęły się weekendowe wyjazdy wzdłuż i wszerz Polski, od Hrubieszowa na wschodzie do Grodkowa pod Wrocławiem, od Chrzanowa do Suwałk. Dzięki możliwości wspólnych treningów na halach młodzicy i juniorzy robią szybkie postępy, korzystając z doświadczenia i porad seniorów.

 

W uznaniu osiągnięć swoich członków Modelarnia LOK Bieruń otrzymała w dniu 29.02.2020 r. od Zarządu Wojewódzkiego LOK tytuł Przodujący Klub Modelarski Ligi Obrony Kraju w 2019 r. potwierdzony dyplomem i medalem.

 

 Aktualnie zawodnicy Modelarni LOK w Bieruniu są w posiadaniu następujących tytułów sportowych:

Młodzicy:

  • Drużynowy Mistrz Polski w klasie modeli szybowców halowych F1N (Nazarii Khukhrianskyi, Barbara Durkalec, Lev Khukhrianskyi)
  • Mistrz Polski F1N - Nazarii Khukhrianskyi
  • V-ce Mistrz Polski F1N - Barbara Durkalec
  • Mistrz Polski F1N dziewczęta - Barbara Durkalec
  • V-ce Mistrz Polski F1N dziewczęta - Julia Jasińska
  • Puchar Polski 2019 F1N dziewczęta - Julia Łubek

Seniorzy:

  • Drużynowy II V-ce Mistrz Polski (III miejsce) F1N - (Tomasz Dudzik, Piotr Ryguła, Jerzy Włodarczyk)
  • V-ce Mistrz Polski F1N - Tomasz Dudzik
  • III miejsce W Pucharze Polski modeli halowych z napędem gumowym klasy F1D - Grzegorz Pukowiec
  • III miejsce w Pucharze Polski modeli halowych  z napędem gumowym klasy A6 - Grzegorz Pukowiec

 

Na zdjęciu od lewej:górny rząd: Nazarii Khukhrianskyi, Tomasz Dudzik, Julia Jasińska, Julia Łubek, Barbara Durkalec, Grzegorz Pukowiec, instruktor Marek Kalinowski, siedzą od lewej: Lev Khukhrianskyi, Piotr Ryguła

 

Epidemia koronawirusa pokrzyżowała organizatorom zawodów modelarskich plany. Na obecną chwię nie ma informacji kiedy, dobrze zapowiadający się dla bieruńskich modelarzy cykl Pucharu Polski, zostanie dokończony.

 Jako ciekawostkę związaną z halowym modelarstwem lotniczym w okresie pandemii można przytoczyć pomysł modelarzy z USA i Kanady zrzeszonych w ramach grupy Freeflight na Facebooku. Postanowili oni zorganizować korespondencyjne zawody modeli halowych z napędem gumowym w miejscach izolacji. Nazwano je Corona Open 2020 i miały zasięg ogólnoświatowy. Wyznaczono jeden typ modelu do wykonania według udostępnionych planów. Po jego wykonaniu należało sfilmować cały lot w swoim salonie i przesłać na stronę organizatorów. Każdy z uczestników mógł wykonać trzy loty oficjalne. Filmiki były weryfikowane a wyniki, wraz z linkami do filmów, umieszczono na udostępnionej do wglądu specjalnej karcie. Grzegorz Pukowiec z LOK Bieruń zwyciężył i został, nieoficjalnym wprawdzie ale zawsze, Mistrzem Świata! Sukces tym większy, że w zabawie brali udział zawodnicy z czołówki światowej.

 

Szczegółowe wyniki, zdjęcia z zawodów i treningów oraz dyplomy, puchary i medale można zobaczyć na stronie internetowej modelarni: KLIKNIJ TUTAJ

 

* artykuł powstał dzięki uprzejmości pana Grzegorza Pukowca

 

 

Podobne wiadomości:

do góry