• język migowy
  • BIP
Oficjalny portal miasta Bierunia

Urząd Miasta Bieruń

Panorama miasta Bieruń

Urząd Miasta Bierunia

Strona główna/Aktualności/Bieruń stara się o dofinansowanie rozbudowy oczyszczalni ścieków przy ul. Chemików

Bieruń stara się o dofinansowanie rozbudowy oczyszczalni ścieków przy ul. Chemików

Aktualności 6 Maja 2025

Oczyszczalnia ścieków przy ul. Chemików jest w końcowej fazie swojej wydajności. Aby w najbliższych latach możliwe było przyłączanie do niej kolejnych podmiotów, konieczna jest rozbudowa. Dlatego Bieruńskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej przygotowało koncepcję rozbudowy i przebudowy oczyszczalni oraz złożyło wniosek o dofinansowanie tej wielomilionowej inwestycji.

 

oczyszczalnia lokalizacjaSzczegółowa lokalizacja oczyszczalni przy ul. Chemików

 

- O potrzebie rozbudowy oczyszczalni ścieków przy ulicy Chemików mowa jest od co najmniej 10 lat - mówi  burmistrz Bierunia Sebastian Macioł. - Już wtedy zaczynała się rozwijać strefa ekonomiczna. Dopóki były to głównie hale logistyczne, niegenerujące wielkiej ilości ścieków, to moce oczyszczalni były wystarczające. Teraz jednak zaczynają się pojawiać zakłady produkcyjne. Mamy już Hager, a za 2-3 lata zostanie uruchomiona nowa siedziba Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Bieruniu. Ten duży zakład będzie docelowo zatrudniał ok. 500 osób, więc produkcja ścieków będzie znaczna. Ponadto od końca ubiegłego roku do oczyszczalni przy ul. Chemików trafiają ścieki z osiedla Homera, które przez ponad ostatnich 20 lat (odkąd stało się osiedlem bieruńskim) odprowadzało ścieki do oczyszczalni w Tychach przez tereny Fiata. Mamy więc dwa czynniki, które powodują, że wydajność tej oczyszczalni jest w końcowej fazie. Musimy myśleć o rozbudowie.

 

obszar zlewniOczyszczalnia ścieków przy ul. Chemików wraz z obszarem aktualnej zlewni.

 

Jak podkreśla burmistrz, dla miasta korzystniej jest, by ścieki z naszego terenu trafiały do oczyszczalni prowadzonej przez bieruńską spółkę (BPIK). Jest to bowiem dla spółki dochód, który może ona zainwestować w rozwój, dodatkowo mamy wpływ na wysokość opłat, które obecnie są niższe niż w Tychach. - Gdybyśmy nie byli w stanie obsłużyć nowo powstających zakładów, ci inwestorzy musieliby szukać innego miejsca odprowadzania ścieków, najprawdopodobniej tyskiego RCGW. Wtedy byłby to dochód tyskiej spółki - wyjaśnia Sebastian Macioł. - Ale rozbudowa oczyszczalni przy ul. Chemików jest istotna także z punktu widzenia zabudowy jednorodzinnej, nie tylko zakładów przemysłowych. Bez tej rozbudowy mogłoby dojść do sytuacji, że musielibyśmy odmawiać osobom fizycznym, budującym własne domy, przyłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Musieliby wtedy budować zbiorniki bezodpływowe albo przydomowe oczyszczalnie.

 

Według sporządzonej na zlecenie BPIK koncepcji programowo-przestrzennej koszt rozbudowy oczyszczalni przy ul. Chemików wyniesie ponad 34 miliony złotych. Spółka złożyła już wniosek o dofinansowanie tej inwestycji ze środków unijnych na kwotę 19,4 mln zł. Jeśli uda się je pozyskać, pozostałe koszty zostaną pokryte ze środków własnych Gminy (ok. 6 mln zł) oraz z pożyczki inwestycyjnej z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (ok. 9 mln zł).

fundusze logo zmniejszone

Bieruńskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej ubiega się o przyznanie dofinansowania na realizację Projektu pod nazwą. „Budowa i przebudowa oczyszczalni ścieków w Bieruniu przy ul. Chemików” ze środków Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 w ramach działania FENX.01.03 Gospodarka wodno-ściekowa.

 

BPIK logo zmniejszone

Eco Bieruń logo

 

do góry