Strona główna/Aktualności/Bieruń drugi w Polsce! - Ranking Samorządów!

Bieruń drugi w Polsce! - Ranking Samorządów!

Aktualności 12 Listopada 2020

Na 874 gminy miejskie i miejsko - wiejskie Miasto Bieruń zajęło drugie miejsce w ogólnopolskim XVI Rankingu Samorządów, którego organizatorem jest dziennik „Rzeczpospolita”. Oznacza to, że Bieruń jest w ścisłej czołówce najlepszych w Polsce samorządów i bezapelacyjnym liderem samorządowym w województwie śląskim (do rankingu tego nie wliczają się miasta na prawach powiatu). To niebywały sukces!

Zobacz ranking - KLIKNIJ TUTAJ

 

Bieruń drugi w Polsce, pierwszy na Śląsku, pierwszy w Metropolii!

 

W rankingu brano pod uwagę trwałość ekonomiczno-finansową, trwałość środowiskową, społeczną oraz jakość zarządzania i współpracę. W sumie ocena poszczególnych gmin opierała się na około 50 wskaźnikach. Miasto Bieruń najwięcej punktów zdobyło w aspekcie społecznym oraz środowiskowym, ale wysoka pozycja w rankingu świadczy o tym, że nasza gmina znakomicie sobie radzi ze zrównoważonym rozwojem.

Organizatorzy przy ocenie samorządów posiłkowali się danymi udostępnionymi przez Główny Urząd Statystyczny i Ministerstwo Finansów, ale do gmin skierowana była również ankieta, w której pytano m.in. o środki przeznaczone na inicjatywy lokalne, wydatki gminy na zadania realizowane przez organizacje pozarządowe oraz o kwestie związane z posiadaniem systemu monitoringu powietrza czy rozwojem transportu.

 

Ogłoszono, że Bieruń zajął II miejsce w rankingu najlepszych w Polsce samorządów!

 

 

- Bieruń osiągnął świetne wyniki w obszarze trwałość społeczna i środowiskowa, a świetnie rozwinięta infrastruktura rekreacyjno-sportowa może być wizytówką gminy. Wyzwaniem jest walka o czyste powietrze, stąd programy dofinansowania wymiany pieców w gospodarstwach domowych - czytamy w Rzeczpospolitej.

Przeczytaj artykuł o najlepszych polskich samorządach - KLIKNIJ TUTAJ.

 

W całej Polsce Miasto Bieruń wyprzedzone jest jedynie przez Morawicę w województwie świętokrzyskim. W województwie śląskim najwyżej (po Bieruniu) uplasował się Cieszyń, który zajął 27. miejsce w rankingu, a dalej Racibórz z miejscem 36. W powiecie bieruńsko-lędzińskim najwyżej (po Bieruniu) jest Imielin, który zajął w rankingu miejsce 89.

 

Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Od 16 lat redakcja "Rzeczpospolitej" ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój.

 

Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji "Rzeczpospolitej".

 

 

 

Podobne wiadomości:

do góry