Oficjalny serwisUrzędu Miejskiego w Bieruniu

INSTALACJA EFEKTYWNEGO ENERGETYCZNIE OŚWIETLENIA ULICZNEGO NA OSIEDLU GRANITOWA

Data dodania: 2018-08-06

Trwa montaż nowoczesnych lamp ulicznych na osiedlu Granitowa. Zadanie wykonane ma być do końca sierpnia tego roku. Warto podkreślić, że inwestycja ta obejmie instalację około 200 opraw oświetlenia zewnętrznego w technologii LED.

Zadanie pn. „Instalacja efektywnego energetycznie oświetlenia na terenie Gminy Bieruń” – Zadanie nr 5: Budowa i przebudowa oświetlenia osiedla przy ul. Granitowej w Bieruniu” realizowane jest przez firmę Tomala Marek Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „TOM-ELECTRO I”. Koszt inwestycji to 588 325,69 zł. Gmina pozyskała dofinansowanie unijne na jej realizację.


 W jakim celu zrealizowana zostanie ta inwestycja?

Oprawy sodowe oświetlenia zewnętrznego o mocy 150 i 250 wat zastąpione zostaną przez oprawy ledowe o mocy 20, 55 oraz 71 wat. Oznacza to ogromną oszczędność energii. Warto zaznaczyć, że każda oprawa w technologii LED wyposażona jest w sterownik lokalny, który łączy się z centralnym systemem sterowania i zarządzania oświetleniem. Dzięki temu, oświetleniem ulicznym można sterować w podziale 1/3, 2/3 lub 100% mocy. Jest to niezwykle funkcjonalne i ekonomicznie opłacalne rozwiązanie. Sterownik z wbudowanym przekaźnikiem umożliwia również fizyczne wyłączanie i włączanie opraw. Technologia ta docelowo doprowadzi do znacznego obniżenia kosztów utrzymania oświetlenia ulicznego, zwiększając jednocześnie jego niezawodność. Niewątpliwymi zaletami lamp ledowych są efektywność - zapewniają bowiem bardzo dobrą widoczność, a także trwałość – ich żywotność jest znacznie dłuższa niż w przypadku oświetlenia kablowego. Ponad to, oświetlenie uliczne typu LED jest bardzo ekologiczne – gwarantuje niską emisję  spalin.

Montaż 200 lamp ulicznych na osiedlu Granitowa obniży koszty eksploatacji, a także doprowadzi do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, co przełoży się na znaczne ograniczenie emisji CO2.

 

Na czym polegać będzie ta inwestycja?

Wymiana lamp ulicznych na osiedlu Granitowa jest elementem kompleksowej modernizacji oświetlenia zewnętrznego w Bieruniu, która rozpoczęła się od zaprojektowania w 2015 roku wymiany oświetlenia na osiedlach wielorodzinnych, by następnie sięgnąć po środki zewnętrzne na realizacje tych zadań. Dzięki pozyskanym środkom, w pierwszej kolejności oświetlenie ledowe zainstalowane zostało na osiedlach: Homera (kliknij tutaj) i Węglowej (kliknij tutaj), a także na Placu Nobla (kliknij tutaj).

W dalszej kolejności wymieniono oświetlenie na ulicach: PorąbekTorowejBarańcowejKs. TrochyKs. KuderyKs. MacierzyńskiegoWylotowej oraz na ulicach: Ogrodowej, części WitaKrólowej JadwigiZarzynyDyrdyPromiennej, części Skowronków oraz części Tatarakowej.

W tym roku modernizacja oświetlenia zewnętrznego zrealizowana została pomyślnie na części osiedla Domy Polne (kliknij tutaj). Aktualnie realizowana jest na osiedlu Granitowa (kliknij tutaj),  a już wkrótce rozpocznie się na osiedlu Chemików (kliknij tutaj).

 

Ponadto gmina Bieruń posiada już gotową dokumentację projektową na realizację budowy i przebudowy oświetlenia zewnętrznego na kolejnych bieruńskich ulicach. Czytaj więcej na ten temat klikając TUTAJ.Warto podkreślić, że w tym roku na osiedlu Granitowa, poza trwającą wymianą oświetlenia ulicznego, realizowane są również rozmaite inne inwestycje miejskie – kliknij tutaj.  W sąsiedztwie „Orlika” przy Powiatowym Zespole Szkół budowany jest parking na 44 samochody wraz z małą architekturą i elementami zieleni (kliknij tutaj). Przypomnijmy, że oddano już do użytku mieszkańców kolejny odcinek wyremontowanej ulicy Granitowej (kliknij tutaj). Rozpoczął się także IV etap modernizacji drogi dojazdowej do garaży na osiedlu Granitowa (kliknij tutaj).
Ponato zlecone zostało również zaprojektowanie zagospodarowania terenu między blokiem przy ul. Granitowej 5e a ulicą Warszawską (DK44) - gdzie obecne znajduje się boisko asfaltowe - na potrzeby sportowo-rekreacyjne (wraz drogą dojazdową do tego terenu) - kliknij tutaj.

 

Najważniejsze korzyści płynące z zamontowania opraw oświetleniowych oświetlenia ulicznego w technologii LED:

Energooszczędność (Niższe rachunki za prąd)

Ekologiczność (Niska emisja spalin)

Efektywność (Znacznie lepsza widoczność)

Funkcjonalność (Możliwość sterowania oświetleniem)

Trwałość (Długa żywotność)

 
 
 

Warto podkreślić, że na realizację tej inwestycji miasto otrzymało dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

 
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Redagował: Magdalena Kutynia 2018-08-07 13:27:37 wstecz
Urząd Miejski w Bieruniu, 43-150 Bieruń
ul. Rynek 14
Tel.: (+48 32) 324 24 00, Fax: (+48 32) 216 47 77
e-mail: urzad@um.bierun.pl

Newsletter

Miasta partnerskie