Oficjalny serwisUrzędu Miejskiego w Bieruniu

BUDUJEMY NOWE PARKINGI SAMOCHODOWE

Data dodania: 2018-08-06
Trwa budowa i modernizacja parkingów samochodowych w Bieruniu. Nowe miejsca parkingowe powstają w trzech miejscach: na ulicy Licealnej, na osiedlu Granitowa oraz na ulicy Węglowej. W pierwszych dwóch z wymienionych miejsc parkingi budowane są od podstaw, a prace z tym związane dobiegają już końca. W miejscu trzecim trwa gruntowna przebudowa i modernizacja istniejącego parkingu, która pozwoli uzyskać większą ilość miejsc postojowych, a także wpłynie na poprawę estetyki osiedla Węglowa.

 

PARKING PRZY ULICY LICEALNEJ

W pierwszej połowie czerwca ruszyła budowa parkingu samochodowego na ulicy Licealnej. Powstający parking umiejscowiony jest w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 1 (dawnego gimnazjum) oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich, a więc w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu oświatowo-sportowego. Wyznaczonych będzie na nim czterdzieści kilka miejsc parkingowych.


Oprócz budowy parkingu, inwestycja obejmuje również budowę zjazdu z ulicy Licealnej, przebudowę istniejącego zjazdu, remont istniejącego chodnika na długości parkingu, instalację energooszczędnego oświetlenia w technologii LED, wykonanie elementów małej architektury, m.in.: ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci i poidełko z wodą do picia, a także nasadzenie drzew i zieleni.

Inwestycja realizowana jest przez firmę Iwański Mateusz MARMATOR. Jej koszt to 873 300,00 zł. Parking wybudowany ma być do końca sierpnia. 

PARKING PRZY ULICY GRANITOWEJ


Za kilka dni gotowy do użytku będzie parking samochodowy na osiedlu Granitowa. Powstający parking umiejscowiony jest w bezpośrednim sąsiedztwie „Orlika” znajdującego się przy Powiatowym Zespole Szkół. Wyznaczonych na nim będzie czterdzieści kilka miejsc postojowych.
 
 
 
 
Oprócz budowy parkingu samochodowego, inwestycja obejmuje budowę jezdni manewrowej oraz kilku chodników, instalację energooszczędnego oświetlenia w technologii LED, wykonanie elementów małej architektury, m.in.: ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci, a także nasadzenie drzew i zieleni.

Inwestycja realizowana jest przez firmę Usługi Transportowe Henryk Opitek. Jest już prawie zakończona. Jej koszt to 419 441,37 zł . Warto podkreślić, że realizacja obu tych inwestycji (parkingi na ulicach Licealnej i Granitowej) wsparta została dofinansowaniem pochodzącym z Metropolitalnego Funduszu Solidarność.  Więcej na ten temat znajduje sie tutaj.  Gmina Bieruń otrzymała milion złoty dotacji na budowę dwóch parkingów. Więcej na ten temat znajduje się tutaj. W sumie z Funduszu Solidarności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii trafiły do Bierunia 2 miliony złoty. (Drugi milion przeznaczony został na kolejne zadanie. Więcej na ten temat znajduje się tutaj.)

Docelowo na obu parkingach (na ulicy Licealnej i na ulicy Granitowej) zaimplementowany zostanie system „Roweru metropolitalnego” (m.in.: wypożyczalnie rowerów oraz stacje naprawy rowerow) - projektu, który w nieodległej przyszłości wdrożyć zamierza Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, której miasto Bieruń jest członkiem. 


 
 
 
PARKING PRZY ULICY  WĘGLOWEJ
 
Pod koniec czerwca rozpoczęła się modernizacja i rozbudowa parkingu samochodowego na ulicy Węglowej. Inwestycja ta polega na wykonaniu nawierzchni miejsc postojowych i dróg manewrowych z betonowej kostki brukowej wzdłuż ulicy Węglowej, przy budynku mieszkaniowym - numery: 49-57.

Realizowana inwestycja jest drugą cześcią 3-etapowego zadania. pn.: Przebudowa parkingów wzdłuż ul. Węglowej w Bieruniu wraz z towarzyszącą infrastrukturą (kliknij tutaj). Przypomnijmy, że w pierwszym etapie zadania zmodernizowany został parking znajdujący się przed budynkiem nr 26-33 (kliknij tutaj). Trwająca inwestycja jest kontynuacją tego zadania. Docelowo, w przyszłości zrealizowany ma być również trzeci etap zadania - remont parkingu zlokalizowanego przed budynkiem nr.: 83-91.(kliknij tutaj).
 
 
Istniejący parking samochodowy jest rozbudowany poprzez poszerzanie go w kierunku istniejącego chodnika. Zakres prac obejmuje również: częściową przebudowę istniejącej kanalizacji deszczowej, tj. przebudowę istniejących wpustów ulicznych i przykanalików, wykonanie nasadzeń drzew i krzewów oraz wykonanie oznakowania docelowego.

Inwestycja realizowana jest przez firmę Novum Stone Expert Sp. z o.o. Koszt zadania to 515 996,18 zł.  Zmodernizowany parking oddany do użytku ma być w drugiej połowie września tego roku.


 
 Aktualny stan prac związanych z budową i modernizacją parkingów samochodowych w Bieruniu porównać można ze stanem prac sprzed pięciu tygodni KLIKAJĄC TUTAJ.
 
 
 
 
 
 
 
drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Redagował: Magdalena Kutynia 2018-08-07 07:48:17 wstecz
Urząd Miejski w Bieruniu, 43-150 Bieruń
ul. Rynek 14
Tel.: (+48 32) 324 24 00, Fax: (+48 32) 216 47 77
e-mail: urzad@um.bierun.pl

Newsletter

Miasta partnerskie