Oficjalny serwisUrzędu Miejskiego w Bieruniu

MODERNIZACJA OŚWIETLENIA ULICZNEGO NA OSIEDLU CHEMIKÓW

Data dodania: 2018-04-10

Wraz z nadejściem lepszej pogody w Bieruniu rozpoczną się kolejne prace inwestycyjne, zaplanowane w budżecie miasta na ten rok. Jednym z najważniejszych zadań, które wykonane będzie w najbliższym czasie jest modernizacja oświetlenia ulicznego na osiedlu Chemików.

W ramach realizacji zadania pn. „Instalacja efektywnego energetycznie oświetlenia na terenie Gminy Bieruń – Zadanie nr 4: Budowa i przebudowa oświetlenia osiedla Chemików w Bieruniu” zamontowanych zostanie 130 opraw oświetleniowych typu LED (a także 124 słupy).

 

Mniej więcej na takim obszarze, jaki zaznaczono na mapie, zrealizowana będzie inwestycja

 

W jakim celu zrealizowana zostanie ta inwestycja?

Oprawy sodowe oświetlenia zewnętrznego o mocy 150 i 250 wat zastąpione zostaną przez oprawy ledowe o mocy 20, 55 oraz 71 wat. Oznacza to ogromną oszczędność energii. Warto zaznaczyć, że każda oprawa w technologii LED wyposażona jest w sterownik lokalny, który łączy się z centralnym systemem sterowania i zarządzania oświetleniem. Dzięki temu, oświetleniem ulicznym można sterować w podziale 1/3, 2/3 lub 100% mocy. Jest to niezwykle funkcjonalne i ekonomicznie opłacalne rozwiązanie. Sterownik z wbudowanym przekaźnikiem umożliwia również fizyczne wyłączanie i włączanie opraw. Technologia ta docelowo doprowadzi do znacznego obniżenia kosztów utrzymania oświetlenia ulicznego, zwiększając jednocześnie jego niezawodność. Niewątpliwymi zaletami lamp ledowych są efektywność - zapewniają bowiem bardzo dobrą widoczność, a także trwałość – ich żywotność jest znacznie dłuższa niż w przypadku oświetlenia kablowego. Ponad to, oświetlenie uliczne typu LED jest bardzo ekologiczne – gwarantuje niską emisję  spalin.

Montaż 130 lamp ulicznych na osiedlu Chemików obniży koszty eksploatacji, a także doprowadzi do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, co przełoży się na znaczne ograniczenie emisji CO2.

 

Na czym polegać będzie ta inwestycja?

Wymiana lamp ulicznych na osiedlu Chemików  jest elementem kompleksowej modernizacji oświetlenia zewnętrznego w Bieruniu, która rozpoczęła się od zaprojektowania w 2015 roku wymiany oświetlenia na osiedlach wielorodzinnych, by następnie sięgnąć po środki zewnętrzne na realizacje tych zadań. Dzięki pozyskanym środkom, w pierwszej kolejności oświetlenie ledowe zainstalowane zostało na osiedlach: Homera (kliknij tutaj) i Węglowej (kliknij tutaj), a także na Placu Nobla (kliknij tutaj).

W dalszej kolejności wymieniono oświetlenie na ulicach: Porąbek, Torowej, Barańcowej, Ks. Trochy, Ks. Kudery, Ks. Macierzyńskiego, Wylotowej oraz na ulicach: Ogrodowej, części Wita, Królowej Jadwigi, Zarzyny, Dyrdy, Promiennej, części Skowronków oraz części Tatarakowej.

 

W tym roku modernizacja oświetlenia zewnętrznego realizowana jest: na  osiedlu Granitowa (kliknij tutaj),  na części osiedla Domy Polne (kliknij tutaj) oraz na osiedlu Chemików.

 

Obecnie wykonywana jest dokumentacja projektowa na przebudowę oświetlenia na osiedlach domów jednorodzinnych w sporej części miasta.

 

Warto podkreślić, że w bieżącym roku na osiedlu Chemików, poza modernizacją oświetlenia, zrealizowanych zostanie jeszcze kilka innych inwestycji miejskich! Już wkrótce rozpocznie się termomodernizacja budynku Domu Kultury „GAMA” – kliknij tutaj. Poza tym, pojawią się nowe miejsca parkingowe, a także siłownia zewnętrzna, która utworzona zostanie w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2018.

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Redagował: Magdalena Kutynia 2018-04-11 07:43:19 wstecz
Urząd Miejski w Bieruniu, 43-150 Bieruń
ul. Rynek 14
Tel.: (+48 32) 324 24 00, Fax: (+48 32) 216 47 77
e-mail: urzad@um.bierun.pl

Newsletter

Miasta partnerskie