Oficjalny serwisUrzędu Miejskiego w Bieruniu

FIGURA ŚW. JANA NEPOMUCENA W REJESTRZE ZABYTKÓW

Data dodania: 2018-04-09

28 marca 2018 roku Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach wpisał figurę Św. Jana Nepomucena z postumentem, znajdującą się przy ulicy Wspólnej w Jajostach do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Foto: Jacek Kuczowic

 

Postument z figurą św. Jana Nepomucena powstał w historycznej stylistyce w 1863 roku. Ufundowany został przez Marcina i Agnieszkę Mrzęk (Mrznk). Stoi przy zadrzewieniach porastających brzeg potoku. Jest ciasno ogrodzony wysokim, ozdobnym, metalowym płotkiem. Przedstawia męczennika w statycznej pozie – typowym ujęciu ikonograficznym z krucyfiksem.

Postument ma formę wysokiej, ośmiobocznej kolumny toskańskiej. Całość została opracowana rzeźbiarsko w piaskowcu z dekoracją w postaci złożonych elementów szat oraz metalowej aureoli wokół głowy świętego. W dolnej części cokołu  znajduje się płyta z lastryko z pozłacanym napisem: „Gewidmet von Martin u. Agnes Mrznk 1863” W 2007 roku postument z figurą poddany został konserwacji, po której zabytek odzyskał swój pierwotny wygląd.

Obiekt prezentuje dobry warsztat artystyczny i jest jedynym przykładem kamiennej rzeźby wolnostojącej na postumencie przedstawiającej Św. Jana Nepomucena na terenie gminy Bieruń. Wraz z krzyżami przydrożnymi tworzy duży zespół zabytków małej architektury. Posiada w związku z tym ogromne znaczenie dla kultury. Postać Św. Jana Nepomucena, jako patrona rolników, chroniącego pola i uprawy przed powodzią, wkomponowanego w lokalny krajobraz, miała chronić uprawy przed susza i powodzią.

Foto: Jacek Kuczowic

 

 

Figura św. Jana Nepomucena
Jajosty, ul. Wspólna

OPIS:

Rok powstania: 1863

Figura: Na kwadratowej płytce duża figura św. Jana Nepomucena. Jan stoi lekko pochylony, spoglądając na krzyż trzymany na prawym ramieniu. Lewą dłonią lekko dotyka krzyża. W prawej dłoni, poza krzyżem, trzyma palmę. Ubrany standardowo, w sutannę, komżę, pelerynę. Na szyi zawieszona stuła, na głowie biret. Nad głową metalowa aureola z pięcioma krążkami.

Postument: Podstawa na rzucie kwadratu, z masywną stopką. Górne krawędzie bocznych ścian podstawy wycięte łukowo. We front podstawy wtopiona prostokątna tablica z lastryko z napisem fundacyjnym: Gewidmet von Martin u. Agnes Mrzyk 1863. Na podstawie masywna, ośmioboczna kolumna z dwuwarstwową bazą. Dolna płyta bazy ma profil wałkowy, górna łamany. Głowica kolumny podkreślona listwą, w dolnej części lekko poszerzona. Górna część głowicy składa się z dwóch płyt – dolna ma profil łukowy, górna jest krawędziowana.

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Redagował: Magdalena Kutynia 2018-04-10 14:50:35 wstecz
Urząd Miejski w Bieruniu, 43-150 Bieruń
ul. Rynek 14
Tel.: (+48 32) 324 24 00, Fax: (+48 32) 216 47 77
e-mail: urzad@um.bierun.pl

Newsletter

Miasta partnerskie